Toto je päť najčastejších zdravotných hoaxov

31. januára 2024
Influencerka prezentuje balíček

Ak vás trápia zdravotné problémy, neviete si dať s nimi rady a už strácate nádej – buďte na pozore. Online prostredie sa totiž hemží “odborníkmi na zdravie”.

Pozreli sme sa na päť najčastejších zdravotných hoaxov.

1. Neúčinné výživové doplnky

Stránky často odkazujú na štúdie, ktoré majú preukázať ich účinnosť. Predajcovia však neraz vypichnú iba niektoré informácie, inokedy chýba štúdiám dostatočná kvalita, produkty boli testované len na pokusných zvieratách, alebo na veľmi malej skupine ľudí.

Ako sa v tom vyznať? Experti odporúčajú hľadať produkty s vedecky podloženou štúdiou, kde sa testovanie vykonalo na dvoch skupinách ľudí – jednej bol podávaný výživový doplnok a druhej placebo. Oplatí sa sledovať aj p-hodnotu (pravdepodobnosť). Ide očíselný údaj používaný pri štatistickom testovaní hypotéz. Čím je jeho hodnota nižšia, tým je vyššia pravdepodobnosť, že je tvrdenie štúdie pravdivé.

2. Pofidérne zloženie

Z amerického výskumu vyplynulo, že 20 a viac percent doplnkov obsahuje nepriznané látky, ako sú steroidy, antidepresíva či aktívne látky z modrej pilulky. Ošemetná látka je i efedrín, ktorý bol objavený v doplnkoch na dodanie energie či proti stresu.

Myslíte si, ako doplnok účinkuje, a zatiaľ beriete stimulačnú látku, ktorá u vás v priebehu mesiacov môže vytvoriť návyk. Často si tiež neuvedomujeme, že doplnky obsahujú látky v oveľa koncentrovanejšej podobe, než v akej sa nachádzajú v strave. Je napríklad dokázané, že vysoké dávky vitamínu D znižujú hustotu kostí a zvyšujú riziko zlomenín.

Výživové doplnky
Ako sa vyznať v účinnosti výživových doplnkov? Foto: Shutterstock.

3. Dajte na skutočného odborníka

Ak chcete začať užívať nejaké výživové doplnky, poraďte sa najprv so svojím lekárom. Môže objaviť kontraindikácie s inými liekmi, s vaším zdravotným stavom, alebo vás varovať pred možnými vedľajšími účinkami.

Vedeli ste, že ak sa určité typy antidepresív skombinujú s bylinkou ľubovník bodkovaný, môžete si spôsobiť životu nebezpečný sérotonínový syndróm? Dokonca aj keď užívate niečo také nevinné ako švédske kvapky, musíte si dávať pozor.

Ak ich užijete počas jedla a máte syndróm dráždivého čreva, príznaky sa ešte zhoršia. Ak denne mixujete rôzne vitamíny a minerály, môžete sa ľahko predávkovať. Časté užívanie neúčinných doplnkov tiež môže oddialiť ozajstnú liečbu. To môže zaviniť, že porucha či choroba zostanú neobjavené a stav sa zhorší.

4. Rady influencerov

Mnohí zahraniční wellness influenceri sa zameriavajú na konkrétne oblasti – na zdravie čriev a pečene, úzkosť, na prevenciu či liečenie zdravotných problémov, ako sú ochorenia štítnej žľazy či srdcové ochorenia.

Organizujú a moderujú online konferencie, na ktoré prizývajú rôznych „odborníkov“. Časť takého obsahu býva zadarmo, za celý „balík“ však treba zaplatiť. To znamená, že musíte uviesť svoju e-mailovú adresu, po čom vašu schránku väčšinou zaplavia e-maily s informáciami o ich nových vitamínoch alebo najnovšom kurze.

Môžu však prezentovať aj iné značky. Keď sa vám začnú zjavovať produkty so špeciálnym zľavovým kódom vytvoreným iba pre vás, môže to byť známkou toho, že influencer má z každého predaja veľmi pravdepodobne nejaké výhody. Ak za tento online obsah alebo odporúčané doplnky zaplatíte, väčšinou nemáte žiadnu možnosť žiadať peniaze späť.

5. Doplnky na chudnutie

Chcete zhodiť kilo alebo dve? Pochybné webstránky sú plné produktov, ktoré sľubujú potlačenie chuti do jedla, zastavenie ukladania tukov, urýchlenie metabolizmu či zázračné schudnutie 30 kíl za 30 dní.

Jeden austrálsky výskum preukázal, že niektoré z týchto doplnkov obsahujú látky, ktoré môžu byť škodlivé. Buďte skeptickí. Ak niečo znie až príliš dobre na to, aby to bola pravda, asi v tom bude háčik. Pri chudnutí skratky neexistujú.

Aj takéto články si môžete prečítať v našom magazíne RELAX, ktorý si za výhodnú cenu môžete predplatiť na tomto linku. Téme výživy sa venujeme aj v článkoch na našom webe.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu