Running radí: Odpovede na otázky bežcov začiatočníkov #2

Bolesť po behu.

Vy sa pýtate, my odpovedáme. Časté otázky začínajúcich bežcov. Odpovedá redakcia časopisu Running.

Ako sa najlepšie vyhnúť tibiálnemu syndrómu?

Tzv. tibiálny syndróm, ktorý sa prejavuje bolesťou pozdĺž prednej a vnútornej strany píšťaly, postihuje 13 až 20 percent bežcov. Ide o únavové zranenie. Podobne ako ostatné zranenia býva zapríčinený kombináciou viacerých faktorov, medzi ktoré najčastejšie patria: chyby v tréningu, biomechanické poruchy v oblasti dolnej končatiny a panvy či nevhodná obuv.

Medzi chyby v tréningu zaraďujeme preťaženie a pretrénovanie. Na bolesť sa sťažujú najmä bežci začiatočníci. Ďalšou príčinou býva rýchly nárast tréningového objemu, neprimerané zvyšovanie intenzity, beh po tvrdom alebo nerovnom povrchu, prípadne nedostatočný oddych medzi jednotlivými tréningmi.

Ak sa teda chcete tibiálnemu syndrómu vyhnúť, mali by ste si tréning spestriť. Behávate neustále po tej istej trase či v rovnakých teniskách? Skúste zmenu. Tibiálny syndróm môže časom ustúpiť. Ak vás bolesť trápi dlhšie než týždeň a krívate, možno ste si privodili únavovú zlomeninu. V takom prípade neváhajte a „utekajte“ k lekárovi.

Ak sa však nechcete dopracovať až do takého stavu, dajte si od športu pri prvých príznakoch na deň či dva pauzu a potom na istý čas nahraďte behanie doplnkovým tréningom.

Najviac ohrozenou oblasťou, ktorej by ste mali venovať v prípade bolestí pozornosť, sú bedrá. Foto: Shutterstock.

Ako rozoznám bežnú bolesť po náročnom tréningu od skutočného zranenia?

To je veru ťažká otázka. Kedy je v poriadku pokračovať v tréningu a kedy už nie? Ak bolesť neustupuje po krátkom oddychu, môže ísť o signál niečoho vážnejšieho. Nové kostné formácie vznikajúce v dôsledku únavových zlomenín na röntgenovej snímke niekoľko prvých týždňov nevidno, je teda dôležité absolvovať magnetickú rezonanciu, ktorá odhalí mikroskopické zlomeniny.

Najviac ohrozenou oblasťou, ktorej by ste mali venovať v prípade bolestí pozornosť, sú bedrá.

Ako sa vyrovnať s ťažkými nohami pri behu?

Keď behávate veľké objemy či absolvujete inak náročné tréningy, raz príde tá chvíľa, keď budete mať nohy ako z olova. Vaše telo sa prosto usiluje adaptovať na záťaž, čo však neznamená, že sa treba ľakať. Choďte si zabehať aj napriek ťažkým nohám, no urobte tak s rozmyslom.

Bežeckú trasu však možno budete musieť prispôsobiť aktuálnej situácii. Niekoľko kilometrov dlhé koliesko bude vhodnejšie ako dlhá cesta tam a rovnaká naspäť – tak totiž môžete veľmi ľahko uviaznuť niekde v polovici neschopní pohybu. Bežte sprvu pomalšie, ako máte vo zvyku, prípadne beh prekladajte chôdzou, ak je to nevyhnutné.

Nepomáha to? Skúste si dať energetický gél a napite sa vody – vaše telo tak vstrebe za pár minút sacharidy, po ktorých by ste sa mali cítiť viac pri sile. Ak sa vám však ani po pätnástich minútach nepolepšuje, dajte si pohov, inak riskujete zranenie. Aj zajtra je deň.

Skúste prísť na to, prečo ste sa cítili nanič. Máte veľa stresu v práci? Nespávate toľko, koľko by ste mali? Nestravujete sa vyvážene? Neprechodili ste náhodou chorobu? Prijímate dostatok tekutín? Všetky tieto faktory môžu ovplyvňovať to, ako sa cítite. Ak vám nie je ani po niekoľkých dňoch oddychu lepšie, zájdite pre istotu na vyšetrenie.

2/3
Zavrieť reklamu