Prečo nás príroda napĺňa pocitom šťastia? Turistika pri vodopádoch a najkrajšie horské a turistické chodníky v Rakúsku
Pohyb v prírode nás uvoľňuje a sme vďaka nemu zdravší a šťastnejší. V prírode sa upokojíme, povzbudíme svoj krvný obeh a vyčistíme si hlavu.
Šťastie závisí od mnohých faktorov, no podľa mnohých odborníkov je isté, že pohyb v prírode prispieva k tomu, aby sme boli pokojnejší, zdravší a aj šťastnejší. Na túto tému existujú desiatky kníh, napríklad: O šťastí pri putovaní – filozofický sprievodca na cestách (Von Glück des Wanderns – Eine philosophische Wegbegleitung) od Alberta Kitzlera, Turistika inak: hľadanie šťastia na cestách (Das neue Wandern: Unterwegs auf der Suche nach dem Glück) od Manuela Andracka či Efekt biofílie: liečba z lesa (Der Biophilia-Effekt: Heilung aus dem Wald) od autora Clemensa G. Arvaya.
Otázkou šťastia sa zaoberajú básnici, filozofi, teológovia a psychológovia už po stáročia. Je šťastie iba vecou náhody? Sme naozaj strojcami svojho šťastia? A čo je vlastne šťastie?
Kvíz: Poznáte stromy, ktoré rastú okolo nás?
Les nám nakopne imunitný systém
Hypotéza biofílie sa vzťahuje napríklad na interakciu medzi človekom a prírodou. Švédsky výskumník Roger Ulrich v 80. rokoch 20. storočia dokázal, že už samotný pohľad na strom z okna nemocnice vedie k rýchlejšiemu uzdraveniu pacientov.
Rakúsky biológ Clemens G. Arvay zistil, že prírodné látky a signálne molekuly rastlín, ako sú terpény, posilňujú náš imunitný systém.
Pohyb na čerstvom vzduchu okrem toho znižuje krvný tlak, posilňuje srdce a krvný obeh a zlepšuje dýchanie. Podľa jednej štúdie uskutočnenej v USA pravidelný pobyt v lese znižuje hladinu stresových hormónov v tele, presnejšie kortizolu. V Japonsku a USA sa takzvané lesné kúpele medzitým zaradili k štátom uznávaným spôsobom liečby.
Magické a mystické šťastné miesta
Radosť zo života nehľadajú mnohí milovníci prírody jednoducho iba v lesoch a na lúkach, ale cielene pátrajú po takzvaných „šťastných miestach“. Sú to rozprávkovo krásne, magické a tajuplné miesta, kde vaša duša dostane krídla a vy získate novú mentálnu silu.
Iba v rakúskom regióne Salzkammergut nájdete 212 takýchto šťastných miest, ktoré sú ako stvorené na to, aby ste sa zastavili, úplne vypli a načerpali energiu do ďalšieho života.
Keď nás zaplavia hormóny šťastia
Ako sa hovorí, v skutočnosti je každý strojcom svojho šťastia. Pohyb v prírode vždy uvoľňuje transmitery šťastia serotonín a dopamín, či už sa vyberiete na pohodovú prechádzku nádherným údolím Alpbachtal, náročnejšiu túru, cyklistiku po trase Lechweg alebo si trúfnete na namáhavý výstup na vrch Großglockner. Ak sami alebo v skupine prekonáte strach, zažijete vzrušujúce dobrodružstvá a úspešne prekonáte všetky výzvy, budete sa cítiť šťastní a plní elánu.
Pozitívne chvíle vnímajte pozorne
Pocit, ktorý zažívame na vrchole alebo keď prekonáme samých seba, v nás zostáva veľmi dlho. Dánsky výskumník Meik Wiking zistil, že takéto pekné spomienky vyvolávajú pozitívne pocity. Čím viac zmyslov sa v danom momente zapojí, tým živšia bude neskoršia spomienka. Jeho rada preto znie, aby ste veľmi pozorne vnímali výnimočné chvíle. Keď si potom znova pripomeniete konkrétnu situáciu, budete sa ešte dlho cítiť lepšie.
Výnimočné zážitky je potrebné vedieť rozpoznať a náležite si ich vychutnať, pretože spomienky sú tmelom, ktorý nás formuje a sceľuje, zdôrazňuje vedec vo svojej štúdii.
Čo je to les? Otázka na pohľad veľmi jednoduchá. Erik Baláž však prezradil, ako vyzerali naše lesy v minulosti. A nebolo to až tak dávno!
Čistá hlava, dobá nálada
Bez ohľadu na silu spomienok alebo hormóny šťastia je pohyb na čerstvom vzduchu prameňom telesného i duševného zdravia a robí nás jednoducho šťastnými.
Turisti, ktorí už niekedy kráčali viacero hodín alebo dokonca dní cez zelené lúky, husté lesy a široké údolia alebo zdolali nižší vrch, si určite všimli, ako sa s každým výškovým metrom alebo kilometrom čoraz viac vzďaľujú všedným starostiam. Kolotoč myšlienok sa zastaví, problémy sa zrazu zdajú byť menšie, hlava je čistá a otvorené novým myšlienkam, naša nálada sa zlepšuje.
Ako nájsť správnu cestu?
„Tajomstvo napredovania spočíva v tom urobiť prvý krok,“ povedal údajne už Mark Twain. Výber správnej cesty však býva často tou najväčšou prekážkou, pretože dobrý plán je kľúčom k bezpečnému a úspešnému výstupu.
Láska k pohybu v prírode, celkové uvoľnenie a sústredenie sa iba na tempo vlastnej chôdze tvoria samostatnú filozofiu. Vždy však záleží na tom, s kým ste sa vybrali na túru – idete na turistiku s deťmi, plánujete viacdenný trekking alebo mierite vysoko do hôr dobývať vrcholy? Turistika má veľa pekných podôb.
A čo je najlepšie na turistických chodníkoch a horských túrach v Rakúsku? U nás si vyberie určite každý! Len treba vedieť, ako nájsť tú správnu cestu!
Turistika pre každého
Chodníky v rakúskych horách sú zaradené do štyroch stupňov obťažnosti a ich klasifikácia je uvedená na žltých smerových tabuliach. Prechod medzi čiernymi turistickými chodníkmi, vysokohorskými trasami a lezeckými trasami je v horách často plynulý.
- Modrá farba: jednoduchý chodník, ktorý môže byť miestami úzky a strmý.
- Červená farba: väčšinou úzky, často strmý chodník; môžu sa na ňom vyskytnúť krátke zaistené úseky a úseky s rizikom pádu.
- Čierna farba: úzky a strmý chodník s rizikom pádu; viaceré zaistené úseky a jednoduché lezecké úseky. Upozorňujeme, že tu je potrebné mať istý krok a netrpieť závratmi.
- Vysokohorské trasy: vedú do horského alebo vysokohorského pásma a nie sú to turistické chodníky; môžu sa na nich vyskytnúť previsnuté úseky, nezaistené úseky i úseky s rizikom pádu.
Každé pravidlo má svoju výnimku: vo Vorarlbersku sa používa švajčiarske značenie. Ľahké trasy sú žlto-biele, horské turistické chodníky bielo-červeno-biele. Modré značenie na švajčiarskych horských chodníkoch upozorňuje turistov, že sa dostanú do vysokohorského pásma.
Na bicykli za pôžitkami v Rakúsku: 3000 km gravelu cez Rakúsko
Čo si zbaliť do ruksaku na turistiku?
Na jednodňovú turistiku stačí malý batoh s objemom desať litrov. Ak sa vyberiete na päť dní, odporúča sa batoh s objemom zhruba tridsaťpäť litrov. Dôležité je, aby vám batoh rozložil hmotnosť nákladu na chrbte rovnomerne. Preto si už pri kúpe všimnite jeho tvar, aby vám pri nosení poskytoval dostatočné pohodlie.
