Ako športovať s varixami?
Podľa štatistík problémom s kŕčovými žilami čelí skoro každý štvrtý človek. Spočiatku sa prejavujú pocitmi napätia, únavy, ťažkých nôh, horúčosťou až pálením, alebo niekedy naopak – pocitom chladu.
Ako fungujú kompresívne podkolienky
Kompresívne podkolienky fungujú tak, že rovnomerne stláčajú mäkké tkanivá od špičiek prstov až po podkolennú jamku. Tento tlak pôsobí na všetky tkanivá v danej oblasti, teda aj na lymfatické a krvné cievy (tepny), kapilárnu sieť a povrchové žily. Špeciálna lievikovitá konštrukcia podkolienok príslušným spôsobom rozdeľuje silu kompresie (stláčania) v ich rôznych častiach.
V oblasti členkov je kompresia najvyššia, smerom nahor postupne klesá. Vďaka tomu pomáhajú podkolienky efektívnym spôsobom cirkulácii krvi smerom nahor, k srdcu. Podporujú krvný prietok a zlepšujú okysličenie tkanív, čo vedie k zvýšeniu podpory fyzického výkonu.
Vedecké výskumy overujúce funkčnosť týchto podkolienok v zmysle zvyšovania športovej výkonnosti stále vykonáva viacero slávnych inštitúcií. Napríklad austrálska Central Queensland University porovnávala výkon, anaeróbny prah a schopnosť okysličovania svalov u športujúcich jedincov s kompresívnymi podkolienkami a bez nich, pričom dospela k záveru, že je možné pozorovať evidentné zlepšenie všetkých sledovaných parametrov v prospech nositeľov podkolienok.
Ako bonus sa javia predovšetkým mechanická podpora lýtkových svalov a tlmenie otrasov, ktoré sú pri skákaní, pokluse a zmenách smeru časté a vyskytujú sa aj pri športovom tréningu v lese a zvlnenom teréne. Efektívne môže byť tiež zlepšenie biomechanickej funkcie svalov v dôsledku tlakom podmieneného zmenšenia prierezu svalového vlákna (priblíži sa viac k strednému ideálnemu vektoru ťahu) a „zahusteniu“ svalu. Ešte účinnejšie sú tlakové zmeny, ktoré vyvolávajú kompresívne podkolienky (ale aj návleky a ponožky) v podkoží. Riedke podkožné väzivo má len minimálny vlastný tlakový odpor a pri dlhodobom výraznom prekrvovaní dolných končatín sa do neho po námahe „precedí“ tekutina z krvných vlásočníc (kapilár).
Vzniká opuch, ktorý je predovšetkým subjektívne vnímaný ako nepríjemná súčasť únavy zo záťaže. Kompresívne podkolienky tlak v podkoží značne priblížia tlaku v cievach, a tým možnosť vzniku opuchov podstatne znížia. Samozrejme – ako pri všetkých zdravotníckych pomôckach – o účinnosti pri každom jedincovi rozhodujú jeho individuálna schopnosť a znášanlivosť používania.
Čím skôr, tým lepšie
V liečbe varixov sa zvyčajne využívajú radikálne postupy (chirurgické metódy, skleroterapia) často kombinované s konzervatívnymi metódami (málo obľubované kompresívne podkolienky, lieky). Dôležité je pozitívne ovplyvnenie prietoku krvi veľkými žilami (makrocirkulácia) zvyšovaním pružnosti napätia ich stien a znižovaním ich „malátnej“ roztiahnuteľnosti. Podstatný je však aj vplyv nakvalitu prietoku malými žilami (mikrocirkulácia).
Medzi látky s priaznivým účinkom na kŕčové žily patria preparáty obsahujúce liečivé rastliny ako pagaštan konský, čučoriedky či listnatec bodlinatý. Nezanedbateľné sú aj účinky vitamínu C. Podstatné je však riešiť varixy hneď na začiatku, po objavení ťažkostí, prípadne ešte predtým, než začnú byť znetvorené žily zreteľné – prehliadkou u špecialistu, ktorý navrhne okamžité riešenie.
Otáľať sa určite nevyplatí, chronické problémy pri varixoch znižujú pracovnú výkonnosť a nevýslovne obťažujú aj v civilnom živote.
Aké cvičenia sú nevhodné?
- Všetky cvičenia by sa mali vykonávať pokojne, v miernom tempe a intenzita musí byť zvolená podľa stupňa závažnosti ochorenia. Je na mieste riadiť sa heslom, že všetkého veľa škodí.
- Treba sa vyhýbať cvičeniam, pri ktorých dochádza k zdvíhaniu ťažkých bremien, používaniu brušného lisu a pretlakovému dýchaniu, čomu sa nedá vyhnúť pri niektorých posilňovacích cvikoch s činkami vo fitcentre.
- Problematické sú skákanie so švihadlom aj drepy so záťažou.
- Neodporúčajú sa horolezectvo ani lezecká stena.
Text: Pavel Malovič, športový lekár
Foto: Shutterstock