Parodontitída zvyšuje riziko infarktu

7. októbra 2013
Parodontitída. Foto: Curaprox

S parodontitídou nie sú žarty. Od zubného povlaku k parodontitíde je totiž už len krok.

Musel by to byť síce dlhý krok a asi zložený z niekoľkých ďalších, ale v zásade platí, že pri usadenom (nevyčistenom) zubnom povlaku sa to všetko začína. Samozrejme, neudeje sa to z noci do rána, no nesprávna dentálna hygiena môže viesť k parodontitíde. Naopak, správna denná dentálna hygiena je vlastne návykom. Čím skôr a lepšie si ju osvojíte, tým menej budete skloňovať slová ako bolesť, kaz či práve parodontitída.

Medzi mnohými ľuďmi sú ešte stále rozšírené odborne nesprávne pojmy paradentóza alebo parodontóza, no stále ide o jedno a to isté nepríjemné ochorenie zubov.

Čo to vlastne je?

Parodontitída je zápal parodontu (podľa gréckeho para odontom, čo znamená okolo zuba) a ide o zápalové ochorenie ďasien a zubného lôžka. Zubné lôžko tvoria kosť, povrch koreňa zuba a jemné vlákna, ktoré spájajú zub s kosťou.

Tento zápal sa začína ako ľahšia forma, ktorá na začiatku postihuje len ďasno v tesnej blízkosti zuba, a býva označovaný ako gingivitída. Ak mu nevenujeme pozornosť, zápal sa z ďasna rozšíri aj na kosť a vtedy už hovoríme o parodontitíde.

Zápal prebiehajúci v kosti spôsobuje jej úbytok, čo znamená, že sa odhalia krčky a ustúpia ďasná. Čím viac kosti a ďasien ubudne, tým menej držia zuby v zubnom lôžku. Začnú sa kývať, bolia a môžu vypadnúť, keďže ich nemá čo držať.

Ako sa prejavuje?

Medzi prvé príznaky patrí krvácanie z ďasien. Ďasná nezačnú krvácať po celom obvode zuba, ale práve v miestach, kde si to nemusíme hneď všimnúť, a to medzi zubami. Ak chceme tento zápal odhaliť a vyliečiť hneď na začiatku, ideálne je použiť medzizubnú kefku. Ak sa po jej zavedení objaví medzi zubami krv, môžeme si byť istí, že sa nám medzi zubami začína rozvíjať zápal. Ďalšími príznakmi sú pomaly sa odhaľujúce krčky zuba. Kývanie zubov patrí už medzi posledné príznaky.

Zápal ďasien vzniká z usadeného nevyčisteného zubného povlaku. Škodlivé baktérie sa tu množia, vylučujú svoje odpadové produkty a ďasno reaguje zápalom. Zvýši sa prekrvenie, čím ďasno zmení farbu na červenú. Práve medzizubný priestor je ideálne miesto, kde sa vie povlak ukladať dlhodobo nepovšimnutý. Preto pátranie po gingivitíde a parodontitíde začíname práve na tomto mieste použitím medzizubnej kefky.

Odpadovým produktom škodlivých baktérií v usadenom povlaku sú látky charakteristického zápachu. Nevoňavý dych znamená nevyčistené zuby, medzizubné priestory a prítomnosť zápalových ochorení. Postihnutá osoba často nevie o tomto zápachu, ale my ostatní to cítime. Je to preto, že si pomaly zvykáme na stupňujúci sa zápach. Náš nos si naň postupne zvykne. Podobne je to pri parfumoch, ktoré pri dlhodobom používaní my sami necítime, ale okolie na našu „preparfumovanosť“ reaguje. Okrem gesta ponúknutia žuvačky je preto namieste konkrétnemu človeku taktne navrhnúť návštevu zubného lekára. Nebojte sa toho, nakoniec vám poďakuje.

Ako sa lieči parodontitída?

Ideálne je zastihnúť parodontitídu v prvopočiatku. Samozrejme, najlepšie je udržiavať dentálnu hygienu na takej úrovni, aby k zápalu vôbec nedošlo. Pri takej starostlivosti nesmie chýbať mäkká zubná kefka a správne veľká medzizubná kefka. Ak však predsa na zápal dôjde, najskôr treba odstrániť jeho príčinu, ktorou je zubný povlak.

Návšteva zubného lekára alebo dentálnej hygieničky by mala byť prvým krokom. Intenzívna dentálna starostlivosť sa môže následne doplniť protizápalovými pastami a ústnymi vodami s obsahom chlórhexidínu. Chlórhexidín sa využíva najmä pre svoj lokálny antibakteriálny účinok v ústach a minimálny účinok na baktérie mimo úst. Nehrozí tak napríklad narušenie črevnej bakteriálnej flóry ako pri antibiotikách. Nezabudnime však, že po výplachu úst ho treba vypľuť.

Parodontitída sa už lieči v úzkej spolupráci so zubným lekárom. Ak sa k nej predsa „prepracujeme“, musíme si byť vedomí, že po jej vyliečení nám na pamiatku zostanú odhalené zubné krčky. Kosť zničenú zápalom už totiž ani náš stomatológ nevie vrátiť späť. Mali by sme však dbať na to, aby sa nám parodontitída po vyliečení už nikdy nevrátila. Znamenala by ďalší úbytok kosti a prehĺbenie problémov. Preto je veľmi dôležitá prevencia.

Jednotlivé veľkosti a modely medzizubných kefiek sú balené s držiakom a piatimi náhradnými medzizubnými kefkami (cena: 5,64 €). Foto: Curaprox
Jednotlivé veľkosti a modely medzizubných kefiek sú balené s držiakom a piatimi náhradnými medzizubnými kefkami (cena: 5,64 €). Foto: Curaprox

Starostlivosť naša každodenná

Najjednoduchšou a zároveň najúčinnejšou prevenciou je dennodenná starostlivosť o dentálnu hygienu spojená s pravidelnými návštevami zubného lekára a dentálnej hygieničky. Ak nenecháte žiadny povrch zuba neočistený, zubný povlak sa nemá kde usadiť. Takže opäť platí, že za zdravie svojich zubov si zodpovedá každý sám.

Parodontitída a infarkt

Vedeli ste, že parodontitída predstavuje vyššie riziko srdcovocievnych ochorení než fajčenie? Baktérie, ktoré spôsobujú zápal, môžu prenikať do krvi a tam spôsobiť, že sa zvýšia krvné zrazeniny v tele. Akýkoľvek zápal v tele, teda aj zápal ďasien, narušuje steny najmä malých cievok. Na takto porušenej stene sa nám môže vytvoriť krvná zrazenina, ktorej uvoľnením sa môže upchať iná cievka. Podľa umiestnenia cievky môže potom nastať srdcový infarkt alebo náhla cievna mozgová príhoda. Napriek tomu, že ďasná sú ďaleko od týchto orgánov, nepodceňujme zápal, ktorým sú často postihnuté.

Text: Curaprox
Foto: Curaprox

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu