Hubami proti stresu? Nielen to! Majú aj ďalšie užitočné vlastnosti
V dnešnom uponáhľanom svete, kde hľadáme spôsoby, ako udržať svoje zdravie a vitalitu, sa čoraz viac obraciame k prírodným zdrojom. Jedným z týchto zázrakov prírody sú aj medicinálne alebo funkčné huby. Majú dlhú históriu v tradičnej medicíne, no čoraz častejšie sa po nich siaha aj u nás.
V niektorých kútoch sveta sa pripisujú týmto hubám aj prívlastky ako elixíry života a dlhovekosti. Podstatou využitia týchto húb je práve to, že sú zdrojom celého spektra blahodarných látok, ktoré sa aj navzájom ovplyvňujú a zvyšujú tak svoj celkový pozitívny účinok na organizmus detí a dospelých. Už v 12. storočí liečitelia na Sibíri a v severovýchodnej Ázii využívali účinky zvláštne vyzerajúcej huby. Vraj sám otec medicíny Hippokrates umýval rany práve nálevom z tejto huby.
Čajom, nálevom a tinktúrou z čagy, ako sa táto huba nazýva, sa snažili zmierniť problémy s pľúcami a prieduškami, pečeňou, žalúdkom, zmierniť zápal či vyhnať z tela parazity. Pre svoje zdraviu prospešné vlastnosti je čaga používaná dodnes a v posledných rokoch vzbudila záujem aj v našich končinách.
Liečivá perla severu
Táto huba, ktorá sa však na klasické huby veľmi nepodobá, vyrastá zvnútra stromov, väčšinou briez. Obľubuje chladné podnebie, preto sa jej výborne darí na severe a východe Európy, Ameriky a Ázie. Aj preto si vyslúžila prezývku „perla severu“. Na strome vyzerá ako hnedý či čierny, tvrdý, zdeformovaný výrastok, zvnútra krehký a drobivý. Na pohľad by ste tipovali skôr ochorenie stromu, než hubu s vyše 200 aktívnymi biologickými látkami.
Čaga je plná vzácnych, prospešných látok
Čaga, po slovensky ryšavec šikmý, sa celé stáročia využívala najmä na posilnenie imunity a tým aj celkového zdravia. „Má vysoký obsah vlákniny, polyfenolov, triterpénov obsahujúcich kyslík, ako aj protizápalových polysacharidov. Špeciálna je aj vysoká koncentrácia melanínu, ktorá dodáva čage hnedú farbu. Významnou účinnou látkou je tiež betulín,“ približuje zloženie tejto zvláštnej huby PharmDr. Anna Jauschová z TRIO lekárne Liberi.
Perla severu ďalej obsahuje mnoho dôležitých živín a zložiek, vrátane polysacharidov, beta-glukánov, vitamínov skupiny B, vitamín D, železo, draslík, horčík, zinok, selén či mangán. Významný je tiež jej obsah enzýmu superoxid dismutáza (SOD), ktorý je silným antioxidantom.
Je čas nakopnúť svoju imunitu, blíži sa chrípková sezóna. Tu sú tipy, ako na to
Prírodné adaptogény na dosah
Čaga sa tiež zaraďuje medzi adaptogény. „Sú to prírodné rastlinné zložky, ktoré pomáhajú telu zvládať stres a obnoviť narušenú vnútornú rovnováhu organizmu, pričom by nemali mať vplyv na normálne funkcie tela. Pomáhajú nám zvyšovať odolnosť voči psychickej alebo fyzickej záťaži v krátkodobom aj dlhodobom horizonte,“ vysvetľuje farmaceutka.
Okrem čagy sa k adaptogénom zaraďujú aj napríklad huba reishi, goji, ašvaganda či u nás dobre známe goji. V lekárňach je dostupný 100 % prírodný výživový doplnok kombinujúci čagu spolu s reishi a rakytníkom. „Výživové doplnky nie sú náhradou zdravého jedálnička, ale môžu ich oceniť ľudia s vyššou psychickou záťažou, seniori, ženy v menopauze či tí, ktorí potrebujú podporiť svoju imunitu a vitalitu,“ hovorí Dr. Jauschová a upozorňuje, že pred každým užívaním výživových doplnkov je vhodné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom. Obzvlášť ak trpíte nejakým ochorením alebo užívate lieky.
Hlavné benefity funkčných húb:
- posilnenie imunitného systému,
- eliminácia zápalových procesov,
- udržanie zdravého mozgu a kognitívnych funkcií,
- podpora zdravia nervového systému,
- podpora zdravia pečene, srdca a ciev,
- zvýšenie energie a vytrvalosti,
- udržiavanie normálnej hladiny cukru v krvi,
- úprava kožných aj tráviacich problémov,
- udržanie normálnej hladiny cholesterolu.
Text: Terezia Company
Foto: Pixabay