Žite v zdravom vzťahu: Naučte sa rozpoznávať red flagy

10. marca 2025
šťastný vzťah

Ako tvoriť zdravé vzťahy, ktoré prinášajú vzájomnú hodnotu ich členom – a ako rozpoznať rôzne varovné signály, ktoré ich môžu po čase zvnútra zničiť?

Je dôležité vnímať to, komu venujeme svoj čas a koho pustíme do života. Na to môže postačiť definovanie a sledovanie tzv. red flagov. Ide o akési varovné signály, ktoré nám už vopred môžu naznačiť to, že v danom vzťahu nebudeme dlhodobo šťastní a spokojní. V horšom prípade môže dané správanie prerásť až do psychického (alebo fyzického) násilia. Ako však spoznať tieto varovné signály, ktoré nám už z diaľky povedia, že toto nie je správna cesta?

Známy psychológ a odborník na ľudské správanie, Ali Fenwick hovorí o tom, že pojmy red flag a green flag na označenie varovných a pozitívnych signálov sa v súčasnosti používajú čoraz častejšie. Do popredia sa dostali najmä vďaka seriálom, mladým ľuďom a sociálnym sieťam. Dôraz, ktorý sa kladie v súčasnosti na používanie týchto pojmov môže mať veľký prínos. Ich vedomé spoznávanie nám totiž môže pomôcť lepšie sa rozhodovať a jasnejšie vyhodnocovať správanie – seba voči iným a iných voči nám.

Rýchlosť rozhodovania: dobrý sluha, ale zlý pán

Ali Fenwick dvíha varovný prst pri téme rýchlych rozhodnutí. „Niekedy nás môžu zradiť a priniesť chybné alebo zaujaté výsledky. Pri rýchlom rozhodovaní môžeme red flagom nazvať aj to, čo ním v skutočnosti nie je. Pri najmenšom náznaku problému radšej utekáme a zároveň sa oberáme o schopnosť hlbšie sa zamyslieť.“ Vedieť sa správne rozhodnúť, či už rýchlo alebo pomaly, je naozaj umenie. To isté platí aj pri rozlišovaní varovných signálov od tých pozitívnych.

A nemám v sebe nejaký red flag aj ja?

Niekedy však môžeme byť chodiacim red flagom my sami. Občas je dobré zamyslieť sa nad tým, prečo sa so svojimi blízkymi hádame alebo prečo si na nás priatelia nedokážu nájsť čas. To nám dokáže nastaviť naozaj detailné zrkadlo. „Dôležité je vedieť rozpoznať, kedy sme chodiacim varovným signálom my sami. Rozhodne to nie je jednoduchá úloha a vyžaduje si, aby sme nazreli hlbšie do svojho vnútra – a to nezvládne každý́,“ dopĺňa Ali Fenwick.

Na vnímaní varovných a pozitívnych signálov je náročné to, že je mimoriadne subjektívne. To, čo môj priateľ považuje za red flag ja vôbec považovať nemusím – a to platí aj vo vzťahoch k súrodencom, partnerom alebo v práci. To, čo my vnímame ako pozitíva a negatíva závisí od mnohých faktorov v našom živote: od detstva, výchovy, vštepovaných a neskôr naučených hodnôt a názorov, ale aj od kultúry, životných skúseností a ľudí, ktorými sa obklopujeme. „Ľudský mozog nefunguje ani zďaleka dokonalo, preto môžu pri získavaní informácií nastať rôzne chyby,“ dopĺňa Fenwick.

Na zelenú nôtu

Zatiaľ sme primárne spomínali varovný signál (tzv. red flag), no existuje aj jeho protipól. Pozitívny signál je v angličtine známy ako green flag (v prekl. zelená vlajka). Pri vyhodnocovaní situácií je rovnako dôležité zamerať sa aj na pozitíva, čo by sme si mali pravidelne pripomínať. A prečo? Odpovedá Fenwick: „Mozog sa na situácie a javy, ktoré nevníma ako riziko, prirodzene až tak nesústredí. Sústrediť sa na vzorce správania, ktoré sa nám na iných ľuďoch páčia a ktorými nám vyjadrujú podporu a empatiu, má význam. Vedomá podpora takéhoto správania totiž zvyšuje pravdepodobnosť, že v ňom budú pokračovať.“

To, čo môj priateľ považuje za red flag ja vôbec považovať nemusím – a to platí aj vo vzťahoch k súrodencom, partnerom alebo v práci. Foto: Shutterstock.

Pojem red flag sa v posledných rokoch rozšíril najmä v otázke randenia. Vnímať varovné signály ale môžeme aj v rodine, práci, či v rámci dlhodobých partnerských vzťahov.

1. Redflagy vo vzťahoch v rodine a s priateľmi

O dôležitosti rodiny a kvalitných priateľských pút azda nemusíme diskutovať. Práve rodina nás od detstva formuje. Vplýva na naše duševné zdravie a aj na zdravie vzťahov, ktoré tvoríme počas puberty a v dospelosti – v pozitívnom, aj negatívnom slova zmysle. Na naše sebavedomie a vnútornú pohodu vplývajú aj priatelia, ktorými sa obklopujeme vo všetkých fázach života.

Obidve nám blízke skupiny ale môžu na náš život pôsobiť aj negatívne, veď kvalita vzťahov sa môže zhoršiť zo dňa na deň a pokaziť ju môžu obidve strany. Ako teda rozpoznať red a green flags v rodine a medzi priateľmi?

V rodinách sa často deje, že rodičia majú potrebu zasahovať do života svojich detí. Je dôležité naučiť sa spoznať túto hranicu a tiež rozpoznať varovné signály – veď prijať fakt, že deti už majú vlastný život a sú nezávislé môže byť pre mnohých rodičov naozaj náročné. Niekedy sa môžu prejaviť aj narcistické sklony. Varovným signálom môže byť aj emocionálne zanedbávanie rodiča – prejavuje sa napríklad nedostatkom uznania, lásky, či pozornosti voči dieťaťu. Vplývať na rodinnú dynamiku môžu aj vzťahy medzi súrodencami – dokonca poradie ich narodenia a vekové rozdiely. Doma a medzi priateľmi sa môžeme stretávať aj s rôznymi formami ponižovania, či s prejavmi sebeckého správania.

2. Redflagy vo vzťahoch s kolegami

V práci trávime priemerne až tretinu dospelého produktívneho života. Je jeho dôležitou súčasťou a zásadne ovplyvňuje našu fyzickú a psychickú pohodu – a to aj keď v nej nie sme. „Ak si s členmi pracovného kolektívu udržiavate pevné a fungujúce vzťahy, motivuje vás to podávať čo najlepšie výkony,“ vysvetľuje Ali Fenwick. Avšak nie všetci kolegovia môžu mať rovnaké úmysly, preto nie je výnimkou, keď sa v práci stretávame s mikromanažmentom alebo s obťažovaním. Stáva sa, že manažér vyžaduje od svojich podriadených prehnanú oddanosť firme, alebo nerešpektuje ich hranice – a povedať nie manipulatívnemu šéfovi naozaj nie je jednoduché. A čo keď manažérovi nezáleží na psychickom a fyzickom zdraví svojich zamestnancov – alebo dokonca prepadol pocitu moci a neférovému správaniu? A áno, čítate medzi riadkami správne, tieto všetky črty sú varovnými signálmi.

3. Redflagy pri hľadaní partnera

Kým naši rodičia a starí rodičia sa zoznamovali osobne, my sa zoznamujeme v mnohých prípadoch online. Máme oveľa viac možností na randenie, čo by sme mohli nazvať malou revolúciou. „Moderné randenie prinieslo nové formy intímnych vzťahov, ako sú priatelia s výhodami, či tzv. situationship. Ak však túžite po dlhodobom a pevnom partnerskom vzťahu, s takýmito vzťahmi sa určite neuspokojíte,“ dopĺňa Fenwick.

Slovo redflag sa zámerne najčastejšie spomína práve v súvislosti s randením. Práve v súčasnosti je veľmi dôležité naučiť sa rozpoznávať čo najviac signálov – varovných aj pozitívnych.

Nielen na zoznamkách, ale aj v reálnom živote sa môžete stretnúť s človekom, ktorý jednoducho nemá chuť randiť. Tvrdí, že ho to nebaví a že je mu najlepšie samému. Často za to môžu skúsenosti z predchádzajúcich vzťahov, možno je asexuálny alebo aromantický, alebo príliš často čelil odmietnutiu a sklamaniu. Čoraz populárnejšie sú aj rôzne alternatívnejšie formy vzťahov, od priateľov s výhodami, cez situationship, nemonogamné, či polyamorické vzťahy. Dnešné online randenie so sebou prináša nepopulárne populárny ghosting, kedy sa vám jednoducho druhá strana neozve, ľahkú dostupnosť nových ľudí, či tzv. love bombing – zahrnutie prehnanými prejavmi lásky príliš skoro, čo môže byť znakom manipulácie.

4. Red flagy v ľúbostných vzťahoch

Udržiavanie zdravého dlhodobého vzťahu si vyžaduje čas, úsilie a obety, ale prečo vkladať energiu do niečoho, čo sa vám nezdá správne?“ pýta sa Ali Fenwick vo svojej knihe. Práve v partnerských vzťahoch, ktoré po čase začne rámcovať rutina až nuda, môžu začať partneri po čase vymýšľať. Fenwick dopĺňa: „niektoré vzorce správania mylne považujeme za varovné signály. V niektorých prípadoch za takýto signál ľudia považujú nesplnenie vzťahových ideálov a očakávaní.“

Niektorí partneri pociťujú vo vzťahu nudu a začnú doň prinášať zmätok. Ďalší zas pochybujú o sebe a svojej sebahodnote, iní prípadnú nudu alebo monogamiu začnú po čase odmietať a rozhodnú sa vzťah „otvoriť“ alebo potešenie hľadajú mimo vzťahu. V mnohých prípadoch je redflagom gaslighting, či iné manipulačné techniky. Tie môžu časom prerásť do niektorej z foriem psychického, či fyzického násilia.

Ali Fenwick uzatvára: „Keď sa naučíte lepšie rozlišovať užitočné a škodlivé vzorce správania u iných, budete vedieť lepšie vyhodnocovať, aký krok je v ktorej situácii správny – a s ľuďmi okolo seba budete lepšie vychádzať.“


Red flags, Green flags (Ali Fenwick)

Tip na knihu: Red flags, Green flags (Ali Fenwick)

Neviete si poradiť s problémami vo vzťahoch? Možno vás trápi manipulatívny partner, dotieraví rodičia či šéf, ktorý si pripisuje zásluhy za vašu prácu. Kniha Red flags, Green flags zmení váš spôsob zvládania akejkoľvek situácie. Je to sprievodca, ktorý vám pomôže odhaliť varovné signály vo vzťahoch s priateľmi, romantickými partnermi, rodinnými príslušníkmi či kolegami a rozlúštiť tie najzložitejšie situácie. Kniha je dostupná na albatrosmedia.sk.



Text: Eva Fačková
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu