Návrat k behu po pauze

18. decembra 2022

Museli ste si dať od behania nedobrovoľnú prestávku? Poradíme vám, ako sa k nemu vrátiť bezbolestne a hladko.

V ideálnom svete by medzi vami a behom nikdy nestáli žiadne prekážky. Svet však ideálny ani zďaleka nie je, a tak sa občas stane, že na nejakú chvíľu musíte s behaním prestať.

Každý desiaty vytrvalostný bežec sa raz za tri mesiace zraní. Iní si musia dať pauzu pre novonarodené dieťa alebo ich odstaví náhla a neprekonateľná nechuť trénovať.

Ak nebeháte už viac než zopár týždňov, budete sa musieť k pohybu vrátiť premyslene a s citom.

Všetky úspešné návraty k behu však majú čosi spoločné. Dejú sa postupne a idú ruku v ruke s určitým nastavením mysle, ktoré v žiadnom prípade nezahŕňa žialenie za stratenou kondíciou.

Po dlhej prestávke sa pravdepodobne budete sprvu cítiť nemotorní, svalová pamäť je však zázračná a zaručí, že nepríjemný pocit nepretrvá dlho. My vám ponúkame návod, ako si radosť z behu prinavrátiť čo najrýchlejšie, a to bez ohľadu na to, čo bolo dôvodom vašej prestávky.

V tomto článku sme sa pozreli na návrat k behu po štyroch životných okolnostiach. Ako začať behať:

  • po zranení,
  • po nových životných zmenách,
  • po tom, ako ste pribrali,
  • po strate motivácie?

Zranenie

Pravdepodobne nie je žiadnym prekvapením, že zranenia sú najčastejším dôvodom prestávky od behu. Zároveň sú dôvodom, ktorý si vyžaduje najcitlivejší prístup, a to najmä v prípade, že vás zranenie z hry vyradilo na viac ako dva týždne.

Najčastejším dôvodom prestávky od behu bývajú zranenia. Foto: Shutterstock

Po zotavení a prípadnom požehnaní od lekára, že môžete znova behať, začnite naozaj nenásilne. Celkom vám postačí tridsať minút každý druhý deň a urobíte múdro, keď budete striedať beh v ľahkom tempe s chôdzou. Intenzitu a trvanie tréningu zvyšujte každý týždeň, prípadne dva – skutočne pozorne načúvajte tomu, čo vám radí vaše telo.

Nikam sa neponáhľajte a ak počas tréningu alebo po ňom cítite bolesť, berte to ako signál, že máte spomaliť. Tréningy zo začiatku skutočne absolvujte v ľahkom tempe, intervalové tréningy či tempové behy si odložte na chvíľu, keď sa vám
podarí dosiahnuť želaný týždenný tréningový objem. Vyhnete sa tak tomu, že sa opätovne zraníte.

1/4
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu