Jarný detox: upratovanie v našom tele
A to nielen v byte, ale aj v našom tele a hlave… Prichádzajúca jar si ho nevyhnutne žiada. Naše telo potrebuje prípravu na odlišnú jarnú klímu, regeneráciu po zime a mierne upratanie všetkého, čo sa nám v zimnom období podarilo zanedbať.
Navyše v prírode sa všetko pomaly mení, preto musíme byť pripravení aj na klimatické zmeny, ktoré nás čakajú trocha skôr, než sme boli zvyknutí po minulé roky. Jar sa hlási už začiatkom marca – a to nielen tá kalendárna, ale aj tá reálna s vyššími dennými teplotami, kvitnúcimi kvetmi a prebúdzajúcou sa prírodou. Keďže sme súčasťou prírody, musíme sa tomuto časovaniu prispôsobiť, aj keď mnohým z nás táto skutočnosť uniká.
Tak ako sa prebúdzajú kvety, stromy či zvieratá, aj od nás sa očakáva „prebudenie“, znovuzrodenie. To znamená vyššiu telesnú aj duševnú aktivitu, energickejšie dni a vysoké nasadenie do všetkého, čo robíme. Pre niektorých z nás je prirodzené, že takéto prebúdzanie cítime aj vnútorne a máme väčšiu chuť urobiť niečo reálne so svojimi plánmi a predsavzatiami. Preto nezaváhajte a začnite s telesnou a duševnou očistou už dnes!
Poriadok v hlave
Nie je na škodu začať práve týmto bodom. Urobte si čas na utriedenie myšlienok, plánov a vízií. Sadnite si sami so sebou na pár hodín, vezmite si notes a všetko si dôkladne zapíšte. Jasno by ste mali mať vo svojich dlhodobých a krátkodobých plánoch, víziách, finančnej oblasti, v súkromnej sfére a práci.
Definujte si súčasný stav, naplánujte si ciele a vracajte sa k poznámkam v pravidelnom intervale. Vždy si znovu zapíšte aktuálny stav.
Takto krok za krokom zaznamenáte progres, vyčistíte si hlavu a budete mať prehľad o svojom živote ako nikdy predtým.
Kto tak urobil už na Nový rok, má o starosť menej. Vieme však, ako to s novoročnými predsavzatiami chodí… Preto je lepšie venovať sa takýmto záležitostiam skôr v jarnom období, avšak reálne. Rozdiel pocítite v odľahčení hlavy a zároveň sa zbavíte myšlienok v podvedomí, kde sa vám uvoľní priestor na nové lepšie veci.
Pohyb a šport v jarných mesiacoch
Snáď nikdy nám podnebie neposkytuje vhodnejšie podmienky na všetky športy než na jar. Športovú aktivitu si vyberajte podľa toho, čo vám prináša najväčšiu radosť a potešenie. Duševná spokojnosť je aj pri športe veľmi dôležitá. Ak máte radi šport, pri ktorom môžete byť so svojimi priateľmi, je prínos pre vašu pohodu a psychiku omnoho väčší.
Vyberajte si aktivity, ktoré môžete vykonávať na čerstvom vzduchu, prospeje to celému vášmu organizmu. Už v polovici marca nám počasie dovolí venovať sa „letným“ športom, ako sú jazda na korčuliach, bicykli či obyčajná zrýchlená chôdza alebo jogging. Určite si vopred čas alebo vzdialenosť, ktorú chcete prejsť.
Venujte sa športu pravidelne a vaša kondícia bude stúpať priamoúmerne tomu. Do konca leta tak budete v úplnej forme a budete sa cítiť tak skvelo, ako budete isto aj vyzerať. Nezabúdajte, že ozajstný efekt jarnej očisty dosiahnete len po zharmonizovaní stravy a pohybu, tela a duše.
Očista tela
Je načase prebrať svoje telo zo zimnej hybernácie a dopriať mu jarné omladenie, očistenie, revitalizáciu a priestor na obnovu buniek a tkanív. Ako na to?
Odšťavujte
Začať by ste mohli napríklad tým, že si obľúbite odšťavovanie. Odšťavovanie zeleniny je výborná cesta, ako nabiť svoje telo nutričnými hodnotami, ktoré tak veľmi potrebuje. Ak sa vám podarí začať týmto rituálom, ste na dobrej ceste k optimálnemu zdraviu. Primárne vaše zdravie závisí od zdravia vašich vnútorných orgánov. A tie má v zlom stave väčšina populácie dôsledkom nevyváženej stravy počas mnohých rokov. Nedobrý stav vnútorných orgánov obmedzuje správne zažívanie. Vaše telo tak nedostáva potrebné živiny tam, kde ich potrebuje.
