Viete, ako jedia elitní atléti? Ich prístup k jedlu môže pomôcť aj vám

15. septembra 2023
Priatelia si varia spoločnú večeru

V prvom rade treba pochopiť, že jesť treba všetko s mierou. Skutočne je to také jednoduché. Najlepší vytrvalostní bežci však pri jedení dodržiavajú päť základných pravidiel.

  1. Elitní atléti jedia v podstate všetko – nevyhýbajú sa nijakým špecifickým skupinám jedál.
  2. Jedia kvalitne – vyhýbajú sa spracovaným jedlám a polotovarom.
  3. V ich jedálničkoch nájdete sacharidy, a to v bohatom zastúpení.
  4. Jedia dosť – dovolia svojmu telu rozhodnúť sa, kedy má dosť, nenechajú si diktovať od kalorických tabuliek.
  5. Jedálničky elitných atlétov sú zostavené individuálne – zloženie a množstvo stravy prispôsobujú vlastným potrebám.

Elitní vytrvalostní bežci sa usilujú o čo najdokonalejšie stravovanie z veľmi prozaického dôvodu. Vytrvalostné športy sú totiž také extrémne kompetitívne, že aj tí najnadanejší z nadaných sú odsúdení na prehru, ak sú ich tréningové či stravovacie návyky čo i len o kúsok horšie než dokonalé.

Päť základných stravovacích pravidiel, ktoré elitní atléti dodržiavajú, svojím spôsobom pomáhajú spriateliť sa s jedlom. Jete všetko, prekonávate tým strach z určitých jedál. Sústreďujete sa na to, aby bola vaša strava kvalitná, čo je oveľa rozumnejšia cesta za zdravím ako preferovanie istých potravín a úplné vynechávanie iných.

Vaša strava pozostáva do veľkej miery zo sacharidov, čo tiež podporuje zdravý vzťah k jedlu. Mnohé tradičné kuchyne sú postavené na sacharidoch – indická a čínska na ryži, britská na zemiakoch, európska na chlebe atď. Elitní atléti teda jedia „normálne“ a akosi spoločensky prijateľne. To im dovoľuje zúčastňovať sa na spoločenských akciách, rodinných oslavách a môžu si vychutnávať jedlá, ktoré milovali ako deti.

Predovšetkým sa však vyhnú pocitu, že v jednom kuse plávajú proti prúdu. Prijímať dostatočné množstvo potravy je prospešné, lebo len tak dokážeme posúdiť, koľko naše telo v skutočnosti potrebuje. Tak to robia deti aj zvieratá. V dnešnej dobe však mnohí ľudia strácajú schopnosť načúvať vlastnému telu a jesť podľa signálov, ktoré vysiela.

Človek dneška sa buď bez akéhokoľvek rozmyslu doslova prežiera, pretože má z nejakého dôvodu dojem, že signály tela sú neplatné, alebo je systematicky menej, než si jeho telo pýta, pretože sa bojí priberania. Najštíhlejší atléti však nechávajú svoje telo, aby rozhodlo, či si dať dupľu alebo už stačí. Je preto veľmi prospešné mať individuálny jedálniček, čo si absolútne protirečí s mnohými populárnymi diétami.

zdravý prístup k sebe začína v kuchyni

Treba pochopiť a akceptovať, že to, čo stačí kamarátke, ktorá je len o pol hlavy vyššia od hobita, nemusí byť dosť pre mňa, čo dočiahnem na basketbalový kôš bez výskoku. Nie sme univerzálnej veľkosti, preto také nemôžu byť ani naše jedálničky. Elitní atléti si doprajú uspokojenie vlastných potrieb tak, že zdravé jedálničky podľa nich upravia.

Berú ohľad na to, ako to-ktoré stravovanie ovplyvňuje ich telo a výkon, a to bez toho, aby sa trápili tým, čo robia iní. Ak skutočne nechcete jesť mäso, bojíte sa obilnín či cukru, alebo mliečnych výrobkov, priveľmi sa strachujete, že jete nesprávne veci a cítite sa previnilo, ak tak učiníte, ak ste absolvovali kruté diéty alebo ak je pre vás udržiavanie súčasných stravovacích návykov utrpením, potom vyskúšajte čosi nové. Vyskúšajte jesť ako tí najzdravší a najspokojnejší jedáci na svete – elitní vytrvalostní atléti.


Text: Miroslava Belešová / Running
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu