Investujte do zubov čas, nie peniaze

3. mája 2013
Investujte do zubov čas. Foto: Shutterstock

Koľko času venujete denne dentálnej hygiene? Netreba veľa, stačí pár minút a so správnym prístupom si zachováte zdravé zuby a voňavý dych. Okrem toho potešíte svojho zubného lekára, svoju peňaženku a každého, na koho dýchnete.

Základom úspechu sú však aj vhodné pomôcky.

Mäkká zubná kefka je základ

Možno ste počuli rôzne verzie, ako má “ideálna zubná kefka” vyzerať – tvrdá alebo mäkká, s dlhými alebo krátkymi vláknami, s veľkou alebo malou hlavičkou … Úlohou zubnej kefky je očistenie zubov, teda odstránenie zubného povlaku z ich povrchu, aby sa nevytvoril zubný kaz.

Zubný povlak je mäkká kašovitá lepivá hmota. Ukladá sa na celom povrchu zubov, preto je na jeho odstránenie vhodná jemná kefka s veľkým počtom vlákien. Väčšie množstvo vlákien rýchlejšie odstráni povlak a vlákna nepoškodia ďasná, pretože sú mäkké. Zároveň sa lepšie prispôsobia zubom a očistia ich účinnejšie. Zubná kefka nepotrebuje mať nijako tvarované vlákna, najlepšie sú rovno zastrihnuté.

S tvrdou zubnou kefkou by ste tiež odstránili zubný povlak. Trvalo by to však oveľa dlhšie, ak by ste chceli dosiahnuť rovnaký efekt ako s mäkkou kefkou. Okrem toho si môžete s tvrdou zubnou kefkou poškodiť ďasná a odhaliť zubné krčky. A ak dúfate, že pri drhnutí tvrdou kefkou odstránite zubný kameň, tak márne.

Mäkká zubná kefka je len základ. Úspech dosiahnete až správnou technikou čistenia. Jemnými krúživými pohybmi kefkou pomaly postupujte od predných zubov po zadné. Používajte len mierny tlak. Ten docielite správnym držaním zubnej kefky. Budete potom menej tlačiť a nestane sa Vám ani, žeby ste kefku predčasne zničili.

Medzi zubom a ďasnom je priestor. Odborne sa volá  žliabok alebo sulcus. ukladajú sa tu nečistoty. Pri čistení sa na tento priestor najviac zabúda. Riešením sú krúživé pohyby, pri ktorých máte naklonenú kefku tak, že vlákna smerujú do žliabka.

Medzizubné kefky. Foto: Curaprox
Medzizubné kefky. Foto: Curaprox

A čo medzizubné priestory?

Každý zub má päť plôch. Klasickou zubnou kefkou vyčistíte tri z nich, ale čo so zvyšnými dvomi ? Aj tam sa ukladá zubná povlak. Podľa štatistík až 8 z 10 zubných kazov vzniká v medzizubných priestoroch. Potrava uviaznutá v týchto priestoroch je rovnako najčastejším zdrojom zápachu z úst.

Najlepšie vyčistíte medzizubný priestor medzizubnou kefkou. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a vhodnú vám poradí zubný lekár alebo dentálna hygienička. Keď budete mať správnu veľkosť, stačí ak raz denne do každého priestoru kefku vsuniete a vytiahnete. Vlákna sa rozprestrú, dokonale ho vyplnia a nečistotu odstránite. Je to oveľa účinnejšie než špáradlo alebo dentálna niť.

Ak medzizubnú kefku začínate používať, môže sa objaviť mierne krvácanie. To je v poriadku. Znamená to, že ste narušili povlak a krvácanie je reakciou Vašich ďasien. Po niekoľkých dňoch ustane a zápal ustúpi. Výhodou medzizubnej kefky je jej malá veľkosť a môžete ju nosiť so sebou kamkoľvek.

U nás je obľubené používanie špáradla, no s ním ťažko vyčistíte celú plochu. Možno odstránite najväčšie časti uviaznutej potravy, avšak na také vyčistenie, ktoré je potrené  k udržaniu zdravých zubov to nestačí. Dentálna niť s tým môže pomôcť, ale vzhľadom na nerovnosť plôch tiež nevyčistí medzizubný priestor ideálne. Najvhodnejším a najjednoduchším riešením je použitie medzizubnej kefky.

Medzizubná kefka je v podstate tenkým chirurgickým drôtikom s vyčnievajúcimi vláknami zoradenými dookola. Vďaka tomu ľahko vnikne do medzizubného priestoru a vyplní ho. Vlákna zachytia nečistotu, ktorá sa vytiahnutím kefky odstráni. Jednoduchým pohybum raz dnu, raz von si udržíte čistý medzizubný priestor.

Nezabúdajme na jazyk

Baktérie, ktoré spôsobujú zápach z úst, sa nemusia nachádzať len v medzizubných priestoroch, ale tiež na povrchu chrbta jazyka. Po vyčistení zubov z neho stačí dvoma ťahmi odstrániť všetky zvyšky a nečistoty. Ako ideálna pomôcka na to slúži práve škrabka na jazyk. Pri odstraňovaní povlaku z povrchu jazyka sa zároveň masírujú aj reflexné zóny na povrchu jazyka, čo pôsobí blahodarne na celý organizmus.

CS 1006 kefka bez pasty, CS 5460 ultra soft kefky a škrabka na jazyk. Foto: Curaprox
CS 1006 kefka bez pasty, CS 5460 ultra soft kefky a škrabka na jazyk. Foto: Curaprox

Zápal ďasien a infarkt

Ako súvisia srdce a zuby? Podľa výskumov predstavuje parodontidída, zápalové ochorenie v ústach, vyššie riziko pri srdcovocievnych ochoreniach než fajčenie. Súvisí to s rozsiahlym výskytom parodontitídy v populácii. Ako chronická infekcia zvyšuje pravdepodobnosť aterosklerózy, uzatvárania tepien, čo vedie k infarktu myokardu alebo k cievnej mozgovej príhode.

Prevenciou je pravidelná dentálna hygiena. Veľký podiel máte v rukách sami a každodennou starostlivosťou niečomu takému predchádzate. Avšak všetko nezvládnete sami a návšteva zubného lekára a dentálnej hygieničky by mali patriť k pravidelným ročným nevyhnutnostiam.

Prevencia ako prvá

Starostlivosti o svoje zuby nemusíte venovať veľa času, stačí pravidelne pár minút a toto úsilie sa vám vráti v podobe zdravých zubov. A nezabudnite, že zubná kefka je len základ, bez ostatných pomôcok bude vaša dentálna hygiena nedokonalá. Ušetríte peniaze za poplatky u zubných lekárov a Vaša investícia sa Vám vráti v podobe zdravých zubov.

Viac informácií nájdete na: www.zdravedasna.sk

Text: Curaprox
Foto: Curaprox

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu