Poznáte záhadné pohorie Tribeč?
S pohorím Tribeč sa spájajú mnohé záhady a bohatá história. Príroda je tu teplomilnejšia ako v iných pohoriach na Slovensku, ale viac vám zatiaľ neprezradíme, pretože viac sa dozviete v našom kvíze…
Medzi akými mestami sa nachádza pohorie Tribeč?
Na túry v pohorí Tribeč máte najbližšie z Nitry, Topoľčian, Partizánskeho a Zlatých Moraviec. Nachádza sa tu niekoľko zrúcanín hradov, románskych kostolíkov aj zaujímavé turistické trasy.
Aký vrch sa vypína nad mestom Nitra?
Nad mestom Nitra sa týči vrch Zobor. Z jeho časti Vysielač alebo Pyramída Zobor je nádherný výhľad na celé mesto Nitra. Prechádza od liečebného ústavu pod Zoborom trvá asi 40 minút, takže ak ste ešte neboli, odporúčame.
Tetno kostolík svätého Michala archanjela má aj iný zaužívaný názov, viete aký?
Dražovský kostolík pochádza z polovice 11. storočia a kedysi zdobil slovenskú pätdesiatkorunačku. Je to románsky kostolík, ktorý nájdete otvorený len raz za rok, a to vtedy, keď má meniny Michal. Ku kostolíku vedie veľmi nenáročná prechádzka asi 5 minút cez les a výhľady sú najkrajšie navečer.
Dražovský kostolík však nie je jediný, ani najstarší klenot ukrytý v tomto pohorí. Nájdeme tu aj kostol svätého Juraja, viete kde?
Kostolík svätého Juraja je ešte starší ako ten Dražovský. Vznikol koncom 9. alebo začiatkom 10. storočia a leží v malebnej dedinke Kostoľany pod Tribečom. Atmosféra okolo tohto predrománskeho kostolíka má svoje čaro.
Zo spomínaných Kostolian pod Tribečom alebo aj z Jelenca sa dá dostať na zrúcaninu hradu Forgáčovcov. Ako sa hrad volá?
Zmienky o hrade Gýmeš začínajú už v roku 1253. Je výnimočné, že približne 800 rokov patril hrad jednej rodine - Forgáčovcom. Len dvakrát v histórii hrad získal niekto iný. Raz ho krvovou cestou dobil Matúš Čák Trenčiansky a oveľa neskôr ho skonfiškovali Habsburgovci, pretože sa jeden z Forgáčovcov pridal k protihabsburskému povstaniu. Biskupovi Forgáčovi sa však podarilo hrad naspäť vykúpiť do vlastníctva rodiny.
Pod hradom Gýmeš sa nachádza chránený areál. Viete aký?
Gaštan jedlý nebol pôvodným druhom tohto lesa, ale gaštanicu tu vysadili Forgáčovci a podarilo sa im to veru úspešne. Založená bola vraj už v 13. storočí a dnes sa tu nájdu stromy staré viac ako 300 rokov.
Z Jelenca cez Gýmeš, z opačnej strany pohoria, leží iná zrúcanina hradu. Ako sa volá?
Prvý písomný záznam o Oponickom hrade pochádza z roku 1300. Jeho prvými vlastníkmi boli Čákovci, neskôr sa majitelia prestriedali a k posledným patrili Aponiovci. Hovorí sa, že práve na tomto mieste zakopal Svätopluk svoj poklad a meč.
Aponiovci sa z hradu presťahovali do podhradia, kde si vybudovali kaštieľ. Čím je tento kaštieľ preslávený?
Kaštieľ je preslávený barokovou knižnicou rodu Aponiovcov, ktorá sa považuje za najkrajšiu knižnicu na Slovensku. Založil ju v 18. storočí milovník kníh gróf A. J. Aponi a bola to prvá verejná knižnica v Uhorsku, ktorá v kaštieli v Oponiciach sídli od 19. storočia. Návštevníci tu môžu vidieť viac ako 17 000 zväzkov v 12 jazykoch, nachádzajú sa tu hodnotné pápežské listiny, výpisy z inkvizičných procesov, diela Isaaca Newtona, Goetheho, Michelangela, Leonarda da Vinciho a ďalších.
Ktorý vrch je najvyšším vrchom pohoria Tribeč?
Veľký Tribeč má výšku 830 m, no výhľad z neho je len obmedzený, pretože je zalesnený. Z malých lúk v okolí však môžete vidieť Marhát, Veľký Inovec či Sitno.
Viete, kde sa nachádza zubria zvernica na ochranu najväčšieho európskeho cicavca?
Za účelom ochrany zubra európskeho (alebo hrivnatého) vznikla Topoľčianska zubria zvernica. Bolo tu odchovaných už viac ako 175 jedincov, ktoré potom odchádzali do zoologických záhrad alebo k súkromným chovateľom po celej Európe. Zubria zvernica sa nachádza na okraji Veľkej zvernice, ktorá je určená na chov jelenej, srnčej, muflónej a diviačej zveri. Prvé dva zubry sem boli v roku 1958 dovezené z Bieloruska, k nim neskôr pribudli ďalšie dva z Poľska a jeden z Tatranskej Javoriny.
V oblasti okolo Nitry sa nachádza významná národná prírodná rezervácia. Ako sa volá?
Zoborská lesostep je vlastne lúčna krajina, ktorá pripomína step a tiahne sa po kopcoch a ich hrebeňoch v okolí Nitry. Okolo lúk sú listnaté lesy. Táto krajina vznikala v dávnych dobách, kedy sa tu klčoval les kvôli pastve. Kvitnú tu chránené rastliny ako kosatec nízky, poniklec veľkovetý, hlaváčik jarný a peniažtek slovenský.
Pri obci Skýcov, obklopenej lesmi zo všetkých strán, sa nachádza ďalšia zrúcanina hradu. Viete aká?
Ak by ste si chceli spraviť prechádzku k hradu Hrušov, ktorý zažíval slávu do protihabsburského povstania, dostanete sa sem najkratšou trasou z parkoviska pod hradom medzi Topoľčiankami a Skýcovom, čo je asi 1 km, alebo zo Skýcova či Jedľových Kostolian.
Ďalší skvost románskeho umenia, kostol sv. Michaela archanjela, sa nachádza v obci:
Obec Veľký Klíž v okrese Partizánske má bohatú históriu. V 11. storočí sa tu nachádzalo benediktínske opátstvo, z kláštora sa však zachovali len zvyšky. V obci sa však zachoval aj románsky kostolík svätého Michala archanjela z roku 1130. Okrem toho sa na mieste pravekého hradiska nachádzajú ruiny hradu z 11. storočia a zaujímavá je aj Vrch Hora s barokovou kaplnkou a ruinami renesančného kostola.
Známy benediktínsky kláštor sa nachádzal aj pod Zoborom. Viete, v ktorom roku bol pravdepodobne založený?
Benediktínsky kláštor bol založený asi v roku 880 a opátstvo existovalo do roku 1468. Neskôr, v roku 1691 začali na tomto mieste stavať kláštor Kamalduli, bieli mnísi, pričom sa pôvodné pozostatky benediktínskeho kláštora zničili. Nový kláštor fungoval do roku 1782, jeho ruiny môžete vidieť za nemocnicou.
Ako sa volá pomerne nový film, ktorý hovorí o záhadách a strácaní ľudí v oblasti tohto pohoria?
Trhlina, film z roku 2019, hovorí o nevysvetliteľnom miznutí ľudí v pohorí Tribeč.
Vyskúšali sme cvičenia vo vzduchu
Text: MS
Foto: Shutterstock