Opaľovanie, fajčenie a stres: Najsilnejšie faktory urýchľujúce starnutie pokožky 

29. júla 2023
Presťaňte s fajčením

Ako vyzerá továreň na krásu v arabskom svete, prečo Aziatky a černošky nemajú celulitídu a prečo by sme sa nemali opaľovať viac ako 10 minút denne? O tom sa v podcaste Všeobecne o zdraví rozprávala s dermatovenerologičkou Michaelou Dubčekovou Eva Peterová.

A pokožka skôr zostarne. Naše babky mali pokožku na rukách tenkú ako papier, ale chrbát mali ako mladice…  

Také sú aj Rubensove obrazy bielych alabastrových žien. Tieto časti tela si naše babky nikdy neopaľovali.  

A ako to je s krémami proti vráskam?  

To je moja obľúbená téma. Naozaj fungujú, ale je potrebné, aby ste používali krémy podľa veku – do tridsiatky, štyridsiatky, päťdesiatky a po päťdesiatke. V každom veku si koža vyžaduje niečo iné. Starnutie sa najprv prejaví napríklad suchosťou, potom k nej pribúdajú hyperpigmentácie, teleangentácie – rozšírené cievky, rôzne nerovnosti, hlboké vrásky sú zo začiatku len dynamické a neskôr statické. Najprv spozorujete, že máte vrásky, keď žmúrite, neskôr zistíte, že vám vráska ako meč preťala medziobočie.

Účinok krémov je postavený na tom, aby pokožku najprv trošičku „zbrúsili“, nech sa aktívne látky môžu lepšie vstrebať. Na to slúžia väčšinou ovocné kyseliny, či už z hrozna, alebo kyseliny glykolová, mliečna, citrónová. Krémy s chemickým pílingom bežne dostanete len s určitou koncentráciou týchto látok. Vo vyšších koncentráciách musia byť v rukách lekára, aby ste si nespôsobili popáleninu. V krémoch sa nachádzajú aj látky, ktoré stimulujú tvorbu nového kolagénu, alebo kyselina hyalurónová.

Tu si my lekári stále kladieme otázky, pretože takéto ťažké molekuly majú veľmi malú vstrebateľnosť. Koža je ťažko priepustný materiál, preto v kréme musia byť aktívne súčasti, nejaké lipozómy, alebo iné aktívne nosiče, aby ste molekuly preniesli hlbšie. Je dobré poradiť sa s lekárom, ktorý vie receptúru krému prečítať a povedať vám, či je pre vás vhodný.  

Pokožka sa obnovuje každých 28 dní, preto mi povedzte, aký benefit máte z toho, keď sa do hneda opálite a o dvadsaťosem dní sa olúpete? Jednoducho ste zariskovali svoje zdravie a svoj život pre hnedú farbu, ktorá potom aj tak zmizne.  

Sú krémy z lekárne účinnejšie? 

Kozmetika, ktorá sa predáva v lekárňach, má garantované koncentrácie aktívnych látok tak, aby ste ich efekt videli. Teraz je veľmi populárna kyselina L-askorbová, ľavotočivá molekula vitamínu C, ktorá má aj brúsiaci, antioxidačný, aj bieliaci efekt. Aj retinolová kyselina má brúsiaci efekt, ale tá je určená starším dámam. Ak na pokožke čokoľvek zbrúsite, telo má pocit, že prišlo o nejakú súčasť. Kolagén je molekulová látka, ktorá sa tvorí iba vtedy, keď sa poraníte a telo chce priestor vyplniť. Keď si krémom urobíte mikroskopické „poranenia“, telo si myslí, že ich treba zaplátať a v danom mieste vytvorí kolagén. Všetko má svoju logiku, aj koncentrácie, zloženie a kombinácie účinných látok.   

Ako by sme mali pristupovať k našej pokožke?  

V prvom rade by sa mal každý snažiť, aby bol zdravý – športovať, dodržiavať biorytmy, dopriať si spánok. Koľkokrát hovorím mamičkám, že chorobu zbadajú na detskej tvári už niekoľko dní vopred, či už sú to začervenané líca, alebo drsný povrch. Koža je zrkadlom toho, čo sa deje vo vnútri. Na pokožke sa nepopierateľne odráža aj naše mentálne zdravie, o ktorom sa v súčasnosti tak veľa rozpráva.  

Čo si možno aj dopriať a nehanbiť sa za to, že sme si to dopriali?   

Pre sebavedomie ženy je dôležité, aby bola sama so sebou spokojná. Aby do miestnosti vošla hrdá žena so vztýčenou bradou, vypnutými plecami, ktorá je ozdobou. Keď si myslí, že na to potrebuje trochu vypnúť líca, zdvihnúť kútiky úst, zbaviť sa vrásky medzi očami, alebo trošku zdvihnúť hornú peru, tak nech. Ale všetko s mierou, aby ste to raz neľutovali.

Ak podstupujete skrášľovacie procedúry len kvôli tomu, aby ste ohúrili a vynikli, nie je to správne. Zostaňte stále jedinečná, krásna, zostaňte ozdobou, aby bol ten druhý s vami rád a chcel sa a vami ešte stretnúť.  

Kto je Michaela Dubčeková?
Dermatovenerologička; prvú polovicu profesionálneho života pôsobila na univerzitnej pôde, teraz je v prvej línii, v súkromnej praxi, hoci nikdy nespadla do bežného ambulantného lekárstva. Neustále sa vzdeláva, pracuje na sebe a aktuálne sa venuje aj klinickým štúdiám nových liekov a tajných molekúl. 

Celý rozhovor si môžete vypočuť v podcaste Všeobecne o zdraví na Apple Podcasts, Spotify, YouTube a na www.vszp.sk. Tento rozhovor bol publikovaný so súhlasom Všeobecnej zdravotnej poisťovne. 


Text: RELAX
Foto: Shutterstock, archív Michaely Dubčekovej

3/3
Zavrieť reklamu