Camino Norte: 850 km peši cez Španielsko až do Santiago de Compostela
Hovorí sa, že Camino si vás zavolá samé. Niekto sa sem chystá celý život a niektorí sa rozhodnú na poslednú chvíľu, tak som sa rozhodla aj ja.
Ale vedela som, že ak na Camino de Santiago pôjdem, bude to práve po Camino Norte, pretože vedie po pobreží Atlantického oceánu na severe Španielska a ja more milujem…
Ak vás lákajú cestovateľské dobrodružstvá, spoznávanie sveta a ľudí, Camino de Santiago je naozaj veľké dobrodružstvo a vystúpenie z komfortnej zóny. Nie je to však iba o tom, ale aj o spoznávaní samého seba.
Do Compostely už dávno ľudia nekráčajú iba z kresťanských dôvodov, ako by ste si mohli myslieť, keďže Santiago de Compostela je jedno z najvýznamnejších pútnických miest na svete a práve tu sa nachádza hrobka Santiaga – sv. Jakuba. Väčšina pútnikov sem v súčasnosti kráča práve kvôli sebapoznaniu a pre ujasnenie si vecí vo vlastnom živote. Niet sa čomu čudovať, pri kráčaní peši máte na všetko dostatok času.
Moje putovanie sa začalo v španielskom meste Irún na hranici Španielska a Francúzska. Chôdzu s veľkým batohom som natrénovanú nemala. Až na druhý a tretí deň, s otlakmi na nohách, som začínala chápať, ako asi bude najbližší mesiac vyzerať. No telo si zvykne na všetko. Aj na každodenné kráčanie s ťažkým ruksakom aj hore dole po kopcoch.
Ak sa rozhodnete ísť do Santiaga, svoje Camino môžete začať v podstate hocikde na akejkoľvek trase alebo, ako niektorí začínajú, rovno od dverí svojho domu. Naozaj. Z takých som stretla napríklad Poliaka kráčajúceho z Poľska, Češku so psom putujúcich z Prahy aj Belgičana, ktorý kráčal zo svojej krajiny dokonca naboso a ako jeden zo skutočne mála ľudí nemal otlaky.
Camino de Santiago, to je cesta vedúca do španielskeho pútnického mesta Santiago de Compostela. Nejdete však po nej autom, ale po vlastných nohách.
Svätojakubská púť do Santiago de Compostela je celosvetovo najznámejšia pútnická trasa. Otestuje nielen vaše limity ale aj osobnosť. Čo o nej viete?
Kráča celý svet
Ak by ste niekedy pocítili deficit zaujímavých ľudí okolo seba, výlet do Santiaga to určite vyrieši. Na Camino sa môžete vybrať aj sami, ale skutočne sami nakoniec budete iba málokedy. Je tu vysoká koncentrácia neobyčajných ľudí doslova z celého sveta, veď kto a prečo by sa už vybral peši na takú dlhú cestu? A keďže všetci pútnici sú na jednej lodi, ľahko sa vám nadväzujú priateľstvá s kýmkoľvek.
Camino má vlastný život
Niektorí sa rozhodnú kráčať v tej istej skupinke od prvého dňa až do cieľa, a tak vznikajú „Camino rodiny“. Iným vyhovuje stretávať a spoznávať viac ľudí… Výber je na vás. V každom prípade zaujímavejšia partia ako na Camino sa hľadá len ťažko.
Pútnici kráčajú stále
Ja som vyrazila na cestu koncom septembra. Keďže Camino Norte patrí k tým menej frekventovaným trasám, bola som zvedavá, či ešte nejakých pútnikov stretnem. Ako som sa neskôr dozvedela, túto otázku sme si kládli takmer všetci tridsiati, ktorí sme sa v prvú noc stretli na ubytovni (albergue) v Irúne na hranici s Francúzskom.
Duša cestuje pomaly
Kráčaj a spoznávaj svet a samého seba
Chôdza peši má tú výhodu, že máte veľa času zamyslieť sa nad vecami, ktoré si inak neuvedomujete. Ako povedal jeden pútnik, „duša cestuje pomaly“ a až tu si uvedomíte, aká je to múdrosť.
Keď idete peši, máte čas vnímať všetko, okolo čoho prechádzate, ale aj všetky situácie a vaše reakcie na ne –prežívate všetko dobré, ale neujdete ani tomu, čo je vám nepríjemné. Možno si uvedomíte aj to, aké náročné je prejsť denne okolo 30 km peši s nákladom na chrbte, a že autom bežne „lietame“ tam a späť. Z môjho pohľadu sa preto Camino oplatí ísť viac peši ako na bicykli, pokiaľ máte na to čas.
Bicyklom totiž musíte ísť častejšie po cestách a nie po chodníku, stretávate pritom menej inšpiratívnych ľudí a každého z nich vidíte iba raz, keďže ste celkovo asi trikrát rýchlejší ako oni.
Môžete vidieť svet z auta, zastaviť na pekných miestach, spraviť selfie a ísť ďalej. Ale skutočné spoznávanie sveta začína, keď spomalíte.
Bikepacking – synonymum pre dobrodružstvo. Cítite sa na cestovanie na bicykli?
Nasleduj žltú šípku
Napadá vás otázka, ale ako do toho Santiaga trafím? Na Camino máte iba jedinú úlohu, nasledovať žltú šípku alebo symbol mušle – čo je symbol pútnikov, ktorý si mimochodom budete niesť aj na ruksaku.
Šípky sú jednoducho všade, nemusíte sa báť, že sa stratíte. A keď prídete do posledného španielskeho regiónu – do Galície, objavia sa stĺpiky, ktoré vám budú oznamovať vašu presnú vzdialenosť do cieľa až na tisícinu metra. Je to síce ešte asi 200 km, ale vám sa už bude zdať, že ste skoro tam.
V bežnom živote snáď neprejde deň, čo by väčšina z nás nepoužila auto alebo iný dopravný prostriedok. Je to také bežné, že sa nad tým vôbec nezamýšľame.
Albergue a váš ruksak – váš domov
Určite vás zaujíma, kde sa na takej pútnickej ceste býva. Putovať viac ako mesiac a každú noc spať na inom mieste, to by mohlo vyjsť pekne draho. Našťastie na Camino existujú špeciálne ubytovne určené pre pútnikov. Volá sa to albergue. Spíte tu väčšinou na poschodových posteliach s matracmi a vankúšmi, postačí vám teda niesť si vlastný spacák.
Po príchode na vašu prvú ubytovňu obdržíte svoj „pútnický pas“ – Credencial a registrujú vás ako pútnika. Vďaka Credencial-u potom môžete využívať tieto pútnické ubytovne a v každej z nich dostanete pečiatku. Slúži vám to nielen na pamiatku, ale aj ako dôkaz cesty, keď prídete do Santiaga a chceli by ste si prevziať svoj pútnický diplom.
Bikepacking – synonymum pre dobrodružstvo. Cítite sa na cestovanie na bicykli?
Tri typy ubytovní:
Albergue donativo – za nocľah prispievate dobrovoľne koľko chcete. Môžu tak cestovať aj ľudia bez peňazí, aj keď je to skôr o tom, že oceníte prácu ľudí a ubytovanie podľa seba. A často sú práve toto tie najlepšie ubytovne, kde bývate u niekoho doma, domáci sú veľmi milí a pohostinní a vám, vyhladovaným pútnikom, pripravia napríklad aj skvelú večeru.
Albergue municipal – základné mestské ubytovne, ktoré stoja okolo 5-6 eur na jednu noc.
Albergue privado – sú súkromné ubytovne, za ktoré si síce priplatíte, ale často získate perfektný komfort a podarí sa vám dobre vyspať. Ich cena je okolo 12 eur na noc.
Je dobré pozerať si hodnotenie a recenzie ubytovní na internete. Asi to najhoršie, na čo by ste na ubytovni mohli natrafiť, sú ploštice, ale našťastie sa to stáva len veľmi zriedka. Ak sa vám čistota a postele nezdajú, nadvihnite matrac. Vďaka tomu sme sa im raz vyhli aj my.
Všetky cesty vedú do Kompostely. Vyberte si správne
Camino de Santiago nie je iba jedna trasa vedúca ku katedrále v meste Santiago de Compostela, ale existuje viacero rôznych trás. Vyberte si podľa toho čo vás láka a nepreceňte svoje schopnosti.
Najpopulárnejšou a najčastejšie spomínanou trasou, ktorou kráča do Santiaga najviac pútnikov, je Camino Francés. Začína vo francúzskych Pyrenejach a je najviac prispôsobená pútnikom. Na výber tu máte veľa ubytovní, barov, obchodíkov, atď. Ak preferujete menej ľudí, stále je veľa možností.
Na úvod sa často odporúča portugalské Camino z Porta, pretože táto trasa nie je príliš náročná, je pekná a do Santiaga môžete prísť už za desať dní.
Tou originálnou, najstaršou cestou do Santiaga, je Camino Primitivo. Je to trasa, ktorou do Santiaga putoval prvý pútnik, kráľ Alfonso II. Ako prvý sa vybral k obnovenému hrobu Santiaga, teda sv. Jakuba v roku 812 z mesta Oviedo na koni. Ak milujete hory, prídete si tu na svoje.
Trasa, ktorou som sa vybrala ja, sa volá Camino Norte. Je to najsevernejšia trasa, ktorá vedie popri Atlantickom oceáne až po mesto Ribadeo, kde zabočíte do vnútrozemia. Prechádzate aj cez niekoľko veľkomiest, ale väčšinou idete cez vidiecku krajinu, cez lesy a takmer stále okolo pasienkov, no niekedy sa nevyhnete ani ceste alebo priemyslu. Ale to je Camino – ako život, tak by povedali všetci pútnici.
Norte nepatrí tým k najľahším trasám ani dĺžkou – asi 850 km, ani terénom – miestami kopce a ani dostupnosťou potravín. Je však krásny a ak vám nevadí studenšia voda, určite sa aj okúpete. Vaša cesta však môže začať už od vášho domu.
Ktoré boli pre mňa najkrajšie miesta na Camino Norte? Bolo to takmer celé Baskicko, jeho nádherná príroda, zelené kopce a krásne pláže. Pekné a zaujímavé bolo aj mesto Donostia San Sebastián. Ale aj Asturias, napríklad v Llanes. A rána! Skoré rána a východy slnka sú vždy najkrajšie.
V Santiagu to nekončí
Ak by ste po príchode do Santiaga nemali putovania dosť, môžete pokračovať ďalšie 3-4 dni na takzvaný koniec sveta k majáku Fisterra a do mestečka Muxía ležiacich na západnom pobreží Španielska a pozrieť si tu povestný západ slnka nad oceánom.
Povinná výbava: štuple a pršiplášť
Pripravili sme pre vás zoznam vecí, ktoré si na Camino treba zbaliť. Napríklad také štuple do uší sú nevyhnutnosť, ak sa medzi toľkými pútnikmi chcete dobre vyspať, pretože ráno potrebujete v ceste pokračovať.
Keďže Camino Norte prechádza severnou časťou Španielska, sú tu časté zrážky a počasie sa mení veľmi často. Preto je tento kraj taký nádherne zelený. Pre vás to však znamená, že si potrebujete zbaliť dobrý pršiplášť, ktorý zakryje aj váš batoh, pričom na batoh by ste mali mať tiež nepremokavú vrstvu.
Nie je to isté, vybrať sa na jednodňové výlety do hôr, ako si vyše mesiac niesť na chrbte celý svoj „dom“. Ako sa na takúto ďalekú turistiku pripraviť?
Camino má pre vás už teraz nachystané nezabudnuteľné zážitky. Ale nezabudnite na to hlavné, že cesta je cieľ.
Tortilla de patatas. Recept na španielsku omeletu so zemiakmi, ktorá sa v Španielsku jedáva vždy a všade.
Text a foto: Martina S.