Kvíz: Zima nájde vaše slabé miesto

23. decembra 2023
0%

Cvičíte ako o dušu?

Ženský workout - drepy s činkami Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Zatiaľ čo mierne cvičenie posilňuje imunitu, ak sa do toho poriadne obujete, bude to mať skôr opačný účinok. Viac ako približne 90 minút intenzívneho cvičenia v jednom kuse vedie k uvoľňovaniu stresových hormónov a protizápalových cytokínov, ktoré oslabujú imunitu. Preto počas chrípkového obdobia tréningy kombinujte – jeden deň cvičte intenzívne, druhý deň ľahšie – a nezabudnite zaradiť do svojho tréningového plánu aj cvičenie s odporom. Vo vedeckých štúdiách sa uvádza, že zvyšuje hladinu buniek, ktoré sú prirodzení zabijaci chrípky.

Umývate si ruky riadne aspoň šesťkrát denne?

Umývanie rúk Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Robí to len asi tretina ľudí. Najčastejší spôsob nákazy chrípkou je, keď sa dotkneme niekoho nakazeného vírusom, alebo si ho prenesieme z predmetu, ktorého sa chorý človek dotkol. Správna hygiena rúk je preto číslo jeden, ako sa chrániť. Umývajte si ruky mydlom a vodou aspoň šesťkrát denne – po návšteve toalety, pred jedlom a keď prídete zvonku – tak dlho, kým si dvakrát nezaspievate k narodeninám Veľa šťastia, zdravia.

Vetráte pravidelne?

Čítanie knihy pri otvorenom okne Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Prenos respiračných vírusov vzduchom je ďalší spôsob, ako sa nakaziť. Z výskumu vyplýva, že ak strávite 90 minút v aute s niekým, kto má chrípku a neotvoríte okná, máte 99,9 % šancu, že sa nakazíte. Ak však otvoríte okná, riziko klesne na 20 %. Podobne to funguje aj v budovách – ak doma a v práci otvoríte okná, znížia sa koncentrácia vírusu vo vzduchu a aj vaša šanca, že neochoriete.

Užívali ste v posledných 10 dňoch antibiotiká?

Približne 60 percent dopujúcich ľudí užíva lieky na tlmenie strachu a nervozity, 34 percent lieky proti depresii a bolesti. Foto: Shutterstock Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Užívanie antibiotík môže narušiť rovnováhu baktérií v črevách. Nemeckí vedci zistili, že črevné baktérie vysielajú signály bunkám celého imunitného systému, aby produkovali látky, ktoré útočia na vírusy. Ak vaše dobré a zlé baktérie nie sú v rovnováhe, tento proces nie je taký účinný. Pomôže vám užívanie probiotík. Pre imunitu sú najdôležitejšie kmene laktobacily alebo bifidobaktérie, vďaka ktorým môžete infekciu prekonať rýchlejšie. Črevnú mikroflóru narúša aj stres, preto ak ste pod tlakom, možno by stálo za to užívať ich každý deň. Prechladnutie dokáže skrátiť aj zinok, pravda, ak ho užijete v prvých 24 hodinách po objavení príznakov.

Máte v práci na stole škatuľku s vreckovkami?

Vreckovky na stole Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Ak je odpoveď áno, potom prakticky pozývate chorého bacilonosiča, aby sa prišiel vysmrkať priamo pred vás. Ak niekto v kancelárii kýchne, mali by ste sa od neho držať na vzdialenosť aspoň troch metrov. Nazýva sa to sociálny odstup. Ak ste v kine, vo vlaku alebo v lietadle, dodržiavajte pravidlo dvoch sedadiel. Austrálski vedci zistili, že riziko infekcie je najvyššie, ak je kašľajúci alebo kýchajúci v okruhu do dvoch sedadiel od vás.

Vynechávate raňajky?

žena hovorí nie raňajkám Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Existuje štúdia, podľa ktorej ak sa najete pred deviatou hodinou ráno, môžete znížiť riziko, že niečo chytíte, až na 50 percent. Raňajky dokážu zvýšiť tvorbu protilátok proti vírusom až o 85 percent. Aj keď máte malú chuť do jedla, neodmietnite na obed kurací vývar. Horúca polievka pomôže zmierniť prekrvenie, doplníte si minerálne soli a uhasíte smäd. Ak máte horúčku, budete potrebo vať palivo, pretože telo spotrebuje veľa energie na boj s infekciou. Možno by vám urobilo dobre hovädzie mäso nakrájané na tenké slížiky (pretože obsahuje zinok) s hlivou ustricovou (pre betaglukán) na cesnaku (pre antibakteriálny alicín).

Máte chuť na sladké?

