Poponáhľajte sa. Tieto cestovateľské sny už čoskoro nemusia byť turisticky dostupné
Zamýšľate sa nad tým, kam rýchlo vycestovať, lebo danú vec už nebudete mať šancu vidieť či zažiť? Poradíme vám, ktoré cestovateľské sny by ste si mali splniť čím skôr.
Svet sa mení a v priebehu tisícročí sme prišli o takmer všetky pôvodné divy sveta. Svoju daň si berie aj klimatická zmena, čoho sme mohli byť svedkami na Rodose či Maui.
Čo najlepšie sa dá zažiť v Severnej Amerike?
Pamiatky, ktoré môžu zatvoriť
Aj novodobým siedmim divom sveta hrozí (aspoň dočasné) zatvorenie. Ikonický Taj Mahal, sen zamilovaných párikov a chrám postavený z večnej lásky, môže časom vyzerať úplne inak. Dnes ho tvorí biely mramor, no aj kvôli vysokej miere znečistenia a smogu sa Indovia obávajú, že zmení svoju farbu na čiernu. Indickí moslimovia zase tvrdia, že palác je pietnym miestom a mnoho turistov ho svojimi návštevami znesväcuje. Vyrazte do Indie k Taj Mahalu čím skôr!
Niečo podobné platí o Machu Picchu. Jednu z najkrajších pamiatok sveta ukrytú v peruánskych Andách navštevovalo toľko turistov, až to začali prísne redukovať. Lístky musíte mať dnes vybavené dlho dopredu a zadať musíte aj číslo pasu, ktorý nesmiete vymeniť. Ak sa tak stane, treba doniesť jeho kópiu, preto je dobré, aby ste boli pred návštevou Machu Picchu obozretní a uistili sa u profesionálov, aké sú aktuálne podmienky.
Na bicykli za pôžitkami v Rakúsku: Korutánsky jazerný okruh
Stopka v prírodných rajoch?
Tak, ako Thajsko sprísnilo ochranu pláže Maya Bay na súostroví Phi Phi, kde sa nakrúcal aj známy film Pláž, môžu turizmus časom obmedziť aj Galapágy. Každodenne sa tu vylodí veľká loď s tisíckami turistov, ktorí, žiaľ, ničia bohatú biodiverzitu ostrova. Dnes pri návšteve Galapág najprv prejdete prísnou ekologickou kontrolou a až potom môžete obdivovať tamojšiu ohromnú rozmanitosť flóry a fauny. Je možné, že do budúcna tu turizmus obmedzia ešte viac.
Stopku však nemusí udeliť turistom len vláda, ale aj meniaca sa klíma. Pre vysoké teplá, akými sme svedkami aj počas tohto leta, zmizli už mnohé ľadovce – za ostatných 100 rokov ostalo z pôvodných 150 ľadovcových kolosov len 25 a mnohé sa stále zmenšujú. Rozširujú sa len tri vrátane Perito Moreno v argentínskej Patagónii a vidieť tento ľadovec je zážitok na celý život. Najmä, keď zazriete, ako kusy ľadu o veľkosti paneláku padajú do mora. Pokiaľ teda chcete mať istotu, že uvidíte nádherný celistvý ľadovec, vyberte sa na zájazd do Patagónie.
Pokiaľ však hľadáte „teplejšie“ a relaxačnejšie možnosti, neváhajte absolvovať dovolenku na Maldivách skôr, než zmiznú. O tomto malom štátiku v Indickom oceáne OSN tvrdí, že do niekoľkých rokov ho môže úplne pohltiť oceán. Išlo by o prvú krajinu na Zemi, ktorá sa úplne stratí. Už v roku 2009 mal prezident Maldív stretnutie vlády pod vodou, aby upozornil na to, kam jeho krajina smeruje.
Podobný osud hrozí, žiaľ, aj Mŕtvemu moru na hraniciach Izraela a Jordánska. Zmes ľudských a geologických faktorov spolu prispievajú k zániku starovekého mora. Hladina vody tu klesá rýchlosťou cca meter za rok. Hovorí sa, že o 30 rokov tu Mŕtve more nebude a ešte skôr by mohlo začať zapáchať a stratiť aj svoje liečebné účinky.
Zima na Horehroní. Viete, ako si ju čo najlepšie užiť? V tomto kvíze získate super tipy.
Safari bez niektorých zvierat
Pokiaľ je váš sen vidieť afrického nosorožca či geparda vo voľnej prírode, teraz je ideálna šanca. Obe populárne a nádherné zvieratá totižto vymierajú. Nosorožcov je na svete päť druhov, ale iba dva žijú v Afrike. Dnes sme, žiaľ, svedkami postupného vymierania nosorožca tuponosého-severného, ktorý už prakticky vyhynul a nasledovať môžu aj ďalšie poddruhy.
V prípade geparda ide zase o najrýchlejšie vymierajúcu mačkovitú šelmu. Za posledných 100 rokov sme prišli o 90 % populácie gepardov. Dnes žije väčšina na juhu Afriky v Namíbii a Botswane. V národných parkoch majú mnoho nepriateľov – levy, leopardy a hyeny. Tu je jasný dôkaz, že prežije silnejší, pretože len 5 mláďat geparda zo 100 sa dožije dospelosti.
Neváhajte a poďte sa pozrieť na tieto miesta či tvory, kým je to možné! Klikajte na web bubo.sk a viac tipov si prečítajte v blogu Čo vidieť, kým to nezmizne.
Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Martin Šimko, Martin Karniš, Ľuboš Fellner, Tomáš Kubuš, Peter Droba, Laura Lackovičová / BUBO