Ako stromy prospievajú ľuďom a životnému prostrediu

17. februára 2025

Stromy chránia život vo vnútri lesa aj mimo neho. Starajú sa o kolobeh vody a dokážu odolávať aj deštruktívnym silám.

Ich koruny sú domovom pre vtáky, sú zodpovedné za čistenie vzduchu a uskladňujú uhlík celej planéty.

Najstarší strom má 5 063 rokov. Ide o borovicu dlhovekú, ktorá sa nachádza v Bielych vrchoch v Kalifornii.

1. ČISTENIE VZDUCHU

Stromy „vdychujú“ oxid uhličitý a filtrujú aj iné škodlivé látky
z atmosféry. Podľa štúdie výskumníkov zo Southamptonskej univerzity z roku 2011 vstrebajú londýnske stromy každoročne až 2 000 ton drobných škodlivých čiastočiek nazývaných PM10. Tieto čiastočky, ktorých priemer je menší než 10 mikrometrov, spôsobujú ochorenia pľúc.

2. KOLOBEH VODY

V tropických oblastiach hrajú kľúčovú úlohu pri kolobehu vody práve dažďové pralesy. Prostredníctvom fotosyntézy uvoľňujú vodu, tá sa potom vyparuje a tvorí dažďové mraky. Táto vyparená voda je dôležitá aj pre reguláciu teploty Zeme. Mraky totiž odrážajú slnečné lúče, čím sa starajú o ochladzovanie oblasti.

Rieka Amazon

3. STABILIZAČNÁ FUNKCIA

Lesy zabraňujú erózii pôdy a najmä v pobrežných oblastiach slúžia ako ochrana pred záplavami. Keď v roku 2004 prišli počas tsunami v Indickom oceáne o život tisícky ľudí, množstvo z nich zomrelo práve v tých oblastiach, kde boli vyrúbané mangrovníkové lesy. Práve tieto lesy totiž pôvodne chránili pobrežie. Mangrovníkové porasty okrem toho slúžia ako živná pôda pre ryby.

4. ÚLOŽISKO UHLÍKA

V roku 2014 sa svetové zásoby uhlíka v lesoch znížili až na zhruba 647 miliárd ton. 44 % uhlíka je uskladnených v živých stromoch, 45% v pôdea 11% v mŕtvom dreve a v hrabanke.

5. BIODIVERZITA

Tropické pralesy sú domovom polovice živočíšnych a rastlinných druhov celej planéty. Čo sa druhovej rozmanitosti týka, panenské pralesy, ktoré neboli narušené zásahmi ľudí, sa zvyčajne považujú za najcennejšie. Vyše tri štvrtiny panenských pralesov sú však koncentrované len v 10 krajinách a minimálne 81 krajín už nemá žiadne takéto lesy.

6. TIENIDLO

Tieň, ktorý poskytujú stromy, ovplyvňuje ekosystémy pod ním. Určité množstvo svetla sa však cez listy stromov dostať musí. Podľa britskej lesníckej komisie je ideálne 50- až 90-percentné krytie pôdy pod stromami.

7. HRABANKA

Existuje dobrý dôvod, prečo záhradníci zbierajú opadané lístie do kompostu – je plné živín. V lesnom ekosystéme rozkladajú opadané lístie rôzne organizmy, ktoré odumretú hmotu strávia a živiny z nej vracajú do pôdy. Hrabanka však okrem toho slúži ako útočisko hmyzu a iných drobných tvorov.


Zdroj: Zázračná planéta

Foto: Shutterstock

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu