Moderná doba je úžasná. Linz vás o tom presvedčí
Je vám Linec, starý slovenský názov rakúskeho mesta Linz, povedomý? Ak áno, určite ste dobrá cukrárka, pretože vám správne evokuje najstarší známy koláč sveta – lineckú tortu. Čím ďalším sa hrdí toto krásne mesto?
Linz, hlavné mesto Horného Rakúska, leží na Dunaji a zaslúžene nesie dva veľké tituly: v roku 2009 sa stal Európskym hlavným mestom kultúry a zároveň Mestom mediálneho umenia UNESCO. My sme ho navštívili v slnečný deň a prezradíme vám, prečo vás v Linzi stále niečo nové nadchne a prečo je teda ideálnym miestom aj na niekoľkodňový výlet.
ONLINE HLASOVANIE | Canon zimná fotosúťaž!
Máte radi zmenu, umenie, kultúru, ale aj tie najneuveriteľnejšie výdobytky moderného sveta? Potom sa sem určite vyberte. Žiadne iné rakúske mesto totiž neprešlo v posledných rokoch toľkými zmenami, aby sa priblížilo duchu moderna a mladých ľudí.
Linz však určite nesklame ani milovníkov histórie, pretože v minulosti mal právom vždy významné postavenie, a to nielen vďaka tomu, že jeho centrom preteká taká dôležitá európska rieka, akou je Dunaj.
Mesto skutočných zmien
Pribudlo tu mnoho významných budov, ktoré vynikajúco zapadajú do okolitého prostredia, ale skutočne priniesli mestu nový život. Nový priestor sa totiž robil najmä pre kultúru a umenie a poskytol domov živej hudbe či galériám a múzeám moderného umenia.
Skratkou do významnej histórie však ostávajú najmä dva zážitky– vypočutie Mozartovej symfónie a chuť lineckého pečiva. Prvý recept na lineckú tortu pochádza zroku 1653 a je najstarším receptom na tortu nasvete.
Prečo mi je stále zima?
To, či si aj velikán klasickej hudby Wolfgang Amadeus Mozart doprial počas návštevy mesta tradičný dezert, ostáva záhadou. Faktom však je, že keď Mozart prechádzal Linzom, nezobral si so sebou žiadne noty. Lenže ľudia naňho čakali a boli z toho sklamaní, a tak tu Mozart zostal a skomponoval za tri dni Linzskú symfóniu, ktorú si môžete vypočuť aj dnes, a to priamo v mieste jej vzniku.
Vráťme sa ale k súčasnosti a rozvoju mesta. Čo významné tu teda vzniklo?
Najmodernejšie hudobné divadlo Európy
Dvere tejto úžasnej modernej budovy Musiktheater am Volksgarten sa otvorili v roku 2013 a odvtedy patrí k najobľúbenejším pozoruhodnostiam Mesta mediálneho umenia UNESCO. Hrajú sa tu významné opery, operety, balety a muzikály. Predstavenia však nie sú len také obyčajné, ale multimediálne a sprevádzané najmodernejšou technikou.
Niekoľko nových významných budov leží aj pri Dunaji a jednou z nich je aj Lentos Kunstmuseum, moderná budova ikonicky lemuje breh Dunaja ako obrovský „obrazový“ rám a poskytuje prekrásny výhľad. Nájdete tu mnohé významné diela a špeciálne výstavy umenia na rôzne témy.
Múzeum budúcnosti
Predstavte si, že z pohľadu kozmonauta sledujete našu Zem a celý vesmír alebo ste pretekársky lyžiar, ktorý práve zjazduje neuveriteľnou rýchlosťou. A to je len začiatok po tom, ako sa ocitnete v obrovskej sále, kde sa na steny premietajú 8K videá vo formáte 3D a vy ste uprostred celého diania. Zážitok, ktorý ohúri deti aj dospelých.
Ďalej vás na ploche 3000 m2 čakajú rôzne exponáty, interaktívne tabule a„laboratóriá“ na rôzne témy. Dajte si napríklad odfotiť sietnicu svojho oka, prezrite si diela z 3D tlačiarne alebo si navrhnite vlastný 3D objekt.
Ak vás zaujímajú súčasné poznatky, moderná technológia a odhady, ako sa bude vyvíjať naša budúcnosť, rezervujte si nanávštevu obrovskej modernej budovy Ars Electronica Center na brehu Dunaja dostatok času.
Buďte OK s kultúrou
Ak chcete ísť priamo do centra, kde to žije, vyberte sa do OÖ Kulturquartier, ktorá je doslova kultúrnou štvrťou Horného Rakúska. Vďaka neustále prebiehajúcim výstavám, festivalom a rôznym podujatiam je práve toto to miesto, kde sa stretávajú domáci aj turisti.
V tomto komplexe sa nachádza aj OK– otvorený dom kultúry či nekomerčné kino Movimiento. Obľúbenou reštauráciou je Gelbes Krokodil.
