Neuveriteľné tučniaky od rovníka po Antarktídu

24. mája 2024
Luboš fellner fotí tučniaky

Mnohí milovníci zvierat ich považujú za najroztomilejšie stvorenia. Kde všade na svete ich môžete pozorovať vo voľnej prírode?

Nevedia síce lietať, ale svojimi plaveckými schopnosťami vyrážajú dych. Spájame si ich s Antarktídou, ale na najstudenšom kontinente žijú len dva druhy.

Tučniak galapágsky

Všeobecným faktom je, že tučniaky žijú len na južnej pologuli. Technicky to však neplatí. Ekvádorské súostrovie Galapágy je známe mnohými endemitmi a jedinečnými zvieratami, medzi ktorými je aj tučniak galapágsky. Vyskytuje sa na ostrovoch Fernandina, Santiago, Bartolomé, Santa Cruz, Floreana a Isabela. Severný cíp Isabely leží už na severnej pologuli, a tak ide o jediné tučniaky sveta, ktoré nájdete severne od rovníka.

Tučniak galapágsky je zároveň jediný tučniak, ktorý preperuje dvakrát za rok, najmä pred párením. Zaberie mu to vždy približne 15 dní. Za potravou necestuje, loví ju hneď pri „svojom dome“. Keďže na potravu sú bohatšie studenšie vody a pri otepľovaní je s ňou problém, jej príjem býva nepravidelný. Tučniak galapágsky je prispôsobený prostrediu na rovníku. Nemá tukovú vrstvu ako jeho príbuzní z južných mrazivých oblastí. Cez deň sa tento asi 50 cm merajúci a 3 kg vážiaci tučniak skrýva v tieni pod skalami a kríkmi a chladí sa vo vode.

tučniak galapágsky
Tučniak galapágsky nemá tukovú vrstvu ako jeho príbuzní z južných mrazivých oblastí. Foto: BUBO.

Tučniak okuliarnatý

Patrí k najľahšie dostupným tučniakom. Môžete ho pozorovať v blízkosti Kapského Mesta v Juhoafrickej republike, konkrétne v mestečku Simon’s Town. V tomto kúte Afriky je bežne 27 °C, no rovnako ako tučniak galapágsky, aj tučniak okuliarnatý sa prispôsobil vysokým teplotám. Na pláži Boulders im vytvorili umelé hniezda z plastových barelov a snažia sa ich udržať v bezpečí na jednom mieste. Tučniaky si pláž vybrali relatívne nedávno, na tomto mieste vznikla najväčšia africká kolónia.

V spomenutom meste nájdete aj unikátnu dopravnú značku „Pozor, tučniak“. Africký tučniak, ktorého spoznáte podľa červenej škvrnky okolo oka, sa rád opaľuje a práve táto škvrnka mu pomáha bojovať proti ostrým slnečným lúčom. Má 60 až 70 cm a váži od 2,1 do 3,7 kg. Môže „zablúdiť“ aj do Namíbie, Angoly, dokonca do Gabonu.

1/2
Zavrieť reklamu