Tajný život motýľov

22. februára 2025

Za svoje potomstvo položia život, berú na seba rôzne podoby a precestujú aj tisícky kilometrov – až za oceán. Napriek tomu, že motýle sa v prírode vyskytujú bežne, vedia vedcov dokonale prekvapiť.

Cestovateľ na dlhé trate

Motýľ, ktorý lieta do teplých krajín. Nikto však nevie, ako. Monarcha sťahovavý (Danaus plexippus) je pravdepodobne najznámejší motýľ na svete, ktorého preslávila jeho zdĺhavá každoročná migrácia cez Severnú Ameriku. Jeho putovanie sa začína vždy v auguste, keď príde chladnejšie počasie.

Milióny motýľov migrujú na juh, až kým nedorazia do svojho letoviska v Mexiku a Kalifornii – cesta môže byť dlhá až 4 828 km. Keď sa na jar vráti teplé počasie, hmyz migruje späť na sever.

Avšak ani jediný motýľ vo svojom živote neuskutoční spiatočný let. Prečo? Pretože cesta trvá dlhšie ako celý život týchto motýľov, ktoré prežijú zhruba dva mesiace. Migráciu teda zavŕšia potomkovia tých motýľov, ktoré sa pôvodne vydali na cestu.

Danaus plexippu

Cestu v podstate absolvuje niekoľko generácií. Je preto stále záhadou, ako sa monarchovia dokážu každoročne vrátiť na rovnaké miesto aj napriek tomu, že tam vlastne nikdy neboli. Zdá sa, že motýle svoje zázračné orientačné schopnosti jednoducho zdedia.

Časť tohto mechanizmu zahŕňa schopnosť navigácie podľa Slnka a magnetického poľa Zeme. Niekoľko vedcov bolo týmto procesom takých fascinovaných, že celý svoj život zasvätili skúmaniu tejto tajomnej migrácie.

V štádiu húseníc sa monarchovia kŕmia rastlinou glejovkou, ktorá obsahuje jedovaté chemikálie. Tie sa dostávajú do tela motýľov a vďaka tomu sú pre predátorov nejedlé. To znamená, že aj keď sa na monarchov dobre pozerá, sú to vlastne jedovaté motýle.

Monarchovia si dokážu nájsť cestu dokonca až do Veľkej Británie za predpokladu, že veterné podmienky sú priaznivé, ale tieto prípady sú veľmi sporadické. Nanešťastie, populácia monarchov v Severnej Amerike a v Mexiku za posledných 20 rokov značne poklesla.

Mohlo k tomu prispieť niekoľko faktorov vrátane nezodpovedného ekoturizmu a zvýšeného používania herbicídov, ktoré hubia glejovky.

1/5
Zavrieť reklamu