Je slnečné svetlo pre človeka dobré alebo zlé?

Na túto otázku sa nedá odpovedať jednoznačne áno alebo nie. Dôležité je primerané množstvo – trochu slnečného svitu je v poriadku, ale príliš veľká dávka už môže byť smrteľná.
Ľudské telo absorbuje slnečné žiarenie cez pokožku, a to hlavne ultrafialové lúče typu B. Tieto UVB lúče reagujú so 7-dehydrocholesterolom, ktorý ich premieňa na D3, tvorcu vitamínu D. Ten pomáha pri ochoreniach srdca pri cukrovke, znižuje riziko výskytu niektorých druhov rakoviny a pre imunitný systém je absolútne nevyhnutný.
Slnko zároveň podporuje tvorbu serotonínu, jedného z najdôležitejších neurotransmiterov. Zvýšená tvorba serotonínu vyvoláva v človeku pocit šťastia. Keďže v zime je slnečného svitu menej, aj tvorba serotonínu je nižšia. Aj preto niektorí ľudia v zime podliehajú depresiám. Vyššia úroveň serotonínu môže znamenať aj chudnutie, pretože serotonín má schopnosť znižovať apetít.

Niektoré z pozitívnych účinkov Slnka je však ťažšie vysvetliť. Vedci zistili, že slnečné žiarenie pomáha predchádzať skleróze multiplex a kazeniu zubov. Ale spôsob, ako sa to deje, nie je celkom jasný.
Avšak aj dobrého veľa škodí. Spálená koža dokáže poriadne bolieť, no to je v podstate jediná priama reakcia tela na príliš veľa slnečného svitu. Slnečné žiarenie však môže spôsobiť predčasné starnutie kože, jej stvrdnutie a zmenu farby. Naše oči sú tiež citlivé na UV žiarenie – môže spôsobiť sivý zákal a iné problémy.
Prílišné vystavenie sa slnečnému žiareniu spôsobuje aj oveľa vážnejšie ochorenia – mutácie kožných buniek, ktoré môžu viesť k rakovine vrátane jej najzávažnejšej formy – k melanómu. Príliš veľa slnečného svitu môže oslabiť náš imunitný systém a zhoršiť alebo spôsobiť choroby ako herpes alebo lupus.

Bohužiaľ, nikto zatiaľ presne neurčil, aká dávka slnečného svetla je pre človeka najlepšia. Reakciu tela môže ovplyvniť veľa faktorov – od toho, kde sa na Zemi nachádzame, až po naše pôvodné sfarbenie pokožky. V súčasnosti sa odporúča neustále používať krém na opaľovanie alebo oblečenie, ktoré chráni pred príliš intenzívnym slnkom. A to predovšetkým cez leto, keďže vtedy máme tendenciu užívať si slnečné lúče najčastejšie.
Zdroj: Zázračná planéta
Foto: Shutterstock