Jedzte zeleninu
V zimnom období sa k očiste odhodláva ťažšie, aj keď na niekoho táto potreba mohla doľahnúť už tesne po vianočných sviatkoch. V období jari však už skutočne niet nad čím váhať.
Všetka zelenina zelenej farby vám pomôže k lepšiemu zažívaniu a detoxikácii.
Takisto dostane do vášho tela chlorofyl, známy svojím účinkom detoxikovať, liečiť a čistiť krv. Kombinujte navzájom jednotlivé druhy zeleniny podľa chuti, prípadne ich doplňte ovocím alebo len citrónom. Obzvlášť blahodarná pre organizmus je červená repa (cvikla). Pomôže vám aj pri vážnejších ochoreniach, pretože obsahuje protirakovinové látky. Po jej konzumácii sa však nedivte farebnému moču.
Čerstvosť v prvom rade
Pokúste sa sústrediť na zvýšené množstvo nespracovanej potravy. Varenú stravu vaše telo spracováva problematickejšie a dlhšie,organizmus na ňu nie je primárne stavaný. Doprajte mu trocha oddychu tým, že si vychutnáte denne niekoľko porcií čerstvej jarnej zeleniny so syrom.
Zájdite na trh alebo k babke do záhrady a prineste si zelený šalát, paradajky, reďkovku, cibuľku… Doplňte olivovým olejom, parmezánom a horčicou. Ak po takomto jedle pocítite skoro hlad, dajte si pokojne ďalšiu porciu. Jedálny lístok vhodne obohatíte aj chutným ovocím, ktoré však konzumujte v prvej polovici dňa. Maximálne množstvo skonzumovaného ovocia by nemalo presahovať približne tri kusy za deň.
Voda je najlepšia
Pite čo najviac obyčajnej vody, najlepšie domácej, filtrovanej. Vzdajte sa aspoň na tento čas sódy, ochutených minerálok a malinoviek, džúsov, isotonických nápojov, kávy, pasterizovaného mlieka. Denne vypite od dvoch do štyroch litrov vody, aj to vám pomôže k jarnému prečisteniu.
Radšej jednoduchšie, ale kvalitne
Vylúčte spracovanú potravu, viaczložkovú stravu s ingredienciami, ktoré nepoznáte, alebo neviete identifikovať. Do tejto skupiny patria výrobky od potravinárskych spoločností, ktorých prioritou sú nákupy lacných surovín, následné spracovanie, ochutenie, farbenie a iné procesy. Ich cieľom nie je vaše zdravie, ale množstvo predaných produktov. Vyhnúť sa takýmto výrobkom môžete už hneď od rána, keď si nedáte svoje obľúbené cereálie, ale obyčajné ovsené vločky s vodou.
Vzdajte sa cukrov
Skúste si aspoň na chvíľu predstaviť život bez cukru – toho umelo vyrobeného. Svoju chuť na sladké zažeňte porciou ovocia alebo trochou medu, napríklad s orechmi (mandľami). Nezabudnite vylúčiť cukor pri pití kávy alebo čaju. Nepite sladené minerálky ani malinovky či džúsy. Nezabudnite, že aj ochutený jogurt či čokoľvek čo chutí sladko, dokonca aj šunka, obsahuje sacharidy. Preto venujte čas čítaniu etikiet na obaloch produktov a kupujte len overené a dôveryhodné potraviny.
Užívajte probiotiká
Zvýšte príjem kefírových nápojov s obsahom probiotík. Najlepšie urobíte, ak si kefírové zrná budete pestovať sami doma. Čerstvý kefír tak budete mať stále poruke a bude sa vyrábať sám len s pridaním čerstvého mlieka. Denný prísun správnych probiotík do vašich čriev vám zaručí prísun správnych baktérií, aminokyselín, vitamínov a minerálov. Zároveň vám bude pomáhať k lepšiemu a zdravšiemu tráveniu a posilňovaniu imunity. Všetky tieto pozitíva pocítite okamžite.
Text: Tina Turnerová, Vlado Zlatoš
Foto: Shutterstock