Ako sa pripraviť na turistiku: 7 najčastejších chýb turistov

8. októbra 2018
Turistika. Foto: Shutterstock

Ľudské telo je ako stvorené na pohyb v horách, ale storočia strávené v mestách sa podpísali pod schopnosť človeka byť v jednote s prírodou. Ako sa dostať späť na tú správnu cestu?

Existuje mnoho dôvodov, prečo by sme mali tráviť viac času na čerstvom vzduchu.

Prechádzka v parku alebo turistika v horách nám môžu pomôcť zvládať stres a lepšie sa zregenerovať z chorôb a zranení. A nielen to. Môže nám zdvihnúť náladu aj sebavedomie – a to je rozdiel medzi tými, ktorí idú do hôr, a tými, ktorí idú do nákupného centra.

Áno, chápeme, už sme vás presvedčili. Teraz sa teda poďme pozrieť na to, aké chyby robíme počas výletov v horách najčastejšie.

1. Vyberiete si nesprávnu trasu

Začiatočníci sa často vydávajú na túry, ktoré sú príliš náročné a príliš dlhé. Na internete a v sprievodcoch zväčša nájdete pri jednotlivých trasách informácie o náročnosti trasy – dĺžku, prevýšenie a popis.

Začiatočníci sa často vydávajú na túry, ktoré sú príliš náročné a príliš dlhé. Foto: Shutterstock
Začiatočníci sa často vydávajú na túry, ktoré sú príliš náročné a príliš dlhé. Foto: Shutterstock

Mnohí začiatočníci však tieto informácie podceňujú, zvlášť tí, ktorí si myslia, že majú dobrú kondíciu a na túru sa vyberajú preto, aby si dali dobre do tela. Opatrnosti však nikdy nie je dosť, pamätajte na to, že na niektorých náročnejších trasách budete musieť doslova liezť po skalnatých stenách a pridŕžať sa reťazí a to nie je pre začiatočníkov žiadna malina.

2. Zbalíte sa príliš málo alebo príliš veľa

Vláčiť 10-kilový batoh plný vybavenia počas ľahkej poobedňajšej prechádzky zo Starého Smokovca na Hrebienok nie je nič príjemné, ale na druhej strane je ešte horšie, keď sa niečo stane vo vysokých polohách a vy na to nie ste pripravení.

Rozumne zvolené vybavenie turistu je teda alfou a omegou bezpečnej, no príjemnej túry. Čo si však vziať so sebou za každých okolností?

  • Opaľovací krém a slnečné okuliare. Obzvlášť, ak sa vydávate na túru do vyšších polôh, teda nad hranicu lesa, pretože UV lúče sú vo vyšších nadmorských výškach silnejšie.
  • Dostatok vody. Turisti sa často spoliehajú na to, že si vodu dočapujú z horských prameňov alebo sa napijú v chatách. Prírodné zdroje však môžu byť vyschnuté a chaty ďalej, ako sa mohlo zdať pri plánovaní výletu. Neoplatí sa riskovať. Vždy majte so sebou dostatok vody. Odporúčame 3 až 4 litre vody na každého člena výpravy. Nezabúdajte, že pri fyzickej námahe potrebujete viac tekutín, čo sa ešte znásobuje v teplom počasí. Za zváženie stojí hydrovak s hadičkou na pitie umiestnený v batohu, ktorý prepraví dostatok tekutiny a po jej vypití nie je objemný ako termoska ani ho nemusíte vyhadzovať v porovnaní s plastovou fľašou balenej vody.
  • Jedlo na energiu. Namiesto toho, aby ste si na vrchole dali veľký obed najčastejšie pozostávajúci z kapustnice a vyprážaného syra s hranolkami, radšej pravidelne jedzte počas celého dňa. Takto si uchováte hladinu energie a vyhnete sa diskomfortu z hladu či pocitu prejedenia cestou späť. Zbaľte si ľahkú desiatu, ktorá ako zdroj energie kombinuje sacharidy a tuky s bielkovinami, napríklad zmes orechov, sušené mäso, ovocie, tyčinky alebo sendvič s arašidovým maslom či kuracou šunkou.
  • Mapu a kompas. Skontrolujte si, či vaša mapa pokrýva oblasť celého výletu a kompas vám už len pomôže sa v nej zorientovať. Kúpte si dobrú mapu, ktorá je vodoodolná a len tak ľahko sa neroztrhne. Napríklad mapy slovenských pohorí sa robia v zalaminovanom vydaní, ktoré je veľmi praktické. Pribaľte si kompas a preskúmajte navigačné možnosti svojho telefónu a aplikácií v ňom. Naučte sa so všetkými pomôckami pracovať ešte doma.
  • Lekárničku. V nej by nemali chýbať náplasti na otlaky, elastické obväzy či trojcípa šatka, dezinfekcia v spreji na rany a termoizolačná fólia.
  • Čelovku. Hoci návrat za tmy neplánujete, nikdy neviete, čo sa môže stať, a je lepšie byť pripravení ako prekvapení. Malá čelovka je teda užitočná súčasť výbavy.

3. Myslíte si, že palice sú pre padavky

Výhodou palíc je, že pri chôdzi z kopca odľahčujú kolená, bedrové kĺby a členky. Palice oceníte obzvlášť vtedy, ak mávate nejaké zdravotné problémy s kolenami alebo s bedrovými kĺbmi.

Výhodou palíc je, že vám môžu pomôcť nielen z kopca, ale aj do kopca, a navyše, pri chôdzi s nimi viac zapájate hornú časť tela a netŕpnu vám ruky. Ak sa snažíte v horách nechať aj nejaké to kilečko navyše, určite vás poteší informácia, že s palicami spálite viac kalórií.

