Úžasné fyzické výkony: Ako poraziť únavu, extrémny chlad a gravitáciu?

20. marca 2025

Ako poraziť únavu, extrémny chlad a gravitáciu?

Aj keď nám lepší životný štýl a zdravá strava umožňujú posunúť naše telá k ohromným výkonom, naše skúsenosti zosmiešňujú extrémne úspechy, ktoré dosiahli títo „superľudia“.

Človek, ktorý prežil úder bleskom

Roya Clevelanda Sullivana zasiahol blesk sedemkrát a zakaždým prežil. Pracoval ako ranger v Národnom parku Shenadoah v americkej Virgínii, kde za rok vznikne 35 až 45 búrok. Zomrel z úplne iných príčin v roku 1983 ako 71-ročný − na následky strelného zranenia, ktoré mu spôsobil samovoľný výstrel z pištole.

Atlantický plavec

Benoit Lecomte je plavec na veľké vzdialenosti. Avšak nie na hocijaké veľké vzdialenosti – bol prvým človekom, ktorý preplával celý Atlantik bez pomocnej plávajúcej dosky. Plával na zmeny od štyroch od ôsmich hodín denne a kým preplával vzdialenosť medzi mestami Hyannis v Massachusetts a Quiberon vo Francúzsku, trvalo mu to 73 dní.

Najúspešnejším olympionikom histórie je Michael Phelps. Na OH vyhral 28 medailí, z toho
23 zlatých. Na prvých OH (2000) však medailu nezískal.

Ľadový kráľ

Holandský dobrodruh Wim Hof odbehol maratón v Arktíde, a to s nahou hornou polovicou tela. Strávil tiež 72 minút na severnom póle len v šortkách.

Tvrdí, že je schopný ovládať teplotu svojho tela pomocou tantrickej techniky Tommo – je to druh jogy, ktorú využívajú aj mnísi v Tibete, aby zvýšili svoju telesnú teplotu.

Svetový bežec

Dean Karnazes je elitný vytrvalostný bežec a v roku 2005 pretekal v 350-míľových pretekoch okolo Sanfranciského zálivu. Preteky mu trvali 80 hodín a 44 minút.

Odštartovali v stredu popoludní a skončili sa v sobotu v noci. Za 75 dní tiež odbehol v USA 3 000-míľové preteky a zúčastnil sa maratónu na južnom póle pri teplote -25 °C.

Ľudský pavúk

Francúz Alain Robert vyliezol na 132 najznámejších budov na svete, pričom nepoužíval nič, iba svoje ruky a topánky. V roku 2009 zliezol napríklad 88-poschodové veže Petronas Towers a pri otváraní budovy Taipei 101 si podal aj túto 508 metrov vysokú stavbu.

V roku 2012 mu zakázali prístup k mrakodrapu Shard v Londýne po tom, ako ho kamery zachytili vo vnútri budovy.

Horolezec bez dychu

Talian Karl Unterkircher dosiahol niečo, čo sa nepodarilo žiadnemu inému človeku – Mount Everest a K2 zliezol bez pomoci kyslíkovej masky.

Pohyboval sa v oblasti s takou nízkou úrovňou kyslíka, že na svojej ceste mohol kedykoľvek omdlieť. Horolezectvo sa mu nakoniec stalo osudným v roku 2008, keď pri lezení
v Himalájach spadol do rokliny.

Mount Everest.

Extrémny cyklista

Myslíte si, že Tour de France je náročná? Tak si predstavte odbicyklovať 1 400 km za
44 hodín bez prestávky.

Gethin Butler to dokázal v roku 2001 na slávnej ceste z najzápadnejšieho pevninského bodu Anglicka Land’s End do severoškótskeho mesta John O’Groats. Nie je však držiteľom 24-hodinového rekordu – ten spočíva v prejdení 838 km za deň na štandardnom bicykli.


Zdroj: Zázračná planéta

Foto: Shutterstock

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 1/2025

Objednať

RELAX 1/2025

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu