Ostrov budúcnosti? Na túto destináciu sa upierajú zraky celého sveta

14. októbra 2024
Grónsko, cestovanie s BUBO

Gigantický ostrov, ktorý poznáme všetci, no bol tu málokto. Aj tak môžeme definovať Grónsko, ktoré na turistický boom ešte len čaká.

Pre jeho krásne ľadovce, fjordy, inuitskú kultúru či populárny trek Arctic Circle Trail ho však vyhľadáva čoraz viac ľudí. Označujú ho za posledný arktický raj. Zozbierali sme fakty o Grónsku, ktoré vás prekvapia.

Desiatky výrazov pre slovo ľad

Ľadová pokrývka tvorí väčšinu Grónska. Pre Inuitov je všetkým a tak majú preň tucet slov. Tenký zamrznutý ľad sa povie inak než hrubý zamrznutý ľad. Hladký ľad, novo vyformovaný ľad, hrboľatý ľad, starý ľad, kašovitý ľad či ľad z pitnej vody. Všetky tieto ľady sa označujú iným pojmom.

Grónsko, cestovanie s BUBO
Ľadovcové útvary ostrova patria medzi najväčšie na svete. Foto: Ľuboš Fellner / BUBO.

Hrubá kocka pre každého na Zemi

Ice Cap, teda ľadovec tiahnuci sa z Kangerlusuaqu do Ammassaliku, je hrubý 3,5 kilometra a poriadne dlhý. Domáci Grónčania dodali naozaj zaujímavý prepočet. Ak by sa tento ľad „rozkrájal“ medzi všetkých osem miliárd obyvateľov našej planéty, každý z nich by mohol dostať ľadovú kocku o veľkosti 80 metrov. To by bolo drinkov!

Raj plný nerastných surovín

Grónsko je zaujímavé, okrem už uvedeného, aj svojimi nerastami. Je potvrdené, že sa tu nachádzajú také špeciality ako neodymium, terbium, praseodymium, dysprosium, urán a zinok.


Grónsko, cestovanie s BUBO Grónsko, cestovanie s BUBO Grónsko, cestovanie s BUBO

Chceli ho kúpiť USA

Grónsko brali mnohí po tisíce rokov ako oblasť na okraji sveta, dnes ale význam ostrova rastie. A to aj v dôsledku surovín či zvýšenej arktickej lodnej dopravy. Za prezidentovania Donalda Trumpa v auguste 2018 sa hovorilo o tom, že USA odkúpia Grónsko od Dánska, ktorému ostrov patrí. Dnes tu Američania vlastnia vojenskú základňu v Thule, 1 210 km severne od polárneho kruhu.

Hlavné mesto bez letiska?

Hlavným mestom Grónska je Nuuk, kde žije menej ako 20 000 obyvateľov, teda každý tretí občan Grónska. Zaujímavé je, že dlhé roky sa sem nedalo doletieť priamo. Museli ste dôjsť na letisko v spomínanom Kangerlussuaqu a pokračovať malým lietadlom. Uvedené letisko postavili ešte USA na začiatku II. svetovej vojny.

Grónsko, cestovanie s BUBO
V Nuuku nájdete aj trávnaté plochy a typické červené škandinávske domčeky. Foto: Ľuboš Fellner / BUBO.

Klamstvá o Nuuku

Nuuk bol založený ako Godthåb, v preklade Dobrá nádej. Hovorí sa o ňom mnohé – že ide o najsevernejšie hlavné mesto sveta, najmenšie hlavné mesto v Európe, najsevernejšie mesto konštitučnej monarchie a podobne. Nič z toho nie je pravda. Grónsko nie je samostatným štátom, a tak je najsevernejšou metropolou Reykjavík. Ešte severnejšie leží Longyearbyen, hlavné mesto Špicbergov, ktoré patria Nórsku.

Najpopulárnejší polárny trek

Čoraz viac turistov sem chodí kvôli Arctic Circle Trail, 160 km dlhému treku pre ozajstných vytrvalcov. Mladí Dáni to dávajú za 3 dni, ale nie je to žiadna dovolenka. Vždy to záleží od počasia, ktoré je aj v lete zradné a dokonca tu vtedy bojujete so zrejme najagresívnejšími komármi na svete. Napriek tomu priláka cca 3 000 turistov ročne.

Luxusný sever

Mnohí turisti tu spia v stanoch. Veď má vôbec Grónsko kvalitné hotely? Zrejme budete prekvapení! Okrem tradičného glampingu (teda luxusnej verzie kempingu) pri fjordoch a ľadovcoch tu viete mať pre seba luxusné presklené bungalovy s výhľadmi na ľadovec či polárnu žiaru, ale aj dobrodružné iglu domčeky. Pre pohodlnejších sú tu aj štvorhviezdičkové hotely po celom ostrove. Všetko v typickom škandinávskom dizajne.

Grónsko, cestovanie s BUBO
Kemping, v tomto prípade glamping, je dávkou luxusu. Foto: Ľuboš Fellner / BUBO.

Najsevernejšia michelinka sveta

Luxusom je tu aj jedlo. Pri Ilulissatskom ľadovci, čo je jedna z najvyhľadávanejších a najkrajších atrakcií Grónska, leží michelinská reštaurácia Koks. Sídli v grónskom Ilimanaqu s 55 obyvateľmi. Každodenne sa tu servíruje 21-chodové menu a väčšina ingrediencií pochádza z tejto oblasti. Malý kúsok veľryby, kraby či sklenárom vyfúkaná guľa ako dezert. Nikdy ste nič podobné nevideli. Ide o najsevernejšiu michelinku sveta a cena jedného menu je zhruba 700 eur. Napriek tomu býva rezervovaná dlho vopred.

Grónsko, cestovanie s BUBO
Reštaurácia Koks je najvzdialenejšou michelinkou sveta. Foto: Ľuboš Fellner / BUBO.

Pokiaľ vás zaujíma Grónsko, prečítajte si dva nové blogy z dielne cestovnej kancelárie BUBO: Grónsko pre začiatočníkov či Grónsko – hotely a reštaurácie. Vyrazte na svoju dovolenku do Grónska čím skôr!


Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Ľuboš Fellner / BUBO

1/1
Zavrieť reklamu