Ako si vybudovať imunitu? Vyskúšajte beta-glukán.
Žijeme v prostredí preplnenom mikroorganizmami, baktériami, vírusmi aj parazitmi a neustále pribúdajú nové druhy alebo tie už známe postupne zmutujú do iných podôb. Styku s nimi sa vyhneme ťažko.
Pri každom dotyku alebo nadýchnutí vnikajú do našich tiel a sú ich „milióny“. Naše prirodzené obranné bariéry (koža, sliznica) by si s nimi síce mali väčšinou poradiť, ale predsa len sa nám ich do organizmu dostane až – až.
V priebehu ľudského vývoja sa vyvinul imunitný systém, ktorý by mal byť v súčasnosti najdokonalejším ochranným štítom človeka. Fungujúca obranná „hrádza“ nášho tela patrí medzi jeho najvýkonnejšie „zariadenia“ a vzhľadom na kontaminované obdobie musí byť neustále v pohotovosti.
Pokiaľ máme z akéhokoľvek dôvodu oslabený imunitný systém, za nejaký čas začne organizmus boj s vonkajším nepriateľom prehrávať. Dlhodobé infekcie alebo opakované ochorenia vyčerpajú obranný mechanizmus a jeho funkcia je oslabená. Preto si musíme nejako pomôcť. A navyše – ochoreniam je vždy lepšie predchádzať prevenciou ako ich potom komplikovane liečiť.
Pomôže príroda
Prirodzeným preventívnym aj terapeutickým pomocníkom sú okrem štandardných liekov, ktoré predpíše imunológ – špecialista na liečbu obranyschopnosti, najmä výživové doplnky na prírodnej báze.
Vyniká medzi nimi beta-glukán – unikátny prírodný zložený cukor (komplexný polysacharid), vyskytujúci sa najmä v pivovarských kvasniciach, zrnách niektorých obilnín, morských riasach a viacerých druhoch jedlých húb, u nás najmä v hlive ustricovej.
Z týchto zdrojov sa dá izolovať vo veľmi čistom stave, čo sa o viacerých imunomodulačných látkach povedať nedá.
Beta-glukán je schopný veľmi aktívne podporovať obranné reakcie organizmu proti vírusovým, bakteriálnym a parazitárnym ochoreniam a má aj ďalšie účinky. Dnes je už prakticky nemožné vyhnúť sa rôznym typom mierneho ožiarenia a elektronického smogu – či sa jedná o časté cestovanie lietadlami, používanie svietiacich obrazoviek počítačov, mobilných telefónov alebo akceptovanie lekárskych vyšetrení.
Beta-glukán aktivizuje bunky – makrofágy, ktoré odstraňujú z tela ožiarené mikročastice už po siedmich hodinách od ich užitia a funguje aj ako antioxidačný štít proti fyzickému a psychickému stresu. Jeho užívanie aktivuje tvorbu červených krviniek a optimalizuje zloženie krvi aj po radiácii a chemoterapii pri onkologických situáciách.
Beta-glukán zohráva významnú úlohu tiež pri znižovaní nežiaduco vysokej hladiny cholesterolu a triglyceridov v krvi, udržiava optimálnu hladinu krvného cukru a zlepšuje pooperačné stavy. Je bezpečný, netoxický a nenávykový. Zabraňuje predčasnému starnutiu a zákerným prejavom nepríjemných účinkov stresu. Napomáha znižovať výskyt infarktov srdca aj mozgu. V prípade antibiotickej terapie jeho súčasné podávanie zvyšuje jej účinky, urýchľuje a efektivizuje ju.
Boj proti voľným radikálom
Osobitou kapitolou v účinkovaní beta-glukánu je proti voľným radikálom – akýmsi nestabilným, nestále agresívnym molekulám či skupinkám atómov, ktoré vznikajú prirodzene v organizme fyzicky zaťažovaného jedinca ako produkt látkovej premeny (metabolizmu). Ich pôsobenie v tele je však za určitých okolností neprirodzené, škodlivé. Bývajú prirovnávané k nebezpečným iskrám, ktoré môžu spôsobiť zničujúci požiar. Pokiaľ nie sú vlastnými silami organizmu – vlastnými zbraňami, ktoré sa nazývajú antioxidanty (vitamín C, E, beta-karotén, selén, Q 10, zinok, mangán, bioflavonoidy a iné) včas zlikvidované, môžu veľmi citeľne poškodiť bunky telesných štruktúr. Antioxidanty sa tiež nazývajú „zhášače“ alebo „zametače“ voľných radikálov.
Zvýšený vznik týchto miniatúrnych nepriateľov zdravia organizmu, pôsobiacich maximálnou deštrukčnou silou, býva zapríčinený aj vonkajšími vplyvmi akými sú nadmerné slnenie, pobyt v prostredí s vysokou koncentráciou škodlivín (cigaretový dym, výfukové plyny, výpary chemických látok), nadmerné pôsobenie ozónu alebo už spomínané ožarovanie.
Človek si v tele nadmerne vytvára voľné radikály aj pri zraneniach (najmä svalových), po požití väčšieho množstva alkoholu, pri zhoršenom prekrvení centrálneho nervového systému, vstrebávaní hnisavých ložísk, napríklad na koži a pri zubných koreňoch.
Zvýšená produkcia voľných radikálov je aj pri mimoriadne intenzívnych športových tréningoch všetkých typov a pretekoch. Pri všetkých týchto stavoch nám nemusia postačovať vlastné zásoby antioxidantov, a tak je dôležitý príjem podporného prostriedku napríklad práve vo forme beta-glukánu.
Text: MUDr. Pavel Malovič, PhD., MPH
Foto: Shutterstock