Na jednodňovú turistiku by ste mali mať:
- turistické topánky,
- funkčné ponožky,
- nohavice a bundu do dažďa,
- ochranu proti slnku,
- čiapku,
- turistickú lekárničku pre prípad nutnosti podať prvú pomoc,
- do mobilu si uložte čísla tiesňových liniek (tiesňová linka pre celú Európu je 112 a číslo na horských záchranárov v Rakúsku je 140),
- externú batériu pre nabitie mobilu,
- mapu,
- repelent,
- fľašu na vodu,
- občerstvenie,
- ďalekohľad,
- peniaze a doklady,
- trekkingové palice
- a čelovku.
Na viacdennú turistiku si pribaľte aj:
- spací vak,
- hygienické potreby,
- baterku,
- pyžamo,
- náhradné oblečenie
V prípade náročnej túry si môžete vziať tiež:
- prilbu,
- mačky na obuv,
- horolezecké lano
- a opasok (nevyhnutné od stupňa obťažnosti trasy D/K4)
Camino de Santiago: Ktorú cestu do Compostely si vybrať?
Lezenie pre začiatočníkov i pokročilých
Rakúske zaistené lezecké trasy (ferraty) sú rozdelené do rôznych stupňov obťažnosti podľa Hüslerovej/Schallovej škály od A/K1 (ľahká) po F/K6 (extrémne náročná). Na úspešné zvládnutie lezeckého chodníka potrebujete istý krok, dobrú kondíciu a hlavne sa nesmiete báť výšok. Minimálne od stupňa D/K4 (veľmi náročný) sa vyžaduje lezecký výstroj.
Výpočet času chôdze
1. Dobrá príprava je polovicou úspechu.
Keďže každý z nás má svoje vlastné tempo chôdze, je treba si položiť otázku: „S kým idem na túru?“, ale aj: „Aký chodník nás čaká (štrkový, asfaltový alebo lesný)?“ a, samozrejme: „Aké bude počasie?“ Pre výpočet času chôdze sú rozhodujúce prevýšenie a dĺžka trasy.
Pri značených turistických chodníkoch je priemerný čas chôdze už zmeraný a uvedený na značkách podobne ako u nás na Slovensku. Ak ho chcete vedieť presne alebo si sami zostavujete túru, pomôže vám stránka združenia Alpenverein.
Upozornenie: vždy sa uvádza len skutočný čas čistej chôdze bez prestávok. Ak si chcete turistický chodník naozaj vychutnať do sýtosti, naplánujte si o niečo viac času na prestávky, fotenie a podobne, ako totiž povedal Konfucius: „Cesta je cieľ.“
2. Kde nájdete plánovač trasy a získate užitočné zdroje informácií, aby ste sa z vandrovky bezpečne a včas vrátili?
Aplikácia Komoot, aplikácia RealityMaps, aplikácia Outdooractive, informácie získate v miestnom turistickom spolku, na recepcii v hoteloch a od chatára vysokohorsých chát.
Mohlo by vás zaujímať:
1. Turistika pri divokej vode a vodopádoch
Rakúsko je „ríšou vody“: nachádza sa tu viac ako sedemsto vodopádov, nespočetné množstvo malých horských potokov i nedotknutých riav. Silu vody tak zažijete takmer na každej túre.
Už pred dvesto rokmi ľudia vedeli, že Krimmelské vodopády majú liečivú silu. Dnes tento prírodný klenot v regióne Národného parku Vysoké Taury uznáva aj veda:
Krimmelské vodopády posilňujú imunitný systém a zmierňujú ťažkosti u alergikov.
Vibrujúci vzduch, ktorý je obohatený o ióny s negatívnym nábojom z padajúcej vodnej masy, pôsobí pozitívne na telo, ducha i myseľ. Voda sa tu rúti do hĺbky až z výšky 380 metrov. Ohromný hukot, šum a burácanie môžete nielen počuť a vidieť, ale aj cítiť. Predzvesťou, že impozantné prírodné divadlo na chodníku Wasserfallweg nie je ďaleko, sú jemné kvapôčky, ktoré nebadane stále viac napĺňajú vzduch a príjemne hladkajú pokožku.
