Športom k pomoci druhým?

16. marca 2023
Bežci Wings for Life // Redbull

Bežci aj nebežci, zaregistrujte sa na charitatívny beh Wings for Life World Run ešte dnes!

Preteky iné, ako všetky ostatné. Presne tak mnohí vnímajú charitatívny worldrun Wings For Life, ktorý sa uskutoční už 7. mája 2023, kedy navyše oslávi svoje mimoriadne 10. výročie. Bežecké podujatie sa koná každý rok s tým istým cieľom: získať peniaze na výskum poranení miechy. Do nadácie pritom putuje celá suma získaného štartovného.

Viac o behu sa dozviete na tomto odkaze.

Chcete pomôcť, no nemáte ani len bežecké tenisky? Smelo do toho!

V jeden deň sa na celom svete bežci aj nebežci, mladí aj starí, jednotlivci či tímy, dokonca aj samotní vozíčkari, spoja pre tých, ktorí bežať nemôžu. Či už si teda beh odbežíte, odkráčate, či dokonca len tak strávite potulkami v meste, všetko sa počíta! Všetko, čo na beh potrebujete, je chuť pomôcť.

Vďaka behu cez appku sa jednoducho stačí rozhodnúť, či chcete bežať sólo alebo s priateľmi. Dokonca ani vaša lokalita nehrá rolu, aj tak všetkých raz dobehne virtuálne Catcher Car. Vyberte si vlastný chodník a bežte či kráčajte, kde chcete.

Ak však máte chuť radšej na organizovaný App Run, smelo do toho. Zúčastniť sa ich môžete v Bratislave, Senici, Nitre, Piešťanoch, Žiline a Vysokých Tatrách.

Jana Dukátová beží Wings for Life // Redbull
Jana Dukátová tiež bežala pre tých, ktorí behať nemôžu. Foto: Filip Nagy / Redbull.

Tenisky možno potrebovať nebudete, no appku určite áno!

Ak ju aj máte z minulého ročníka, treba v nej nainštalovať aktualizácie, a to určite nechcete robiť 10 minút pred behom. Ďalej sa treba v aplikácii prihlásiť do vytvoreného profilu (ak ešte nemáte, tak si ho treba vytvoriť a zaplatiť štartovné) a v nastaveniach mobilu jej povoliť, aby „VŽDY mohla sledovať tvoju polohu“.

Ak budete mať GPS lokalizáciu nastavenú na „povoliť sledovanie IBA POČAS POUŽÍVANIA aplikácie“, môžete mať počas behu problém so správnym zaznamenávaním ubehnutej vzdialenosti. Prístup na internet treba mať aspoň pri štarte, a ďalej vás už appka bude sprevádzať podujatím podľa GPS signálu a tiež vám oznámi, keď vás Catcher Car dobehne.

Ako na minuloročný beh spomínajú ambasádori?

„Mám radosť, že v Piešťanoch bolo veľmi veľa účastníkov, aj počasie nám vyšlo a dokonca sme mali aj veľa účastníkov na vozíčku, z ktorých jeden si dokonca skúsil prejsť určitý úsek po svojich,“ vstrebávala emócie Zuzka Vráblová, ktorá organizovala piešťanský App Run. „Okrem toho sme boli súčasťou globálneho livestreamu a vznikli tam nové kamarátstva, čo sa mi na týchto akciách páči. Som hrdá na každého, kto sa pridal, a obzvlášť na moju kamarátku Romanu Komarňanskú, ktorá zabehla najviac zo všetkých.“

Wings for Life World Run nie je len o prekonávaní rekordov a presne tak som k tomu Maroš Molnár minulý rok pristúpil. „Ešte pár dni pred pretekmi som ležal v posteli, a dával som sa dokopy z choroby, aby som sa mohol zapojiť a aby som prispel aspoň trochu. Opäť som sa tak tešil, že som strávil čas s rodinou, s manželkou sme boli vo vinici a bol to zase raz jeden z najkrajších dní v roku,“ vyjadril sa po zabehnutí Worldrunu Maroš.

Maroš Molnár beží Wings for Life // Redbull
Maroš Molnár počas Wings for Life strávil čas s rodinou, s manželkou boli vo vinici a bol to pre nich jeden z najkrajších dní v roku. Foto: Filip Nagy / Redbull.

Kedykoľvek spojí svoje sily veľa ľudí, dejú sa veľké veci

Rok čo rok  sa počas týchto unikátnych pretekov píše história na celom svete. Píše ju napríklad Nina Zarina z USA, ktorá vyhrala štyri z deviatich svetových behov. Alebo Aron Anderson zo Švédska, ktorý sa na svojom invalidnom vozíku dostal na zoznam víťazov dostal presne 3 krát a nechal všetkých bežcov za sebou.

K dnešnému dňu sa vyzbieralo celkovo 38,3 milióna eur, pričom celý výťažok putuje rovno do výskumu. Samotný Wings for Life World Run 2022 priniesol vďaka štartovnému príspevok vo výške 4,7 milióna eur, a to všetko vďaka 161 892 účastníkom zo 192 krajín. Ako hovorí Anita Gerhardter: „Čím viac peňazí vyzbierame, tým viac štúdií môžeme pomôcť financovať – a tým rýchlejšie dosiahneme náš celkový cieľ.“ Stanete sa účastníkom číslo 161 893 práve vy? Už 7. mája spolu opäť prepíšeme históriu.

Vďaka podpore, ktorú poskytuje nadácia Wings for Life, môžu výskumníci na celom svete v súčasnosti hľadať riešenia v mnohých rôznych oblastiach. Napríklad profesor Michael Kilgard z Texaskej univerzity pracuje na stimulácii blúdivého nervu, ktorá by ľuďom s poranením miechy na vysokej úrovni umožnila opäť hýbať rukami. Alebo Grégoire Courtine z École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) vo Švajčiarsku, ktorý pomocou elektro stimulácie umožnil ľuďom s poranením miechy opäť prejsť pár krokov. Ďalšou kľúčovou oblasťou je výskum, ktorý v súčasnosti vykonáva profesor Stephen Strittmatter. Ide konkrétne o štúdiu na Ohio State University o „Nogo Trap“, ktorá umožňuje telu regenerovať prerušené nervové vlákna, a tým obnoviť neurónovú sieť.

Na beh sa môžete registrovať na tomto odkaze.


Text: Redbull/Wings for Life World Run
Foto: Filip Nagy/Redbull/Wings for Life World Run

1/1
Zavrieť reklamu