Avšak špeciálna akcia, ktorú by ste si v OÖ Kulturquartier nemali nechať ujsť, je výstava Höhenrausch, čo znamená „Omámenie výškou”. Táto výstava totiž prebieha na netradičnom mieste– na strechách budov, kde si môžete prezerať súčasné a mediálne umenie prezentované hravým spôsobom a užívať si nádherné výhľady na mesto.
Tip redakcie: Výstava HÖHENRAUSCH 24. máj– 14. október 2018
Poprechádzajte sa po strechách budov a obdivujte moderné umenie a výhľady na mesto Linz. Tohtoročnou témou je „Druhý breh“.
Ako si skutočne užiť rodinnú lyžovačku?
Užite si výhľad z Pöstlingbergu
Na kopec Pöstlingberg nad mestom, z ktorého je úžasný výhľad na celý Linz, sa môžete vyviezť najstrmšou európskou železnicou bez ozubnice.
Na svoje si tu prídu rodiny s deťmi, ktoré si môžu vyberať z množstva atrakcií, ako je napríklad ríša trpaslíkov, dráha Grottenbahn vedúca cez jaskyňu alebo celoročne otvorená zoologická záhrada.
Je tu priestor na relax a peknú prechádzku s vyhliadkovými plošinami, odkiaľ pri peknom počasí uvidíte až na Alpy. My sme tu vyskúšali aj miestnu reštauráciu s výhľadom na mesto.
Linz sme navštívili práve počas špargľovej sezóny a môžeme potvrdiť, že túto kráľovskú zeleninu tu vedia pripraviť delikátnym spôsobom.
Najväčší kostol Rakúska
Linzský Mariendom je z hľadiska kapacity najväčším kostolom v Rakúsku. Skúste si tipnúť, koľko ľudí sa zmestí dovnútra tohto kos-tola. Je to až dvadsaťtisíc.
A ani od najvyššieho kostola v Rakúsku − Dómu svätého Štefana vo Viedni − nemá ďaleko − delí ho vlastne iba jeden meter.
Ak by ste chceli zažiť pustovnícky život a zároveň Linz zo vtáčej perspektívy, navrchu veže nového dómu sa dá na týždeň prenajať unikátna pustovnícka izba. Ak si tam vyjdete tých 359 schodíkov, naskytne sa vám úžasný výhľad na mesto.
Linzský hrad je ďalšie miesto, z ktorého sa na mesto môžete pozrieť zvýšky. Pod hradom sa rozkladá staré mesto s pôsobivými uličkami, historickými budovami a milými obchodíkmi.
Hrad spája históriu s modernou a je aj miestom zaujímavých výstav. Sídli v ňom totiž Schlossmuseum, v ktorom sa dozviete všetko o histórii a súčasnosti Horného Rakúska.
Zatúlajte sa v uličkách
Prechádzka cez staré mesto a po hlavnej ulici Landstrasse je takou typickou peknou mestskou prechádzkou. Zatúlajte sa aj do vedľajších uličiek a krásnych rakúskych obchodíkov s kvalitným sortimentom − je tam čo objavovať.
Linz bol v histórii vždy bohatým a významným mestom a obchodníci si stále udržiavajú vlastné cechy a dbajú na kvalitu svojich výrobkov a obchodíkov. No a pri prechádzke po meste a starom meste určite nezabudnite ochutnať typickú lineckú tortu!
Ako sa sem dostať
Do Linzu sa vynikajúco cestuje vlakom, je to najrýchlejšia cesta a zároveň veľmi pohodlná. Z hlavnej stanice vo Viedni ste v Linci približne za jeden a pol hodinu.
Veľmi jednoduché je však aj cestovanie autom po diaľnici a celá cesta z Bratislavy trvá približne dve a pol hodiny. Radi žijete aktívne a bicyklujete? Linz leží na Dunajskej cyklotrase, takže existuje aj takáto možnosť výletu na bicykli.
Čarovná zima v regióne Murau-Kreischberg
Vyrazte so sprievodcom
Skutočne sme netušili, koľko sa toho dá vedieť o každej budove, parku a umeleckom diele v Linzi. Sprievodca vám povie, kde sa kedy a čo deje, zavedie vás do rôznych zákutí či nádvorí a povie vám, kde sa dá dobre najesť a aj veľa o veciach, ktoré by ste sami iba obišli.
Nás po Linzi sprevádzala milá pani Dagmar. Sprievodcu mestom si môžete objednať a akékoľvek informácie o meste získať na mieste: Tourist Information Linz
Hauptplatz 14020
LinzTel.: +43 73270702009
tourist.info@linz.at
Vezmite to výhodne
Linz Card sa jednoducho oplatí. Jednodňová linzská karta pre dospelého stojí 18 eur a trojdňová 30 eur. A čo máte v cene? Voľný vstup do múzeí a na výstavy, zadarmo verejnú dopravu a okrem toho výhodné zľavy na turistické ponuky, napríklad aj na loď, koncerty a do divadla.
Viac informácií: www.linztourismus.at
Text: Martina Strihová
Foto: Martin Matula