Ako trénovať fartlek? Takto sa pri behu nudiť nebudete
Chcete sa zlepšiť v behu, ale spolu s rýchlosťou hľadáte aj zábavu? V tom prípade ste na správnej stránke – fartlek vás bude baviť.
Fartlek je metóda, ktorá sa formovala v 30. rokoch 20. storočia. Pochádza zo Švédska – z hlavy trénera cezpoľného behu Gösta Holméra, ktorého hnevalo, že jeho zverencov stále porážajú Fíni, ktorých trénoval Paavo Numi. Pojem fartlek znamená v švédštine „hra s rýchlosťou“.
Presne o tom táto metóda je – o zábave. Fartlek môže byť štruktúrovaný alebo úplne nenaplánovaný a živelný – môžete ho bežať na rôzne vzdialenosti, rôznou rýchlosťou. Inými slovami, je to taký bežecký freestyle. Fartlek je obzvlášť veľmi obľúbený u ľudí, ktorí nemajú radi putá konvencií a chcú byť sami sebe pánmi, či u tých, ktorí nemajú radi stereotyp a možno im aj chýba disciplína.
Fartlek je vhodný pre začínajúcich bežcov, pretože si môžu svoj tréning ušiť úplne na mieru. Neštruktúrovaný fartlek znamená, že vaše rýchle a oddychové úseky majú rôznu dĺžku. Môžete sa napríklad rozhodnúť, že rýchly úsek pobežíte od jednej lampy k druhej alebo medzi nepárnymi lavičkami v parku. Rozhodnutie je na vás.
Čo sa dočítate v najnovšom Runningu?
Prečo to funguje
Fartlek má veľa výhod. Môžete experimentovať s rýchlosťou a vytrvalosťou. Niektoré úseky môžu byť krátke a rýchle, ďalšie zase dlhé a pomalšie na budovanie vytrvalosti. Jednoducho pobežíte tak, ako vám to bude vyhovovať.
Oddychové úseky medzi tými rýchlymi môžu byť tiež krátke, dlhšie alebo dlhé – podľa toho, ako sa cítite a koľko máte času. Táto flexibilita znamená, že fartlek nemusí byť taký náročný ako intervalový tréning. Ale prirodzene, aj z fartleku môžete vyčarovať náročný tréning.
Táto metóda je viac-menej o tom, že vybehnete z dverí, rozohrejete sa, rozbeháte sa a podľa toho, ako sa cítite, sa rozhodnete o ďalšom smerovaní tréningu.
Možno si naordinujete veľmi rýchle krátke šprinty alebo dlhšie úseky na zlepšovanie tempovej vytrvalosti. Alebo možno chcete natrénovať na silný finiš najbližších pretekov, takže si najrýchlejšie tempo necháte na koniec tréningu. Prípadne môžete zaradiť úseky v kopcoch alebo odbehnúť naplno zvlnenú trať, či rovinaté úseky. A čo tak trochu zábavy? Dajte si 50-metrový šprint vždy, keď uvidíte červené auto.
Fantázii sa medze nekladú. Fartlek si môžete ušiť úplne na mieru a skvelé na ňom je aj to, že nepotrebujete žiadne meracie zariadenia. Takže smelo do toho!
Naše tri tipy na fartlek nájdete na ďalšej stránke. >>>