2. Diaľkové turistické chodníky a viacdenné túry
Diaľková turistika v rakúskych Alpách v sebe spája tri veci: slobodu, pôžitky a spätosť s prírodou. Vydajte sa na cestu, vedome si užívajte prírodu a jednoducho žasnite.
Z čaju, ktorý si pripravíte ešte pred východom slnka pod najvyšším vrchom Rakúska Großglocknerom, sa ešte parí. Diaľkový turistický chodník Alpe-Adria-Trail, ktorý spája nádherné a nezabudnuteľné miesta, sa začína práve tam – v Národnom parku Vysoké Taury. Budík vám zazvoní o piatej ráno a vy budete na začiatku viacdennej túry. Trasa chodníka Alpe-Adria-Trail vedie od rakúskeho Großglockneru až po Jadranské more, popri ľadovcoch, hučiacich riekach a tyrkysovo modrých jazerách, cez tajuplné rokliny a horské lúky až po mierny príboj so slaným morským vánkom na pobreží. Alpe-Adria-Trail spája radosť z chôdze s krásami prírody a kulinárskymi pôžitkami tak, ako žiadny iný diaľkový turistický chodník. Aby ste sa mohli sústrediť iba na túru, rezervujte si aj prepravu batožiny medzi jednotlivými dennými etapami.
3. Najkrajšie tematické a náučné chodníky
V Rakúsku je viac ako tristo tematických turistických chodníkov. Na webe austria.info/sk si určite nájdete taký, ktorý vás zaujme, a vydáte sa objavovať jeho krásy. Ak sa vyberiete na túru po tematickom turistickom chodníku, okrem dojmov si domov odnesiete i množstvo vedomostí.
Vydajte sa ryžovať zlato do údolia Raurisertal, spoznajte stavby z dreva, ktoré určujú už po stáročia obraz krajiny vo Vorarlbersku, a vrchovisko Piller Moor, kde sa ešte v 70. rokoch 20. storočia ťažila kvalitná rašelina. Milovníkom vína odporúčame tramínový chodník vo vinohradníckej oblasti Klöch v južnom Štajersku. Tamojšie víno je známe svojou silnou vôňou s nádychom medu.
4. Najkrajšie horské chodníky
Putovať od chaty k chate a deň po dni si vychutnávať slobodu v údoliach – rakúske horské chodníky majú prichystaný pestrý program.
Keď slnko poslednými lúčmi sfarbí vrcholky pokryté firnom do purpurova, a tak vytvorí príjemný pocit tepla, nesú vás už unavené nohy na horskú chatu. Chata Essener-Rostocker Hütte vo výške viac ako 2200 m n. m. nie je len útočiskom, ale aj miestom rušného spoločenského života. Môžete tu stretnúť iných turistov a vymeniť si s nimi skúsenosti z hôr. Niektorí zdolali vysokohorský chodník pohorím Venediger už viackrát a milujú jeho trasu, ktorá ich vedie z jednej chaty na druhú.
V okolí 3666 metrov vysokého vrchu Großvenediger nenájdete žiadne lanovky, lyžiarske zjazdovky a takmer ani mobilný signál, takže vás pri pobyte v nedotknutej prírode nebude nič rozptyľovať. Prírodu vidíte a cítite jednoducho všade – i pri večeri, ktorú na tanieri vyčarí chatár z čerstvých surovín z gazdovstva svojich rodičov.
Do Rakúska bez obáv
Od 19. mája sa v Rakúsku mohli znova otvoriť gastronomické, ubytovacie, rekreačné zariadenia a pod. Štát robí všetko pre to, aby počet nakazených stále klesal, a my dúfame, že vás už čoskoro privítame na dovolenke v Rakúsku! Na webe nájdete podrobné informácie o aktuálnych opatreniach: www.austria.info
Hvar alebo Brač? Ktorý ostrov si vybrať?
Foto: Koasa trail, Sportalpen; Oesterreich Werbung, Sebastian Stiphout; Franz Gerdl; Oberoesterreich Tourismus, Hermann Erber; Flachau Tourismus, Markus Berger; Oesterreich Werbung, Marion Carcel; Oesterreich Werbung, Beni Mooslechner