Je enzymoterapia zázrak?

6. februára 2025

Stavebné kamene metabolizmu, urýchľovače biochemických procesov a pomoc pri liečbe závažných ochorení. Aj to sú enzýmy – kľúč k správnemu fungovaniu človeka.

Silu enzýmov objavili už v staroveku. Ľudia síce vtedy ešte netušili o ich existencii, ale poznali liečivé účinky tropických plodov s vysokým obsahom enzýmov, hlavne ananásu a papáje.

Pláty ovocia si prikladali na pomliaždeniny, infikované rany a povrchové nádory. Po desiatkach rokoch výskumov sa en- zymoterapia stala v 20. storočí uznávanou liečebnou metódou.

PODPORA ZVONKU

Cieľom enzymoterapie je v podstate posilniť prirodzené mechanizmy, ktorými telo bojuje s infekciami a samo sa bráni napríklad proti opakovaným zápalom. Používa sa pri liečbe množstva ochorení: pri zápaloch kože, poruchách dýchacích a zažívacích orgánov, žíl, opuchov a dokonca pomáha aj pri rôznych zraneniach.

Rozdiel medzi liečbou enzýmami a tradičnými liekmi je v tom, že enzymoterapia nepotláča zápaly, ale zmierňuje ich a bráni im, aby sa neustále vracali.

Ako to teda funguje? Pri zvládaní zápalov majú v našom tele zvláštny význam takzvané proteolytické enzýmy, ktoré štiepia bielkoviny, teda proteíny. Ak je však imunita oslabená a nedokáže sama zvládnuť silný zápal, potrebuje pomoc enzýmov zvonku.

Najznámejším a vôbec prvým enzýmovým liekom je Wobenzym, ktorý dostal názov podľa autora enzýmovej terapie Maxa WOlfa a jeho spolupracovníčky Heleny Benitezovej. Tento liek odstraňuje zápaly, poruchy prekrvenia a urýchľuje obnovu tkanív.

HRA S IMUNITOU

Veľkou výhodou systémovej enzymoterapie je, že účinkuje komplexne. Podporuje prirodzený spôsob obrany organizmu namiesto toho, aby len riešila dôsledky oslabenej imunity. Ide o užívanie cielene zostavených zmesí rastlinných a živočíšnych enzýmov v podobe tabletiek.

Sú v špeciálnom obale, aby sa rozpustili a vstrebali až v prostredí tenkého čreva a pôsobili v celom organizme.

Enzýmy okrem toho udržiavajú imunitný systém v zdravej rovnováhe a podľa potreby dokážu zvýšiť alebo utlmiť obranyschopnosť organizmu. Príliš silná imunitná reakcia môže totiž poškodzovať zdravé tkanivá
a viesť k autoimunitným ochoreniam, ako je roztrúsená skleróza alebo reumatoidná artritída.

Enzýmy samotné však liečivé účinky nemajú. Jedinečnosť systémovej enzymoterapie totiž spočíva v podpore imunitného systému a všetkých procesov, ktoré organizmus udržiava
v dobrom stave.

Ďalšou veľkou výhodou tejto terapie je fakt, že nemá žiadne významné vedľajšie účinky a je vhodná aj pre deti (tehotným, dojčiacim ženám a hemofilikom sa odporúča po konzultácii s lekárom).

1/3
Zavrieť reklamu