Výhodou palíc je, že pri chôdzi z kopca odľahčujú kolená, bedrové kĺby a členky. Foto: Isifa/Shutterstock
Výhodou palíc je, že pri chôdzi z kopca odľahčujú kolená, bedrové kĺby a členky. Foto: Isifa/Shutterstock

4. Neviete pracovať s mapou

Porovnávať mapu s terénom je nebezpečné. Myslíte si, že viete presne, kde ste, a tak sa pozriete na mapu a poviete:

„Tamten kopec pred nami musí byť tento na mape, tamtie skaly sú určite tieto…” Je veľmi ľahké presvedčiť seba aj iných, že viete presne, kde ste. Ak vám aj niečo nebude úplne presne sedieť, nepresviedčajte sa, že viete, kde ste, je to rýchla cesta do záhuby. Ak ste sa naozaj stratili, vždy je lepšie prísť na to, kde ste, tak, že podľa bodov v mape hľadáte prvky v krajine, a nie naopak.

Zastavte sa a venujte dostatok času lokalizácii polohy. Najľahšie sa poloha určuje podľa farebných značiek turistických trás a podľa križovatiek a smerovníkov. Pomôžte si aplikáciou v  telefóne, napríklad mapy.cz, ktoré pracujú aj v offline režime. Pretože čím ďalej pôjdete, tým môže byť cesta späť čoraz náročnejšia.

5. Na skalách kráčate príliš rýchlo

Základ je, aby ste na skalných stúpaniach robili malé kroky. Dlhé, rýchle kroky do skalnatého kopca môžu spôsobiť, že si natiahnete lýtko a achilovku. Tiež to môže viesť k ďalšej chybe: začiatočníci často zbadajú dobrý stup a hneď spravia krok bez toho, aby najprv vyskúšali, či ten kameň nie je uvoľnený alebo mokrý.

Tiež nenapredujte bez toho, aby ste si overili, kam vás trasa povedie ďalej. Vždy sa preto pozerajte niekoľko krokov pred seba, aby ste sa nedostali do miesta, z ktorého sa nedá pokračovať.

6. Necháte sa rozptyľovať výhľadmi

Neuveriteľný výhľad na tatranské končiare… To je presne ten dôvod, prečo ste si obuli turistické topánky a vydali sa na niekoľkohodinový pochod.

Keď sa však budete oddávať emóciám z vizuálneho zážitku, nebudete dávať pozor na to, kam ukladáte nohy. Ak sa nechcete domov vrátiť krívajúc (a to môže byť ešte ten lepší prípad), radšej si vždy spravte aspoň krátku pauzu na kochanie sa tým, čo vidíte, až potom pokračujte ďalej.

A ak ste nervózni z hrozivého zrázu, ktorý otvára svoju náruč nepríjemne blízko po vašej pravici, dívajte sa tam, kam kráčate, nie tam, kde určite nechcete skončiť. Telo má totiž tendenciu nasledovať smer, kam sa dívate, preto sa snažte ani nezavadiť pohľadom o zrázy, radšej svoje oči fixujte na chodník pred sebou.

7. Dolu z kopca sa pretekáte

Možno sa vám to bude zdať divné, ale zostup môže niekedy trvať dlhšie ako výstup. Preto by ste s tým mali počítať a nikam sa nenaháňať. Ak sa „rozbehnete“ dolu z kopca, rýchlo môžete nad sebou stratiť kontrolu a takéto pády bývajú často naozaj škaredé.

Nezabúdajte ani na to, že pravidlá horalov hovoria, že prednosť má ten, kto ide nahor. Buďte preto slušní a nespravte zo seba valiaci sa kameň, pred ktorým musia ostatní turisti na chodníku uskakovať.

Bez tohto na túru určite nechoďte

Vhodná obuv

Pohodlné turistické topánky sú absolútna nutnosť! Vaša obuv by vás mala v horách chrániť a zabezpečiť vám istý krok, takže žiadne šľapky, plátenky ani balerínky do hôr nenoste. Ideálne je vyberať si také, ktoré vám poskytnú čo najlepšiu oporu. Do menej skalnatého terénu sú vhodné aj outdoorové alebo ferratové tenisky.

Batoh tak akurát

Čím dlhšia túra, tým je váš náklad pocitovo ťažší a menej komfortný na nosenie. Rozhodne sa do hôr nevydávajte s objemnou kabelkou prehodenou cez plece, ale vezmite si vhodný batoh. Veľkosť batohu voľte zodpovedajúcu túre a postave, čiže neprihliadajte len na jeho objem, ale taktiež na dĺžku chrbtovej časti.

Ergonomický bedrový pás vám pomôže lepšie rozložiť hmotnosť nákladu tak, že odľahčíte plecia, pláštenka proti dažďu zase udrží vaše veci v suchu. Prihliadajte preto pri kúpe aj na zdanlivé detaily, ktoré však môžu byť v teréne
užitočné.

Teplé oblečenie

Nepremokavá vetrovka bez ohľadu na predpoveď počasia sa zíde. Poobedňajšie búrky sú v horách bežné a vetrovka je drobnosť, ktorá má obrovský potenciál zachrániť vašu pohodu.

Pripravte sa na možnú zmenu počasia, aj keď je predpoveď priaznivá. Oblečte sa vo vrstvách, aby ste mohli zo seba veci zhadzovať, prípadne na seba obliekať, ak sa zmení počasie.


Text: Valéria N.
Foto: isifa/Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu