Okúpali sme slona: Je to zážitok na celý život!
Slon patrí medzi najúžasnejšie tvory na našej planéte. Priblížiť sa k nemu na dosah ruky je lákavá a často emocionálna skúsenosť.
Našťastie už ubúda miest, kde si na ňom turisti môžu zajazdiť, a do popredia sa dostáva zmysluplnejšia aktivita, ktorá rešpektuje jeho prirodzené správanie.
Koniec jázd ako celosvetový trend
Turisti si často neuvedomujú, že podporovaním jazdenia na slonoch prispievajú k násilnému vytrhnutiu zvierat zo svojich prirodzených biotopov. Slony potom musia pracovať dlhé hodiny bez potrebného odpočinku a často aj bez dostatočného prísunu potravy.
Sloní chrbát nie je stavaný na to, aby uniesol váhu človeka, a jeho mohutné nohy trpia na tvrdých povrchoch, ako sú asfaltové chodníky. Zvieratá využívané na turistické účely sú často odobrané mamám v mladom veku a stávajú sa ľahkým cieľom pytliakov. Sú vystavené krutým tréningovým metódam, ktoré majú jediný účel – zlomiť ich vôľu. V juhovýchodnej Ázii sa používala technika nazývaná „phajaan“, ktorá je pre slony mimoriadne bolestivá a psychicky náročná. Našťastie, dnes sa už používa oveľa menej.
Slonie SPA a liečivé bahno
Súčasný trend sa rozšíril aj na sever Thajska do oblasti populárneho letoviska Chiang Mai a inšpiroval malé rodinné podniky, ktoré využívali pracovné slony na vozenie turistov. Starostlivosť o veľké suchozemské cicavce je finančne náročná a keď prestala byť výnosná, rodiny našli nový spôsob, ako udržať svoje podnikanie – začali turistom ponúkať slony na kúpanie. Tento nový prístup sa ukázal byť rovnako výnosný a inšpiroval aj známejší rezort v Krabi.
Ako to prebieha v praxi? Zatiaľ čo pri jazde na slonovi strávite 20 až 30 minút sedením v sedle a potom je koniec, kúpanie so slonmi ponúka oveľa bohatší zážitok. Dozviete sa zaujímavé fakty o chove slonov a aktívne sa zapojíte do prípravy výživových doplnkov, pomôžete pri kŕmení a podaní tejto medicíny.
Potom sa prezlečiete do plaviek a ide sa do bahniska. Slony milujú bahnenie aj vo svojom prirodzenom prostredí. Bahno využívajú na tri účely: v horúcom počasí ich ochladzuje, zaschnuté funguje ako prírodný opaľovací krém a zároveň ako ochrana proti parazitom, ktoré sa odlúpnu z kože spolu so zaschnutým bahnom. Týmto spôsobom sa slony zbavujú obťažujúceho hmyzu.
Slony aj návštevníci vojdú spolu do bahniska. Slony sa nechajú natierať bahnom a užívajú si svoje SPA. Po dôkladnom „bahnení“ sa návštevníci presunú do čistej vody, kde ho zo slonov aj zo seba zmyjú a procedúra je na konci. Tento zážitok je neporovnateľne lepší než jazda na slonovi. Poskytuje nielen viac adrenalínu, ale i dopamínu – hormónu šťastia.
Ako reagujú slony?
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, no jedno je isté – slony sú teraz pokojnejšie. Ich denný režim už neobsahuje namáhavé aktivity, ktoré im často spôsobovali fyzické utrpenie. Vďaka tomu sú otvorenejšie voči ľuďom a interakcia s nimi je oveľa jednoduchšia.
Slony sú veľké a mohutné zvieratá, ktoré dokážu neúmyselne spôsobiť zranenie. Preto je dôležité pozorne počúvať pokyny majiteľa alebo cvičiteľa, ktorý konkrétneho slona dobre pozná a dokáže odhadnúť jeho psychické rozpoloženie. Rovnako ako my ľudia, aj každý slon má svoju povahu a minulosť, čo je potrebné rešpektovať.
So slonom sa najprv musíte skamarátiť, a to ide najlepšie pomocou drobnej dobroty, ktorý má váš slon v obľube. Až potom môže dôjsť k fyzickému kontaktu. Majiteľ spozná, ak niektorému slonovi nie je návštevník sympatický. Podobne ako ľudia, ani slony si nemusia obľúbiť každého. Vo všeobecnosti je však kúpanie príjemným zážitkom, a tak sa rady podvolia a drobné „nesympatie“ neriešia.
Obavy sú preto zbytočné, stačí pristúpiť k zážitku s nadšením a dobrou náladou. Slony to vycítia a dobrá energia sa prenesie aj na nich. Kúpanie si tak užijete obaja – vy aj váš slon.
Kúpanie slonov začala cestovná kancelária BUBO podporovať už v roku 2017. Dnes ide o populárnu zážitkovú aktivitu na dovolenke v Thajsku. Pokiaľ by ste chceli kúpanie slonov zažiť tiež, klikajte na bubo.sk.
Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Jiří Jobánek, Adam Záhorský / BUBO