Už 5. mája bežíme za tých, ktorí bežať nemôžu
Zaregistrujte sa na charitatívny beh Wings for Life World Run ešte dnes. Stíhate!
Niektorí už chystajú bežecké tenisky, iní sa zas nevedia dočkať momentu, vďaka ktorému niekomu pomôžu zmeniť život. Bežecké podujatie Wings for Life World Run sa koná každý rok s tým istým cieľom: získať peniaze na výskum poranení miechy. Do nadácie pritom putuje celá sumavyzbieraného štartovného.
Prečo sa zúčastniť na Wings for Life World Run?
V jeden deň sa na celom svete bežci aj nebežci, mladí aj starí, jednotlivci či tímy, dokonca aj samotní vozíčkari spoja pre tých, ktorí bežať nemôžu. A ako sa zúčastniť? Možností je hneď niekoľko.
Vďaka behu cez apku sa jednoducho stačí rozhodnúť, či chcete bežať sólo alebo s priateľmi. Dokonca ani vaša lokalita nehrá rolu, aj tak všetkých raz dobehne virtuálne Catcher Car. Vyberte si vlastný chodník a bežte, kde chcete. Ak zmeníte názor a predsa sa budete chcieť pridať k jednému z organizovaných behov s aplikáciou, môžete to zmeniť priamo vo svojom účte. Najlepšie rovno v aplikácii.
Registrujte sa na Wings for Life World Run hneď teraz na tomto linku >> ešte stíhate.
Bez apky to nepôjde
Ak ju aj máte z minulého ročníka, treba v nej nainštalovať aktualizácie, a to určite nechcete robiť 10 minút pred behom. Ďalej sa treba v aplikácii prihlásiť do vytvoreného profilu (ak ho ešte nemáte, treba ho vytvoriť a zaplatiť štartovné) a v nastaveniach mobilu jej povoliť, aby „VŽDY mohla sledovať tvoju polohu“.
Ak budete mať GPS lokalizáciu nastavenú na „povoliť sledovanie IBA POČAS POUŽÍVANIA aplikácie“, môžete mať počas behu problém so správnym zaznamenávaním ubehnutej vzdialenosti. Prístup na internet treba mať aspoň pri štarte a ďalej vás už apka bude sprevádzať podujatím podľa GPS signálu a tiež vám oznámi, keď vás dobehne Catcher Car.
Kedykoľvek spojí svoje sily veľa ľudí, dejú sa veľké veci
Rok čo rok sa počas týchto unikátnych pretekov píše história na celom svete. Píše ju napríklad Nina Zarina z USA, ktorá vyhrala štyri z deviatich svetových behov. Alebo Aron Anderson zo Švédska, ktorý sa na svojom invalidnom vozíku dostal na zoznam víťazov presne trikrát a nechal všetkých bežcov za sebou.
Už 5. mája spolu opäť prepíšeme históriu. Vďaka podpore, ktorú poskytuje nadácia Wings for Life, môžu výskumníci na celom svete hľadať riešenia v mnohých rôznych oblastiach. Napríklad profesor Michael Kilgard z Texaskej univerzity pracuje na stimulácii blúdivého nervu, ktorá by ľuďom s vážnym poranením miechy umožnila opäť hýbať rukami. Alebo Grégoire Courtine z École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) vo Švajčiarsku, ktorý pomocou elektrostimulácie umožnil ľuďom s poranením miechy opäť prejsť pár krokov. Ďalšou kľúčovou oblasťou je výskum, ktorý v súčasnosti vykonáva profesor Stephen Strittmatter. Ide o štúdiu na Ohio State University o „No go Trap“, ktorá telu umožňuje regenerovať prerušené nervové vlákna, a tým obnoviť neurónovú sieť.
Všetky potrebné informácie nájdete na tejto webovej stránke.
Text: Running / Red Bull
Foto: Filip Nagy, Matej Fabiánek / Red Bull Content Pool