Singapur – skvosty mesta z inej planéty
Singapur ponúka na jednej malej ploche to najlepšie z celého sveta. Je cestovateľským snom pre svoju modernosť a atmosféru. Aké sú tie najlepšie miesta a pamiatky, ktoré ponúka?
Vysoké mrakodrapy a budovy postavené najnovšími technológiami tvoria vizuálnu dokonalosť. Veľkomesto a štát tak pôsobí ako z inej planéty. Singapur však mnohým prekvapí.
Desať vecí, ktoré uvidíte a zažijete na Faerských ostrovoch
Gardens by the Bay
V nadčasových botanických záhradách sa nachádza najväčší skleník na svete – Flower dome. Rovnako však aj druhý najvyšší vnútorný vodopád planéty Cloud dome a tiež slávne “superstromy”. Ich šou plná svetiel je úchvatná a môžete si ju vychutnať každý deň od 19.45 h po dobu jednej hodiny. Výdobytky modernosti a ich najkrajšia podobizeň ukážu naplno, prečo je Singapur hitom najmä vo večerných hodinách.
Botanická záhrada Singapuru
Áno, toto už je úplne iné miesto. Dôkaz, že Singapur je jedno z najzelenších miest Ázie a zeleň či parky tu nájdete na každom kroku. V modernom centre mesta sa zrazu ocitnete vo Fort Canning parku, kde v roku 1822 vznikla prvá botanická záhrada. A tá najstaršia – Rafflesova botanická záhrada – sa otvorila o rok neskôr. Je ľahké stratiť sa medzi 1 200 druhmi nádherných orchideí, ktoré tu nájdete.
Divadlo Esplanade
Jeho tvar má pripomínať mikrofón. Zvukové vlastnosti divadla z neho robia jedno z top divadiel na Zemi. Zmestí sa tu až 1 600 divákov a ohúri vás divadelný sál, vonkajšie divadlo, dve menšie štúdiá, galéria miestnych i zahraničných umelcov, nákupné centrum, dve konferenčné miestnosti a jedinečná verejná knižnica. Najlepšie však je, že ročne sa tu koná 3 500 vystúpení. Z nich je až 70 % zadarmo.
Colonial District
Milovníci histórie si prídu na svoje v Colonial District. Tu sa rozbúchalo srdce celého dnešného Singapuru a zoznámite sa s jeho zakladateľom Thomasom Stamfordom Rafflesom, ktorému sa to podarilo medzi 18. a 19. storočím. V tunajších koloniálnych budovách sa dnes nachádzajú najkrajšie múzeá a galérie.
Marina Bay Sands
Hotel, ktorý sa oplatí doplatiť si v rámci zájazdov do Singapuru. Symbol modernej Ázie, hlavná atrakcia Singapuru s ikonickým bazénom, kde je zaplávanie si splneným snom. Vedeli ste, že v bazéne je až 1,5 milióna litrov vody? Zaujímavé tiež je, že výstavba super luxusného hotela stála 8 miliárd dolárov a plánuje sa aj výstavba štvrtej veže.
Chinatown Singapuru
V Čínskej štvrti, ktorá je súčasťou Singapuru od roku 1822, nájdete najlepšie miesto na nákup suvenírov, ale aj skvelé jedlo. Na konci ulice Smith St sa nachádza slávny Liao Fan Hawker Chan. Ide o prvý pouličný stánok s jedlom, ktorý získal Michelinskú hviezdu. Kuracie mäso s ryžou tu podávajú od štyroch eur a ide tak o najlacnejšiu Michelinku sveta. A nečakane intenzívny gurmánsky zážitok.
Tajný tip, čo vidieť navyše:
Spojte si Singapur s ďalšími dvomi krajinami a uvidíte maximum z juhovýchodnej Ázie. Vyskúšajte najobľúbenejší zájazd klientov BUBO: Thajsko, Malajzia, Singapur.
Orchard Road
Čo sa týka nákupov, ešte viac odporúčame Orchard Road. Od toľkého tovaru, značiek, reklám a nápisov sa tu dá skutočne veľmi zapotiť. Nachádzajú sa tu obrovské nákupné centrá, butiky, luxusné značky, ale aj trhy, reštaurácie a bary. Dlhú ulicu pretkávajú podchody a tunely, no taktiež budovy s výnimočným dizajnom a pulzujúcim životom.
ArtScience Museum
Jedno z top múzeí vôbec sa nachádza pri Marina Bay Sands. ArtScience Museum je unikátom zastrešujúcim vedu a umenie. Leží v budove, ktorá svojím vzhľadom pripomína lotosový kvet. Výstava rôznych exponátov tu spája svetelné efekty, moderné technológie a interaktívne prvky, čo vyvrcholí v jedinečný zážitok.
Kampong Glam
V Singapure nájdete aj moslimský svet. Štvrť Kampong Glam skrýva niekoľko mešít a tou najkrajšou je Masjid Sultan. Na jej výstavbu prispela ešte Britská východoindická spoločnosť v roku 1826. O takmer 100 rokov neskôr sa dočkala rekonštrukcie. Arabské trhy a reštaurácie vás teleportujú do iného sveta.
Pokiaľ chcete navštíviť Singapur, navštívte najprv web bubo.sk. Prečítajte si aj ďalšie tipy na Singapur.
Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Patrícia Mrázková, Tomáš Kubuš / BUBO