To naj z mešít sveta. Kde nájdete najstaršiu či najkrajšiu?
Mešity ako architektonické diela sú častým lákadlom turistov. Ktoré sú tie naj a oplatí sa ich navštíviť či venovať im pozornosť?
Pýchy orientálneho sveta a islamu lákajú od nepamäti. Každá mešita sveta je niečím unikátna. Či už tvarom, významnosťou, históriou alebo minaretom.
Najkrajšia mešita sveta
Vybrať najkrajšiu mešitu sveta nie je jednoduché. Najscestovanejší Slovák Ľuboš Fellner, ktorý navštívil všetky dôležité svetové mešity, však odporúča mešitu dostupnú pre každého. Za tú vôbec najkrajšiu vybral mramorovú Veľkú mešitu šejka Zayeda v Abú Zabí.
„Bielučký luxus hodný ohromného úspechu Spojených arabských emirátov s prepracovaným mramorom konkuruje za mňa aj Taj Mahalu,“ odporúča šéf cestovnej kancelárie BUBO.
Keď mešitu stavali, spotrebovali na ňu 100 000 ton bieleho mramoru a jej výstavba vyšla na viac ako pol miliardy dolárov. Luxus cítite na každom kroku a niektoré lustre v interiéri vážia viac ako 12 ton. Celkovo pojme Zayedova mešita vyše 40 000 veriacich. Je jasne najväčším lákadlom turistov v Abú Zabí na zájazdoch v SAE.
Najstarší a najvyšší minaret
Dominantou každej mešity je dnes minaret – vežovitá stavba, ktorá je preň samozrejmosťou ako pre kostoly zvonica. Nie vždy však tomu bolo tak. Prvé mešity minaret nemali a zmenila to až tá v Kairouane na severe Tuniska v 9. storočí. Minaret dodnes stojí ako najstarší na svete s výškou 31,5 metra a Veľkú mešitu rozprestierajúcu sa na ploche 9 000 m2 viete navštíviť na zájazdoch v Tunisku.
Ak vám už tento minaret príde pomerne vysoký, vedzte, že ani zďaleka nemá na najvyšší na svete. Ten meria celkovo 265 metrov a nájdete ho v hlavnom meste Alžírska. Djamaa el Djazaïr, ako znie jej oficiálny názov, pojme celkovo 120 000 veriacich a je tak najväčšou v celej Afrike. A stále pomerne novou, keďže ju dokončili len v roku 2019.
„Pamätám si, ako som brázdil mestom a zastal som na mnohoprúdovej diaľnici. Tento 265-metrový minaret som fotil a ledva sa mi zmestil do záberu,“ opisuje návštevu najvyššieho minaretu sveta po zájazde v Alžírsku Fellner.
Aj tento rok na priaznivcov cestnej cyklistiky čaká Open Border Ride!
Najstaršia a dve najvýznamnejšie
Najstarší minaret už sme predstavili, ktorá mešita je však najstaršou? Mešita Quba v rovnomennej dedinke pri posvätnej Medine v Saudskej Arábii. Založil ju prorok Mohamed už v roku 622 n.l. „Pôvodne nemala ani jeden minaret, dnes má 4 a k tomu dominantný dóm. Celkovo pojme vyše 30 000 veriacich a je vskutku impozantná. Navštívil som ju na jar roka 2024, pil som tu posvätnú vodu Zamzam a podarilo sa mi dostať sa aj dovnútra. Atmosféra je tu neuveriteľná,“ približuje Fellner.
Saudská Arábia, ktorá bola pre turistov stovky rokov zatvorená, disponuje tiež dvomi najvýznamnejšími mešitami na Zemi. Prorokova mešita Masjid al Nabawi, ktorú tiež nájdete v Medine, drží pomyselné striebro. Má 10 minaretov a zmestí sa do nej 1,5 milióna veriacich, ktorí putujú za hrobkou proroka Mohameda. Známa je svojimi modernými rozprestierajúcimi sa dáždnikmi za miliardu dolárov, ktorých je tu vyše 250 a na zájazdoch v Saudskej Arábii nadchne každého turistu.
Tá najdôležitejšia sa nachádza v Mekke. Mešita Al Haram, v preklade Zakázaná mešita, je jasne najväčšou na svete, naraz pojme štyri milióny pútnikov a jedna modlitba v tejto mešite je hodná 100 000 modlitieb inde. Vstup sem majú povolený iba moslimovia a pre iných je to takmer nemožné – za ostatných 500 rokov ju navštívilo len 25 západniarov. „Mešita Al Haram je snom mnohých cestovateľov a ja verím, že sa postupne otvorí všetkým,“ dúfa Fellner.
Viac tipov a zaujímavostí sa dočítate v novom BUBO blogu Najkrajšie a najvýznamnejšie mešity. Pokiaľ ich chcete navštíviť, zamierte na bubo.sk.
Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Ľuboš Fellner, Tomáš Kubuš / BUBO