Bezpečná zimná turistika: Ako sa pripraviť na výlet v horách

zimná turistika s Northfinder

Zimná turistika je obľúbeným spôsobom, ako tráviť čas v prírode aj počas chladných mesiacov. Oproti letnej však so sebou nesie viacero špecifík a rizík. Prečítajte si, ako sa pripraviť na bezpečný zimný výlet.

Užívať si krásy zimnej prírody je jedno, no to, aby ste sa zo zimného výletu v kopcoch aj vrátili bezpečne domov, je druhé. Zimné podmienky sa totiž môžu zmeniť z minúty na minútu. Turistika v chladných dňoch si preto vyžaduje starostlivú prípravu. Viete, ako sa na ňu správne pripraviť?

Ak si náhodou nie ste istí, čítajte ďalej. V tomto článku na vás čaká niekoľko praktických tipov, ktoré pomôžu postarať sa o bezpečnosť vás a vašich blízkych počas zimných dobrodružstiev.

1. Plánujte trasu a informujte niekoho o svojich plánoch

Pred každým zimným výletom si dôkladne naplánujte trasu, pozrite si aktuálne fotky z turistických chodníkov na sociálnych sieťach, ako aj predpoveď počasia. Pri plánovaní berte ohľad na vaše schopnosti a pokiaľ nejdete sami, tak aj na schopnosti vašich spoluvýletníkov.

Nezabúdajte, že zimné podmienky, ako sú sneh, ľad, vietor alebo nízke teploty, môžu zmeniť charakter chodníkov, ktoré sú inak bezpečné v letných mesiacoch. Vyhraďte si na turistiku pre istotu viac času a neschádzajte z turistického chodníka. Do hôr vyrazte s nabitým telefónom a power bankou, no pokojne do batoha pribaľte aj tlačenú mapu. Pred odchodom tiež informujte niekoho blízkeho o svojej trase a očakávanom čase návratu.

2. Vhodné oblečenie a výbava

Jeden z kľúčových aspektov zimnej turistiky je výber správneho oblečenia. Zima môže byť nepredvídateľná, a preto je nevyhnutné obliecť sa tak, aby vám nebola zima a boli ste chránení aj pred prípadným vlhkom a vetrom.

Vrstvenie oblečenia je kľúčové

Dôležité je obliecť sa do niekoľkých vrstiev. Základná vrstva by mala byť vyrobená z materiálu, ktorý odvádza vlhkosť – obľúbenými sú syntetické materiály alebo merino vlna. Tento základ vás udrží v suchu aj pri intenzívnej námahe. Stredná vrstva je známa ako izolačná a mala by byť vyrobená z funkčných materiálov, ako je fleece alebo polyester. Mimoriadne dôležitá je vrchná vrstva, ktorá by mala byť vodeodolná a vetruodolná, aby vás chránila pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Potrebnú výbavu na turistiku, ktorá je vyrobená s ohľadom na trvácnosť a udržateľnosť, nájdete u značky Northfinder

Bez kvalitných topánok ani na krok

Zimné turistické topánky by mali byť nepremokavé, dostatočne izolačné a vybavené protišmykovou podrážkou. Sneh a ľad môžu spôsobiť nebezpečný pád, a preto je dobré stúpať do hôr v topánkach so špeciálnou podrážkou, ktorá zabezpečí dobrú trakciu v klzkom teréne. Nezabudnite aj na kvalitné ponožky – zo syntetických materiálov alebo z merino vlny, ktoré vás udržia v teple, aj keď sa spotíte alebo sa vám do nich dostane sneh.

Ochrana hlavy a dôležité príslušenstvo

Teplo najrýchlejšie uniká cez hlavu, preto by ste nemali zabúdať na kvalitnú čiapku alebo čelenku (podľa náročnosti výstupu), ale samozrejme aj na rukavice. Špeciálne rukavice môžu byť vybavené protišmykovými prvkami, ktoré vám uľahčia manipuláciu s vybavením. Na ochranu tváre pred chladom sú vhodné nákrčníky, ktoré si môžete podľa potreby potiahnuť aj vyššie na tvár.

V prípade jasného počasia vám padnú vhod aj polarizačné slnečné okuliare a aby sa vám lepšie kráčalo, do batoha pribaľte aj skladacie turistické paličky, či tzv. mačky. Aj keď sa plánujete domov vrátiť za svetla, nezabudnite pre istotu vložiť do batoha nabitú čelovku.

zimná turistika s Northfinder
Jeden z kľúčových aspektov zimnej turistiky je výber správneho oblečenia. Foto: Northfinder.

3. Bezpečnosť na prvom mieste

Zimná turistika môže zahŕňať rôzne nebezpečenstvá; môžete zakopnúť o koreň, pošmyknúť sa, no ak sa vyskytnete v nesprávnom čase na nesprávnom mieste, môže vás prekvapiť aj pád lavíny. Preto je dôležité mať so sebou základnú bezpečnostnú výbavu, ktorá by mala zahŕňať:

  • lavínový set: ak sa chystáte do oblasti, kde hrozí riziko pádu lavíny, mali by ste mať so sebou lavínový vyhľadávač, lavínovú sondu a lopatu – a hlavne vedieť, ako s nimi pracovať.
  • prvá pomoc: vždy majte so sebou základnú lekárničku, ktorá by mala obsahovať náplasti, obväzy, antiseptické prostriedky, lieky proti bolesti a termoizolačnú fóliu. Pred turistikou sa nezabudnite poistiť a v prípade nehody volajte Horskú záchrannú službu na čísle 18 300.
  • farby a svetlo: je veľmi praktické zvoliť pri kúpe farebnú vrchnú vrstvu, aby ste v prípade núdze boli ľahšie identifikovateľní. Nezabudnite na čelovku.
  • aplikácia Záchranka: majte stiahnutú aplikáciu, ktorá vás v prípade núdze okamžite spojí so záchranármi.
zimná turistika s Northfinder
Turistika v chladných dňoch si vyžaduje starostlivú prípravu. Viete, ako sa na ňu správne pripraviť? Foto: Northfinder.

4. Regenerácia, energia a hydratácia

Aj počas zimnej turistiky je dôležité pravidelne zastavovať, oddychovať a dopĺňať energiu. Zima môže viesť k rýchlemu vyčerpaniu, preto by ste mali pravidelne piť, aj keď sa vám zdá, že nemáte smäd. Zrýchlený metabolizmus v zime znamená vyššiu potrebu kalórií, a preto by ste mali mať so sebou také desiaty a snacky, ktoré vám dodajú potrebnú energiu kráčať vyššie.

5. Flexibilita a rešpekt k horám

Pred výletom a počas neho je dôležité sledovať predpoveď počasia. Zimné podmienky sa môžu rýchlo zmeniť, a preto je dôležité pripraviť sa aj na náhle zhoršenie počasia. V prípade extrémnych podmienok je lepšie zrušiť plánovaný výlet, než riskovať zranenie alebo väčšie nebezpečenstvo.


Text: RELAX
Foto: Northfinder

1/1
Zavrieť reklamu