žena má chuť na sladké Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Cukor je pre imunitný systém rovnako nebezpečný ako kryptonit pre Supermana. Zistilo sa, že imunitné bunky, ktoré boli vystavené 100 gramom cukru, pohltili menej baktérií a zostali spomalené až päť hodín. Cukor narúša aj rovnováhu črevných baktérií, takže je skutočne jedným z hlavných ničiteľov imunity. Ak máte chuť na sladké, uspokojte svoje chute prirodzene sladkým ovocím, pečenou koreňovou zeleninou alebo pridaním sladkého korenia, ako sú muškátový oriešok alebo škorica, do jedla.

Očakávate, že tento rok dostanete chrípku?

Chorá žena. Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Ak budete veriť, že ochoriete, je veľmi pravdepodobné, že sa tak naozaj stane. Pre začiatok, výskumy ukazujú, že optimistické myslenie zlepšuje imunitu. Okrem toho americká štúdia zistila, že rodičia chytia chrípku zriedkavejšie než tí, ktorí žijú bez detí. Vedci sa domnievajú, že je to preto, lebo rodičia nemajú jednoducho čas ochorieť, takže ich telo to nedovolí.

Máte dobré topánky do zimy a tepla?

Bežkyňa v snehu Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Udržiavanie nôh v teple môže pomôcť zabrániť tomu, aby vás vírus zrazil na kolená. Vyplýva to z výskumu, podľa ktoré ho studené a mokré nohy zvyšujú riziko nákazy. Ženy tiež skôr začnú pociťovať chlad od nôh, zvyčajne už pri teplote 21 °C, muži o niečo neskôr – rozdiel je jeden stupeň.

Ak sa necítite dobre, ostávate doma?

Chorá žena. Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Ak máte príznaky len v časti tela nad krkom (upchatý nos, menšie bolesti hrdla, nádcha), bez horúčky, opuchnutých mandlí alebo bolestí, pokojne sa môžete vybrať na krátku prechádzku. Odborníci sa domnievajú, že pohyb rozprúdi krv v tele, a tak pomáha protilátkam v boji s infekciou. Nebuďte však príliš ambiciózni: Vyhnite sa intenzívnemu cvičeniu a nezabudnite piť veľa tekutín, aby ste zostali hydratovaní.

Pijete na svahu alkohol?

apres ski party na svahu Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Pitie alkoholu môže spôsobiť, že budete cítiť teplo, ale v skutočnosti pôsobí presne opačne. Rozširuje krvné cievy, kvôli čomu stratíte telesné teplo rýchlejšie. Pitie alkoholu tlmí triašku, ktorá je zdrojom ďalšieho telesného tepla. Najhoršie na konzumácii alkoholu je však to, že zhoršuje úsudok.

Chodíte do práce s upchatým nosom a kýchate?

Na jar sa prejavujú alergie. Shutterstock
Správne! Nesprávne!

To, že máte mierne príznaky, neznamená, že ste menej infekční. To len váš imunitný systém lepšie kontroluje priebeh infekcie. Aj s minimálnymi príznakmi môžete nakaziť všetkých okolo seba. Mnohé z týchto „miernych prechladnutí“ môžu spôsobiť, že ostatní ľudia skutočne ochorejú, najmä ak majú oslabený imunitný systém.

Kvíz: Zima nájde vaše slabé miesto
Palec dole.

žena so známkami stresu

Vaše riziko chrípky je vysoké. Okrem osvojenia si uvedených návykov, najmä umývania rúk, sa zamerajte aj na stravu. Konzumácia piatich až siedmich porcií ovocia a zeleniny denne znižuje pravdepodobnosť nákazy zimnými infekciami o 26 percent.
Ste vystavení miernemu riziku ochorenia.

Ovplyvnite rovnováhu tým, že sa zameriate na hygienu rúk, najmä keď ste uprostred menštruačného cyklu. Štúdie ukazujú, že pravdepodobnosť prechladnutia je v období ovulácie trikrát vyššia ako v ktoromkoľvek inom období mesiaca.
Vaše riziko nákazy síce nie je veľké, ale vždy možno čosi zlepšiť.

Najmä ak sa to týka preťahovania času, kedy chodíte do postele. Imunitný systém funguje najlepšie, keď ste oddýchnutí. Pri nedostatku spánku je pre telo komplikovanejšie odvrátiť prechladnutie alebo chrípku. Obzvlášť dobre by ste si mali pospať, keď už ochoreniu podľahnete.
Dobrá správa: Vaše riziko je pravdepodobne nízke.

Žena sa prechádza v lese.

Nebuďte však ľahostajní, zostaňte aktívni, pohybujte sa na čerstvom vzduchu, buďte pozitívne naladení – a vaše šance ochorieť budú minimálne.
1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu