Viete, koľko trvá zimný spánok ježkov a čo robiť, keď ich počas zimy uvidíte?
Zimný spánok ježkov trvá štyri až šesť mesiacov, spravidla od novembra do marca. Počas teplejšieho počasia sa môžu aj prebúdzať.
Ježe zimujú v kopách lístia, konárov či iného biologického odpadu v záhradách. Ohrozené sú spaľovaním tohto odpadu v čase, keď už môžu hibernovať. “Ježe počas hibernácie žijú z tukových zásob, ktoré si vytvárajú koncom leta a počas jesene, rovnako ako napríklad medvede, svište, sysle a iní zimní spáči zvýšenou konzumáciou potravy,” priblížil Martin Danilák, zoológ Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Štátnej ochrany prírody (ŠOP).
Otestujte svoju slovenčinu v ľahkom diktáte s veľkonočnou tematikou
Počas hibernácie majú ježe spomalený metabolizmus, dýchanie a pulz. Ak nájde človek v zime ježka na záhrade a prírode, ktorý nie je nejako ukrytý, tak s najväčšou pravdepodobnosťou bol napadnutý alebo ho chcelo niečo uloviť, povedal Danilák. V prípade nájdenie živého ježka počas zimy možno kontaktovať buď záchrannú stanicu, pracovníkov ŠOP, alebo priamo číslo 112, doplnil.
Ježkovia patria medzi hmyzožravce a sú podľa zoológa veľmi užitočné. Vyskytujú sa v blízkosti ľudských záhrad, obydlí a požierajú škodlivý hmyz, sliziaky, drobné zemné cicavce. “Sú vynikajúcou biologickou zbraňou voči týmto škodcom,” poznamenal.
Prvý Svet zvierat tohto roku je v predaji. Prečítajte si, čo vás v ňom čaká
Danilák pripomína, že ježko patrí medzi chránené živočíchy. “Ježe sú ohrozené, najmä ľudskou činnosťou, aplikáciou chemických látok, ktoré zabíjajú ich potravnú bázu a najvyšší podiel mortality u ježov spôsobuje doprava,” povedal.
A inak, ježka @olliefromslovakia na Instagrame poznáte?
Text: TASR
Foto: Shutterstock