Cyklistika je zdrojom energie a relaxu

25. júla 2024
Cofidis podporuje cyklistiku

Každým športom si, pochopiteľne, zvyšujete svoju kondíciu. Cyklistika je vhodný šport na zvýšenie vytrvalosti a kondície.

Cyklistika je aj „envirofriendly“, pri používaní bicykla ako dopravného prostriedku robíte čosi pre seba a súčasne aj pre prírodu. Cesta do práce na bicykli namiesto autom je nielen prospešná, ale aj ekologická a určite lacnejšia. Cyklistika pôsobí priaznivo aj na zlepšenie kvality spánku. Na bicykli sa dobre unavíte a vaše telo si bude pýtať regeneráciu, vďaka tomu budete lepšie aj tuhšie spať.

Vaša imunita ocení, ak pôjdete na bicykel aj v menej priaznivom počasí. V prípade, že ochoriete, dĺžka choroby sa zníži o 40 %. Na rozdiel od behu pri cyklistike nedochádza k otrasom, a preto ju môžu vykonávať aj ľudia s nadváhou. Rekreačná cyklistika je aeróbna aktivita, čo znamená, že okrem svalov na
nohách (ale aj rukách či bruchu) cvičí aj vaše srdce, cievy a pľúca. Je to naozaj ideálny šport a môžete ho
robiť v akomkoľvek veku.

Cyklistika pre duševnú pohodu a menej stresu

Cyklistika pozitívne vplýva na psychiku. Každodenný stres a pracovné povinnosti si jednoducho vyžadujú občas vypnúť. Pri cyklistike sa vyplavujú endorfíny, a tak sa budete cítiť spokojnejší, šťastnejší a budete mať energiu na ďalšie aktivity, ktoré potom budete vykonávať omnoho efektívnejšie.

A nielen to, cyklistika je ideálna možnosť, ako sa zoznámiť s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. Môžete si nájsť nových kamarátov zapálených pre rovnaké hobby a tým obohatiť či upevniť kvalitu svojich vzťahov. Pre rodinu poskytujú cyklotúry jedinečný čas strávený spolu, plný zážitkov, na ktoré budete dlho spomínať.

Zároveň spoznáte nové miesta, krajiny, chute a otestujete svoje schopnosti. A to všetko vás posunie k spokojnejšiemu životu.

Cyklistika prospešná pre srdce

Mnoho vedcov sa zaoberá účinkami bicyklovania na fyzický stav človeka. Na internete nájdete desiatky rôznych štúdií, ktoré dokazujú pozitívny efekt na zdravie. Tak napríklad: každodenné dochádzanie do práce na bicykli znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení o 46 % a riziko úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia je až o 52 % nižšie. Okrem toho majú títo ľudia znížené aj riziko rakoviny.

Bicyklovanie pomáha bojovať aj s vysokým krvným tlakom, pri pravidelnom bicyklovaní, aj na stacionárnom bicykli, vedci už po troch mesiacoch u pacientov spozorovali nižší tlak o 4,3 % a po pol roku až o 11,8 %. Má to však jednu podmienku a tou je už spomínaná pravidelnosť.

Bicykle sú v súčasnosti nielen dopravným prostriedkom, ale aj symbolom ekologického prístupu k životnému prostrediu.

Cofidis podporuje cyklistiku
Lise Menage v špurte počas Tour of Catalunya. Foto: Getty Images.

Cyklistika dostupná pre všetkých

História bicyklov sa datuje od začiatku 18. storočia. Za otca bicykla môžeme považovať nemeckého baróna Karla von Draison, ktorý skonštruoval stroje „dreziny“ poháňané nohami tlačenými o zem. Prelomovým obdobím pre vývoj bicyklov boli 80. roky 19. storočia, keď bol predstavený tzv. safety bicycle s dvoma rovnakými kolesami a reťazovým pohonom zadného kolesa.

Tento typ bicykla doplnený o pneumatiky plnené vzduchom od Johna Bloyda Dunlopa môžeme považovať za predchodcu moderných bicyklov. 20. storočie prinieslo do bicyklového priemyslu množstvo
technologických inovácií. Medzi najdôležitejšie určite patrí zavedenie prehadzovačiek, ktoré umožnili lepšiu prístupnosť kopcovitých terénov.

Vývoj v oblasti rámových konštrukcií od hliníkových po karbónové zas výrazne znížil hmotnosť bicykla, čo zlepšilo výkon cyklistov, ale aj samotnú manipuláciu s bicyklom. V súčasnosti sú veľmi populárne elektrobicykle, ktoré vrátili do prírody množstvo starších ľudí, ale aj tých so slabšou kondičkou.

Bicykle v súčasnosti sú nielen dopravným prostriedkom, ale aj symbolom ekologického prístupu k životnému prostrediu. Mnohé mestá po celom svete podporujú cyklistiku ako udržateľný spôsob dopravy. Preto budujú cyklistické trasy, aby umožnili návrat bicyklov aj do mesta, kam tento druh dopravy nesporne patrí.

Tolerancia a ohľaduplnosť

Dôležité je, aby sa všetci účastníci cestnej premávky správali ohľaduplne voči ostatným, a tak znížili riziko nehôd a zvýšili pohodlie na cestách. Jedným z kľúčových aspektov je bezpečné predbiehanie cyklistov,
ktorí sú spravidla pomalší ako autá.

Na Slovensku povinnosť dodržiavať odstup aspoň 1,5 metra bola zavedená na začiatku minulého roka. Touto vzdialenosťou poskytujú vodiči cyklistovi dostatok priestoru na manipuláciu. Je to dôležité hlavne na úzkych cestách. Všetci cyklisti ocenia, že v situácii, keď ide v protismere veľa áut, spomalíte, a počkáte, kým je predbehnutie pre cyklistu bezpečné. Spravidla to trvá pár minút.

Cyklisti v skupine by zas mali jazdiť za sebou „ako húsky“ a zbytočne neblokovať cestu rýchlejším dopravným prostriedkom. Samozrejmosťou ostáva dodržiavanie všetkých dopravných predpisov. Častým porušením pravidiel je jazda na bicykli cez priechod pre chodcov.

Cofidis podporuje cyklistiku
Eddy Fine. Foto: Getty Images.

10 otázok pre nadšenca cyklistiky

Nesporné výhody cyklistiky oceňujú aj zamestnanci COFIDIS, pre ktorých je cyklistika hobby. S obchodným zástupcom Michalom Benkom sme sa porozprávali, ako sa k cyklistike dostal a čo ho na nej baví.

Prečo si sa rozhodol pre cyklistiku?

Vyrastal som na dedine na východe Slovenska, kde som si mohol vybrať z dvoch klasických športov: futbal alebo krčma. Aj vďaka staršiemu bratovi som zvolil cyklistiku.

Čo ťa na cyklistike baví?

Mám rád samotný „pohyb“ na bicykli, mám rád bicykle, hukot galusiek a, samozrejme, vďaka času strávenému na bicykli na čerstvom vzduchu sa cítim psychicky a fyzicky oveľa lepšie. Cyklistika je pre mňa relax, je to čas, ktorý mám len pre seba, keď môžem vypnúť.

Sleduješ cyklistické podujatia ako Tour de France?

Áno, rád sledujem pelotón, keď vo vzduchu cítiť napätie, ktoré sa dá krájať. Mám aj svojich favoritov,
ktorým fandím.

Ktorý je tvoj najobľúbenejší jazdec?

Nemám jedného vyvoleného jazdca, ale ak by som mal niekoho označiť, tak vdávnej minulosti to bol Miguel Indurain a Alberto Contador. Aktuálne je ich viac: Rigoberto Uran, Tadej Pogačar a iní, u ktorých obdivujem nielen športové výkony, ale hlavne ich osobnosť.

Fandíš COFIDIS tímu?

Samozrejme, že fandím a zároveň som nesmierne hrdý, že môžem pracovať v spoločnosti, ktorá má cyklistiku v srdci.

Aké bicykle máš doma?

Cinelli Stratofaster, Cinelli Pro Estrada, Cinelli Xperience a novú „lásku“ Devinci Troy GS12 Black
Edition, Devinci Troy GS12 Custom, Trek Marlin 8, Trek Ticket a iné.

Aký je tvoj osobný cyklistický rekord?

Nejde mi o rekordy, ale čistú radosť z jazdy, každopádne, „KOM“ na Strave vždy poteší.

Využil si na kúpu bicykla financovanie?

Áno, využil som služby našej spoločnosti.

Ako to prebiehalo?

Rýchlo a bez problémov. Bicykel som si vybral u jedného z našich partnerov. Potom prišlo na rad financovanie v podobe bezúčelového úveru. Ten som mal vybavený a financie načerpané v priebehu pár dní.

Ako by si charakterizoval COFIDIS?

Sme špecialisti na financovanie bicyklov, ojazdených aj nových áut. Poskytujeme bezúčelové a revolvingové úvery. Postaráme sa o financovanie a naši klienti majú tak čas venovať sa rodine, svojmu hobby alebo oddychu a relaxu. Máme viac ako 40-ročné skúsenosti v 9 krajinách Európy a viac ako 30 miliónov spokojných klientov. Cofidis Slovensko je pobočka zahraničnej banky.


Text: RELAX
Foto: Getty Images

1/1
Zavrieť reklamu