Michala Bátorová: Turistické topánky už z auta ani nevyberáme
Michala Bátorová, alias @forest_mishel, a jej priateľ Šimon spoznali v turistických topánkach mnohé krajiny sveta, no aj tak sa najradšej vracajú domov, pod kopce Malej Fatry.
Čo vami v poslednom čase v horách zarezonovalo?
Zarezonuje mnou každá vydarená túra, ale aj to, keď sa bezpečne dostaneme domov a keď zvládnem niečo, čo mi na začiatku prišlo dosť náročné.
Stal sa vám v horách nejaký zážitok, na ktorý nezabudnete?
Raz nás na hrebeni Malej Fatry prekvapila zimná víchrica. Podcenili sme výstrahy a ocitli sme sa uprostred víchrice, ktorá nabrala silu orkánu. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, museli sme „štvornožkovať“ po chodníku, pretože nebolo možné postaviť sa na nohy. Úsek, ktorý bežne trvá polhodinu, nám trval hodinu a pol, a pretože to bolo počas zimy, do tváre nám ako bonus fúkali kryštáliky snehu.
Kvôli vetru sme stratili časť výbavy. Naozaj som sa bála. Po tomto zážitku som opäť skončila so zápalom obličiek v nemocnici a v mobiloch nám pribudlo niekoľko nových aplikácií na predpoveď počasia. Poučili sme sa a teraz si dávame väčší pozor. Kým nezhodnotíme všetky potenciálne riziká, na túru nejdeme.
S priateľom cestujete po Slovensku a po svete obytnou dodávkou. Ide momentálne o veľmi populárny spôsob cestovania. Čo vás k nemu inšpirovalo?
Kúpe nášho campervanu predchádzal vývoj. Na začiatku sme bivakovali pod holým nebom iba v spacákoch. Neskôr k nim pribudol stan. Potom sme si požičali prerobenú dodávku na výlet do Rakúska. To bol zlom, veľmi nás to oslovilo a začali sme uvažovať nad vlastnou. Najprv sme si zaobstarali auto, do ktorého sme nainštalovali vyberateľnú časť. Takto sme cestovali dva roky, no počas zimy sme vnímali množstvo negatív. Počas ďalšieho roka priateľ hľadal čo najlepšiu alternatívu na spanie v dodávke.
Vtedy sme sa dopracovali ku campervanu. Teraz máme za sebou deviaty mesiac cestovania a negatívum sme zatiaľ nenašli. Otvorilo nám to nové možnosti, cestujeme každý víkend a každý voľný deň. Úplne sme tomu prepadli. Je to naozaj sloboda na kolesách, ktorej sa už tak ľahko nevzdáme.
Na čo by si začínajúci vanliferi mali dať pozor?
Toto je veľmi rozsiahla téma. Čo sa týka už samotnej kúpy, musíte si naštudovať, čo od auta môžete očakávať. Musíte si stanoviť rozpočet a kriticky si prerátať, či je tento spôsob cestovania pre vás vhodný a či budete auto dostatočne využívať.
Pri prvom cestovaní zas odporúčam naštudovať si nariadenia danej krajiny. Či napríklad toleruje spanie na divoko mimo kempov, ako tam fungujú kempy. Cestovanie obytnými autami zažíva boom a mnoho krajín prehodnocuje svoje postoje a určuje si podmienky, ktoré treba rešpektovať.
Sú nejaké tri veci, ktoré máte v campervane vždy so sebou?
Čo sa týka našej dodávky, tak určite plyn a vodu. Plyn používame na varenie a na zohrievanie vody v sprche. A turistické topánky. Tie ani nevyberáme z auta.
Ktoré krajiny odporúčate ľuďom, ktorí majú radi kemperský spôsob života, alebo s ním začínajú?
Jednoznačne Taliansko. Z okolitých štátov ide o krajinu, kde je tolerovaný free camping. Taliani milujú tento štýl cestovania a v karavanoch ich nájdete všade. V R akúsku je to o niečo komplikovanejšie, pretože je rozdelené na spolkové krajiny a každá má pravidlá nastavené inak; niekde to tolerujú, inde zas nie.
V Chorvátsku je kempovanie na divoko úplne zakázané a ste odkázaní iba na organizované kempy. To platí aj pre Slovinsko. Ale ak ste ochotní precestovať viac kilometrov, tak určite zaraďte do svojich cestovateľských plánov Škandináviu. Ide o úplný kemperský raj.