Stres je silný hráč pri vzniku rakoviny
Prečo niektorí ľudia na rakovinu ochorejú napriek tomu, že žijú zdravo, no iní nie? Aj o tom sa v podcaste Všeobecne o zdraví s Miroslavom Chovancom zo Slovenskej akadémie vied rozprávala Eva Peterová.
Ktoré zo superpotravín považujete za významných hráčov v boji s onkologickými ochoreniami?
Určite aj kurkumu. Podľa štúdií majú onkologickí pacienti výrazne znížené hladiny magnézia. To znamená, že by mohla pomáhať aj magnéziová intervencia. Ja napríklad už dvadsať rokov pijem denne liter zeleného čaju a látky, ktoré sa v ňom nachádzajú, by som tiež určite zaradil do tohto zoznamu. Niektoré vitamíny ovplyvňujú starnutie buniek – napríklad B3. Aj vitamín B6 je dôležitý, ale tam by som bol opatrný, lebo môže veľmi zaťažiť určité orgány. Asi by som vedel vyskladať nejaké portfólio produktov.
Ešte mi k tejto potravinovej téme napadá jedna otázka, a to biopotraviny. Sú preceňované, alebo majú svoje opodstatnenie?
Ja som po nich v živote nesiahol a ani nesiahnem. Nemyslím si, že je to zlá vec, ale ja mám stále pochybnosti o tom, či sú tieto veci skutočne také, ako sa na obaloch prezentujú. Bývajú podstatne drahšie a neviem, či táto finančná nálož na peňaženku je potom adekvátne zužitkovaná v podobe benefitu pre zdravie.
Keď som sa pripravovala na rozhovor, viacerí mi hovorili, aby som sa nezabudla opýtať, kedy už konečne budeme mať liek na rakovinu.
Existuje stopäťdesiat, možno stosedemdesiat druhov rakoviny, ktoré sa od seba veľmi líšia, preto nemôže vzniknúť niečo ako univerzálny liek. Slovo rakovina je v jednom prípade rozsudok smrti, no v druhom je to len niečo, čo treba dobre uchopiť, podstúpiť terapeutické režimy a vrátite sa takmer bez následkov do života na ďalších iks rokov. V prípade zlých onkodiagnóz súčasná medicína nevie pomôcť, no existuje paleta diagnóz, s ktorými sa dá pracovať.
Sú diagnózy, kde už primárnym záujmom klinikov a vedcov, ktorí s konkrétnou chorobou pracujú, nie je samotná liečba, ale manažment pacientov. 90 až 95 percent pacientov môže ďalej plnohodnotne žiť, ale môžu sa u nich objaviť prejavy neskorej toxicity liečby vo forme abnormálií, či už psychických, alebo aj fyzických, preto sa sústredíme na ich elimináciu. To, že sa pacienti vyliečia, je takmer isté, ale my už pracujeme na tom, čo s nimi bude o dvadsať rokov.
Ako si na tom s vlastivednými vedomosťami o Slovensku? Nenecháš sa zahanbiť?
Aby bolo čo najmenej vedľajších účinkov a vyliečení pacienti sa mohli dožiť vysokého veku?
Áno, ale aj aby bol ich život maximálne dôstojný, prípadne porovnateľný s ľuďmi, ktorí rakovinu nemali.
Čo máme teda robiť, aby sme prežili život v dobrom zdraví a v ideálnom prípade bez onkologického ochorenia?
Primárne faktory sú pohoda, spokojnosť, vyrovnanie sa sám so sebou. Nehovorím, že vás to ochráni pred rakovinou, ale ten pocit, keď sa večer chystáte spať a premietnete si deň, máte zo seba dobrý pocit, ste spokojní s tým, ako ste ten deň prežili – to všetko vás vtiahne do spánku efektívnejšie a v lepšom nastavení. Napríklad dnes sa už vie, že striedmi konzumenti alkoholu sú na tom lepšie ako úplní abstinenti zo zdravotného aj z psychického hľadiska. Niektoré druhy alkoholu sa vyslovene odporúčajú – normálne pivo, červené víno. Ale všetko s mierou, žiadny extrémizmus nie je dobrý. Treba si nájsť spôsob, ako si v pohode, rozumne užiť všetko, čo život ponúka. A potom už len veriť, že máte genetiku takú, aká má byť.
Kto je Miroslav Chovanec?
Vedecký riaditeľ Ústavu experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied. Vedný odbor experimentálna onkológia sa snaží pochopiť mechanizmy vedúce k vzniku rakoviny, skúma, ako čo najskôr diagnostikovať poškodenú bunku, ako ju opraviť a čo najúspešnejšie a najšetrnejšie liečiť nádorové ochorenie.
Celý rozhovor si môžete vypočuť v podcaste Všeobecne o zdraví na Apple Podcasts, Spotify, YouTube a na www.vszp.sk. Tento rozhovor bol publikovaný so súhlasom Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Text: RELAX & VšZP
Foto: Shutterstock