10 bežných bežeckých chýb a ako sa im vyhnúť

11. mája 2024
muž a žena bežia popri rieke

Dopúšťate sa nasledujúcich tréningových omylov? Poradíme vám, ako svoju snahu nesabotovať.

6. Ste prehnane prísni

Tréningový plán je pre každého bežca kľúčom k dosahovaniu pokrokov plánovanou, špecifickou a udržateľnou cestou. Ak však k nemu budete pristupovať ako k Svätému písmu, môže sa stať, že budete silou-mocou skúšať dodržať niečo, na čo nemáte. Nebuďte posadnutí tým, aby ste tréningový plán splnili do bodky. Tak by sa vám mohlo ľahko stať, že budete ignorovať, že vám niečo nejde alebo smerujete k zraneniu.

Náprava: Buďte flexibilní

K plánovaniu zaujmite adaptívny prístup. Prirodzene, môžete mať dlhodobejšie plány, no zvažujte detailné plánovanie tréningu vždy na najbližšie dva až tri týždne, aby ste mohli v pláne využiť, čo sa práve učíte. Prispôsobte sa svojim pocitom a aktuálnemu životnému stresu.

7. Nedarí sa vám rozoznať nezmysly

Vo svete, keď je každý odborníkom na všetko, by si bežci mali vycibriť svoj filter na nezmysly. Rady „expertov“ či „influencerov“ – vrátane tých našich – vnímajte s otvorenou mysľou a zdravým skepticizmom. To platí predovšetkým v súvislosti s okrajovými prírastkami alebo jedným percentom tréningu, či už je to špeciálny vankúš, nový masážny valec alebo kompresná tkanina, ktoré sľubujú zázračné zvýšenie výkonu. Nevravíme, že vám spomínané veci nemôžu pomôcť, no pre veľkú väčšinu z nás musia byť na prvom mieste základné zložky tréningu.

Náprava: Buďte kritickí

Zapnite svoje kritické myslenie a pozor na rady influencerov, expertov a trénerov, ktorí vám ponúkajú okamžité a čierno-biele riešenia, používajú vedecky znejúce, no nejednoznačné a zmätené výrazy, alebo sa vám usilujú predať tréningový systém či redukčnú diétu. Kde sú ich dôkazy? Aká je hodnota a spoľahlivosť ich tvrdení? Ako súvisia s vami a vaším životom? Vždy klaďte otázky.

8. Kašlete na svoje zdravie

Je prirodzené, že sa sústreďujete predovšetkým na cvičenie, aby ste boli viac fit a rýchlejší. Vieme, že na to, aby sme sa zlepšili, potrebujeme tréningovú záťaž. Často však zabúdame na to, či sme dostatočne zdraví, aby sme sa dokázali adaptovať na tréningový objem, ktorým si dávame do tela.

Náprava: Nájdite rovnováhu

Svojím zotavovacím stratégiám, teda napríklad zlepšeniu kvality či trvania spánku, venujte rovnakú pozornosť, akú venujete tréningu, aby ste sa dokázali adaptovať na vynaložené úsilie.

bežkyňa v lese, trailový beh
Svojím zotavovacím stratégiám venujte rovnakú pozornosť, akú venujete tréningu. Foto: Shutterstock.

9. Veríte, že všetko je len o tele

Bežecký jazyk je celý o tele – srdci, pľúcach a svaloch. Mnohí bežci dôverne poznajú výrazy ako „prah“, „VO2 max“, „aeróbny“ či „anaeróbny“. No oddeľovať myseľ od tela nedáva zmysel. Je jedno, ako dobre ste vytrénovaní, ak nebudete venovať dostatočnú pozornosť psychológii tréningu a pretekania, je možné, že nenaplníte svoj fyzický potenciál.

Náprava: Vybudujte si atletickú myseľ

Trávte čas sústredením sa na mentálne zručnosti, rozprávajte sa so sebou, používajte afirmácie, nastavujte si jasné ciele a vytvorte si dobrú predpretekovú rutinu. A pamätajte, že potešenie by malo byť v tréningu ústredné, ak má byť udržateľný a má vás napĺňať.

10. Chýba vám pestrosť

Aby ste si vybudovali návyk, je dôležitá rutina. Bežcom – novým aj tým skúseným – však veľmi často v tréningu chýba pestrosť. Väčšina z nás trénuje v priúzkom rozsahu temp, náš ľahký beh je priťažký a náš ťažký tréning je zasa ťažký málo, alebo obľúbené tréningy opakujeme stále dokola. Naše telá sú veľmi prispôsobiteľné a bez zmeny alebo nového stimulu môžeme začať rýchlo stagnovať.

Náprava: Polarizujte

Mnohí bežci môžu na sebe badať zlepšenia jednoducho vďaka tomu, že mierne spomalia svoj ľahký beh a pri náročnejších tréningoch na seba zatlačia trochu viac (na 90 – 95 percent svojej maximálnej pulzovej frekvencie, čo je zhruba tempo na desaťkilometrových pretekoch). Aby ste sa vyhli opakovaniu jedných a tých istých tréningov každý týždeň, uistite sa, že do tréningu zaradíte aj posilňovanie. Všednosť plodí nudu, ak nie rovno pohŕdanie.


Text: Miroslava Belešová / Running
Foto: Shutterstock

2/2
Zavrieť reklamu