5 kľúčových športových génov

Výskumníci a vedci odhalili množstvo génov, ktoré sú zodpovedné za naše športové úspechy, či už je to sklon k vytrvalosti, alebo predurčenie k sile.
Najviac sa so špičkovými výkonmi spája týchto päť génov:
1. BDKRB2
OVPLYVŇUJE
Ovládanie krvného tlaku, efektivitu svalových kontrakcií a hydratáciu buniek
GÉNOVÉ KOMBINÁCIE
TT: pravdepodobnosť reagovať na vytrvalostný tréning, keďže svaly dobre využívajú energiu a bunky sa hydratujú efektívne. TC: miernejšia forma TT, teda menší vytrvalostný potenciál. CC: telo na vytrvalostný tréning nereaguje veľmi dobre, takže sa počas cvičenia musí klásť dôraz na dobrú hydratáciu.
2. ACE
OVPLYVŇUJE
Krvný tlak a rovnováhu tekutín a sodíka v krvi
GÉNOVÉ KOMBINÁCIE
II: vyšší potenciál VO2 max, takže športovec exceluje vo vytrvalostných športoch, napríklad v maratónskom behu. ID: mierna vytrvalosť a silový základ. DD: dobrý rast svalov pri silovom tréningu, takže je tu potenciál uspieť v športoch, ako je šprint.

3. GDF5
OVPLYVŇUJE
Centrálnu nervovú sústavu a liečenie kostných, kĺbových a mäkkých tkanív
GÉNOVÉ KOMBINÁCIE
CC: žiadne významné riziko zranenia. CT: mierne zvýšené riziko zápalu šliach a osteoartritídy (bolestivé ochorenie kĺbov) – odporúča sa tréningový plán predchádzajúci zraneniam. TT: vysoké riziko zápalu šliach a osteoartritídy. Odporúča sa plán predchádzajúci zraneniam a nutričná podpora spojivového tkaniva.
4. TNF
OVPLYVŇUJE
Reguláciu imunitných buniek, spája sa aj so zápalmi
GÉNOVÉ KOMBINÁCIE
GG: nízke riziko vzniku zápalov po tréningu, kratší čas liečby.
GA: mierne zápaly po cvičení, pred ďalším tréningom sa odporúča dlhší odpočinok. AA: vysoké riziko zápalu, odporúča sa dlhý odpočinok a protizápalová strava plná omega-3 kyselín, napríklad losos alebo avokádo.

5. PPARA
OVPLYVŇUJE
Reguláciu tuku a spracovanie sacharidov. Pri vytrvalostnom tréningu pomáha tento gén kostrovej svalovine spáliť zásoby.
GÉNOVÉ KOMBINÁCIE
GG: pomáha pri vytrvalostnom tréningu. Pri cvičení sa spaľujú väčšie zásoby mastných kyselín. GC: je spojený so silovými aj vytrvalostnými športami. CC: nízky prejav génu PPARA je výhodou pri silových športoch.
Zdroj: Zázračná planéta
Foto: Shutterstock