Ako behať po snehu a nezabiť sa?

10. decembra 2021

Máme pre vás sedem jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu behať po snehu a ľade bez pádov.

Tempo

V dni, v ktoré vám počasie dáva zabrať, zabudnite na svoje plánované tempo a spomaľte. Vždy je lepší bezpečný tréning než riskantný vo vysokom tempe. V snehu je rovnako prijateľné aj to, aby ste zabehli menej kilometrov, ako zvyknete. Nezabúdajte, že telo sa namáha oveľa viac než na suchu.

Sneh

Ak máte možnosť, namiesto ľadu a ujazdeného snehu si vyberte čerstvo napadaný sneh. Znížite tak riziko pošmyknutia. Pri behu po snehu treba myslieť vopred. Rozmýšľajte teda, kam došľapujete, aby ste náhodou neskočili rovno do zasneženého výtlku a neublížili si.

Sústredenie

Uvoľnite sa a úplne sa sústreďte na cestu pred sebou. Beh po snehu je upokojujúci aj z toho dôvodu, že pri ňom nemáte čas rozmýšľať nad každodennými starosťami a musíte sa koncentrovať na to, aby ste si  nezlámali členky.

Obuv

Noste trailovú bežeckú obuv, ktorej podrážka je stavaná na to, aby sa v teréne nešmýkala.

Chôdza

Ak máte pochybnosti o bezpečnosti cesty, ktorá leží zahalená snehom priamo pred vami, pokojne prejdite do chôdze.

Stopercentné sústredenie má aj tú výhodu, že pri ňom zabudnete na všetky starosti. Foto: Shutterstock

Doplnkový tréning

Je možné, že po behu v snehu budete cítiť aj také svaly, o ktorých ste ani len netušili, že ich máte. Takýto tréning si totiž vyžaduje usilovnejšie zapájanie stabilizačného svalstva na vonkajšej aj vnútornej strane nôh. V zime by ste mali popracovať na ohybnosti tela a beh v snehu môžete sprvu pokojne striedať s tréningami na bežeckom páse.

Krok

Svoj bežecký krok skráťte a znížte aj vertikálnu osciláciu nôh. Pobežíte efektívnejšie a znížite riziko pošmyknutia, pádu a následného preťaženia svalov či rovno vážneho úrazu.

Text: Running
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu