Animal Flow tvorí šesť zložiek. O aké ide?

8. júla 2022

Cvičenie pre každého. Tak jeho zakladateľ, Mike Fitch definuje Animal Flow. Obsahuje prvky jogy, breakdance, parkouru či gymnastiky.

Keď zakladateľ Animal Flow, Mike Fitch prvýkrát začal vytvárať toto cvičenie, priniesol si so sebou bohaté fitness skúsenosti a snahu neustále zbierať nové vedomosti, aby mohol lepšie slúžiť svojim klientom. Viac ako desaťročie sa venoval koučingu a osobnému tréningu, vďaka čomu poznal silu budovania základov a vytvárania systémov, ktoré umožňujú jeho klientom postupne vynikať.

Pri vytváraní cvičenia Animal Flow vedel, že systém musí byť sofistikovaný, aby vyhovoval potrebám ľudského tela a zároveň čo najjednoduchší, aby uľahčil samotný proces cvičenia. Na základe toho vzniklo šesť kategórií pohybov a kombinácií, ktoré Mike nazval SIX COMPONENTS (ŠESŤ ZLOŽIEK). Každá zložka je navrhnutá tak, aby vyvolávala špecifické výsledky. Navzájom ich možno kombinovať, čo používateľovi umožňuje začleniť jeden, niektoré alebo všetky do svojich tréningov a programov.

Static Beast – jedna zo štyroch základných pozícii. Základná aktivácia je v pozícii pri kontakte so zemou na štyroch bodoch. Foto: Peter Jánošík.

Šesť zložiek Animal Flow

MOBILIZÁCIE ZÁPÄSTIA

O čo ide? Mobilizácie zápästia sú jednoduché a efektívne pohyby, ktoré sa využívajú na prípravu rúk a zápästí na jednotlivé výzvy Animal Flow. Zdravé zápästia sú neuveriteľne dôležité pre úspech začiatočníkov aj skúsených Flowistov, a preto nimi začínajú cvičenie.

Predstavuje Mike Fitch: Keď som začal po prvýkrát predstavovať pohyby Animal Flow svojim klientom, hneď som rozpoznal, že ich zápästia sú najčastejšie prvou oblasťou únavy. Väčšina ľudí má veľmi málo skúseností s takým cvičením, kedy sú ruky aj nohy naraz v kontakte so zemou. To môže spôsobiť, že začiatok cvičenia Animal Flow pôsobí mierne nepríjemne. Zápästia sa však vedia prispôsobiť novému zaťaženiu, ktoré sa na ne kladie; najmä ak vynaložíme zvýšené úsilie na udržanie ich pohyblivosti. Vždy podporujeme „mobs“ na zápästí pred, počas a po akomkoľvek cvičení Animal Flow, pretože práve táto oblasť diktuje mieru pohodlia a úspechu v rámci systému.

AKTIVÁCIE

O čo ide? Aktivácia je spôsob, ako „prebudiť“ telo a povzbudiť ho ku komunikácii. Cvičenie Animal Flow využíva dve aktivačné polohy, Beast a Crab. Ide o dve zo štyroch základných pozícií v systéme Animal Flow. Aktivácie sú izometrické držania, ktoré sa systematicky rozvíjajú zmenšovaním bodov kontaktu so zemou. Môžete začať napríklad s rukami a nohami na podlahe (štyri kontaktné body), následne prejsť k dvíhaniu jednej nohy alebo jednej ruky naraz (tri kontaktné body) a skončiť zdvihnutím opačnej ruky a nohy naraz (dva kontaktné body).

Predstavuje Mike Fitch: V raných fázach Animal Flow som neustále hľadal spôsoby, ako využiť štvornohé pozície na zaťaženie celého tela ako „globálnej“ integrovanej jednotky – oproti tradičnému prístupu izolácie svalov a kĺbov. Z anatomického hľadiska sú aktivácie šelmy a kraba dokonalými prvkami: držanie týchto pozícií predstavuje jedinečnú výzvu pre línie svalových kongruencií na prednej a zadnej strane tela, ktoré prebiehajú vertikálne od hlavy k prstom a od každého ramena k protiľahlému boku.

Tieto „závesy a reťazce“ tkaniva sú bežne známe ako ohybové/predlžovacie reťazce a predné/zadné šikmé závesy. Aj vďaka variabilite spôsobov možno zapojiť veľké oblasti svalov – a preto sú aktivácie ideálnymi nástrojmi na prípravu tela pred pohybom, či už ide o Animal Flow alebo čokoľvek iné.

Aktivácie sú tiež vynikajúcou príležitosťou, ako pozvať vedomé vedomie späť do vlastného tela. V dnešnom svete súťaží množstvo vecí o pozornosť človeka, čo môže viesť k odpojeniu tela a mysle. Aj vďaka jednoduchému umiestneniu rúk a nôh do kontaktu so zemou je pri vykonávaní týchto zdanlivo jednoduchých úloh veľmi ťažké myslieť na čokoľvek iné, čo sa deje okolo nás alebo v našich životoch.

NATIAHNUTIA

O čo ide? Špecifické natiahnutia sú mobilizácie celého tela, ktoré začínajú v jednej zo štyroch základných pozícií a potom sa pohybujú v rôznych rozsahoch pohybu. Ich cieľom je podporiť kombináciu flexibility a stability (t.j. mobility) prostredníctvom mnohých artikulácií tela.

Predstavuje Mike Fitch: Ak by som sa mohol vrátiť v čase, premenoval by som tieto pohyby na základné špecifické mobilizácie, pretože slovo strečing je trochu zavádzajúce. V čase vytvárania systému boli slová ako strečing alebo flexibilita oveľa známejšie ako mobilita. Nevyhnutne prinášajú obrazy pasívnych držaní alebo statických pozícií.

Pomalé vykonávanie každého pohybu je vynikajúci spôsob, ako identifikovať a upraviť medzery v sile. Tak, ako existujú mnohé iné pohyby s variabilnými aplikáciami, aj my môžeme vykonávať špecifické natiahnutia rôznymi rýchlosťami v rámci našich flows.

Ape Open – Natiahnutia. Počas flow sa týmto krokom dá znížiť tempo a upokojiť celé telo. Ide o pozíciu zameranú na balans a koncentráciu mysle. Foto: Peter Jánošík.

CESTOVNÉ FORMY

O čo ide? Cestovné formy sú pohyby zvieracej lokomotívy Animal Flow. Na workshopoch úrovne 1 sa učí abeceda pohybov zvierat: opice, šelmy, kraba a ich variácie.

Predstavuje Mike Fitch: Keď väčšina ľudí počuje názov Animal Flow predpokladá, že prax zahŕňa správanie podobné zvieratám. Iróniou je, že použitie slova zviera v skutočnosti odkazuje na „ľudské zviera“. Áno, využíva sa pohyb zvierat, ale cestovateľské formy ľudoopov, šeliem a krabov boli vybrané a upravené tak, aby v ľudskom tele vyvolávali špecifické výsledky a dopĺňali ľudskú bipedálnu formu.

Prvýkrát som sa zoznámil s pohybom zvierat počas cvičenia parkour, kde inštruktor používal rôzne cestovné formy ako rozcvičku. Okamžite som rozpoznal silu a všestrannosť takýchto pohybov. Videl som viacero aplikácií, od rehabilitácie až po výkonné aplikácie.

PREPÍNAČE A PRECHODY

O čo ide? Prepínače a prechody (S&T) tvoria väčšinu flows v praxi Animal Flow. Ide o dynamické pohyby, ktoré možno spájať do nekonečných kombinácií; prípadne môžu fungovať samostatne.

Predstavuje Mike Fitch: Prepínače a prechody boli inšpirované prvkom breakdance známym ako práca nôh. Tento prvok si môžete predstaviť ako pozemné manévre, ktoré sú väčšinou štvornohé. To znamená, že ruky a nohy sú v kontakte so zemou. Vďaka nácviku práce nôh som si všimol, ako jeden pohyb môže uvoľniť potenciál pre bezproblémový prechod do následného pohybu. V Animal Flow tieto možnosti označujeme ako movement windows.

Základné spínače a prechody sú rozdelené do štyroch kategórií: Underswitch, Side Kickthrough, Scorpion, Front Kickthrough. Dokonca aj s niekoľkými základnými prepínačmi a prechodmi sú potenciálne kombinácie pohybov nekonečné.

Front Step – prepínače a prechody. Ide o pohyb, ktorý môžeme cvičiť pomaly, ale aj rýchlo. Slúži na zmenu pohybu – z jednej pozície do druhej a tiež ho možno využiť na zmenu rýchlosti. Foto: Peter Jánošík.

TOKY

O čo ide? Toky sú miestom, kde sa spájajú všetky zložky Animal Flow. Flow možno vykonávať mnohými spôsobmi, ale existujú tri hlavné štýly: choreografia, freestyle call out a free flow.

Predstavuje Mike Fitch: Práve toky ma zaujali od úplného začiatku. Tento pocit bol obrovským katalyzátorom pre vytvorenie praxe, ktorá systematicky pripravovala účastníka na vyššie úrovne tokov. Chcel som poskytnúť stavebné bloky, ktoré by bolo možné použiť na vytváranie a skúmanie. Tri štýly tokov (Flows) sú dokonalými príkladmi variability cvičenia.

  • choreografia: ide o vopred navrhnuté sekvencie, ktoré sú vnímané ako „výkon“ Animal Flow. Tieto sekvencie sa používajú na cvičenie so zámerom stať sa plynulejšími alebo nájsť príležitosť na zmeny tempa a štýlového vyjadrenia. Choreographed Flows je možné cvičiť samostatne alebo v skupinách ľubovoľnej veľkosti.
  • Freestyle Call Outs: sú o reakčnom čase a hľadaní Flow s osobou, ktorá vás volá.
  • Freestyle Flow: sú vrcholom Animal Flow. V tomto bode sa môžeme rozhodnúť prestať myslieť na to, aký pohyb bude nasledovať a len môžeme cítiť, kam chce ísť naše telo.

SPOLOČENSTVO

Predstavuje Mike Fitch: Aj keď nejde o jeden z komponentov, bol by som ľahostajný, keby som nespomenul neuveriteľnú komunitu, ktorá využíva tento systém nekonečnými spôsobmi – nielen kvôli zlepšeniu svojich ľudských funkcií, ale aj na spojenie s ostatnými prostredníctvom spoločného jazyka pohybu.


Originál článku vyšiel v časopise The Flowist.
Autor článku: Lashaun Dale.
Preložil: Peter Jánošík, Animal Flow Certified Instructor in Slovakia 
Foto: Peter Jánošík, The Flowist

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu