Ako farby liečia: jesenná koloroterapia
Všetky farby jesene hrajú pre vás. Skúste využiť tú trochu času a nechajte na seba pôsobiť všetky farby jesene. Výsledok vás možno príjemne prekvapí.
Jeseň býva označovaná ako ideálny čas na zhoršovanie nálad a príchody depresií či únavy. Prečo by to tak malo byť? Príroda „kvitne“ možno ešte sýtejšími a pestrejšími farbami než na jar a pohľad na ňu je krásnou masážou aj kúpeľom pre oči. Navyše, plody jesene si môžete vychutnávať aj na tanieri alebo v pohári…
Prírodná koloroterapia
Prirodzené (hoci aj zmoknuté) farby jesene sú prevažne impresionisticky pestré – polychromatické. Toto zafarbenie stimuluje zrak najmä tým, že je vytvorené pigmentmi, ktoré odrážajú pomerne široké farebné spektrum. Tak sa vytvára veľké množstvo povzbudzujúcich drobných kontrastov.
Zrak sa zároveň stimuluje veľkým počtom mikropohybov, ktoré v podstate ani nevnímame. Okrem toho pre nás pracuje jesenná príroda aj výraznými kontrastnými farbami – v pôvodnej prirodzenej zeleni listov sa postupne nachádza a rozvíja pestrá škála inofarebných škvŕn. A to je skvelé, pretože ide o akýsi druh koloroterapie – liečby farbami.
Ešte donedávna prehliadaná alternatívna metóda, dnes považovaná za vhodnú pomocnú zložku psychoterapie, sa akceptuje nielen pri tíšení bolestí a stresu, ale aj pri pozitívnych ovplyvňovaniach najrozličnejších závislostí, psychóz a ďalších duševných problémov. Skrátka, farby majú svoju vibračnú energiu, ktorú minimálne podvedome vnímate.
Zima v Rakúsku. Zažite ju teraz naozaj!
Zelená
Pôvodná sýtozelená farba pohládza oči, harmonizuje vnútorné prostredie organizmu, pomáha duševnej aj telesnej regenerácii, revitalizuje, pôsobí upokojujúco a u mnohých ľudí odstraňuje fyzické aj psychické napätie.
Niektorí jedinci po pobyte v zelenom prostredí hovoria o zlepšení bolestí chrbtice a hlavy. Zelená symbolizuje život, mladosť, znovuzrodenie, nádej a silu.
Červená
Červená jesenná farba listov priťahuje pozornosť a vníma sa pomerne ako dominantná farba. Aktivizuje životnú energiu, zlepšuje zmyslové vnímanie a podporuje aj prípadne „zaspatý“ temperament.
Môže podnecovať chuť do jedla a pitia. Pri uzimenom pohybe vonku dodáva pocit tepla až horúčavy a u niektorých jedincov dokonca zvyšuje chuť na erotiku.
Žltá
Táto farbička zmierňuje depresívne stavy, chronický stres a hlbokú melanchóliu, čo je obzvlášť žiaduce v jesennom období.
Žltá znásobuje vnímavosť vonkajších podnetov a ľudia trpiaci zápalmi kĺbov a ťažkosťami podobnými reume tvrdia, že pri pohľade na rozihrané zlatnúce lístie cítia istú úľavu od ťažkostí. Žltá však unavuje oči, pretože namáha ich pozornosť.
Oranžová
Je to aktivizujúca farba, ktorá posilňuje pocit radosti a u niektorých jedincov vyvoláva doslova vlny šťastia. Pôsobí sýto a veľkoryso. Vplýva dobre na depresiu aj melanchóliu a u dám zlepšuje ťažkosti pred, počas aj po menštruácii.
Ľudia s chronickým zápalom priedušiek majú pri pohľade na oranžové lístie pocit lepšieho dýchania a čerstvé mamičky zasa po prechádzke v takomto lese údajne pociťujú lepšiu produkciu materského mlieka. Oranžová zároveň povzbudzuje chuť do jedla.
Ako chodiť do hôr a predísť nehodám
Modrá
Pri peknom počasí býva aj na jeseň skvostne modrá obloha Modré sfarbenie upokojuje, odstraňuje stavy strachu, úzkosti, ťažké sny a očakávania zlého.
Pri pohľade na tento druh neba vás však môže pochytiť túžba po spánkovej sieste, mierne vám poklesne krvný tlak a upokojí sa búchajúce srdce. Postupne sa zbavíte nepríjemného vnútorného napätia.
Fialová
Pôsobí tak trocha ochladzujúco, zato však posilňuje inšpiráciu a núti k zamysleniu nad sebou samým. Človek sa cíti oveľa príjemnejšie, má nové nápady a prípadné obťažujúce boľačky akoby postupne mizli…
Striebristá
Lesknúce sa kvapôčky rannej rosy na zelenej tráve tiež pôsobia povznášajúco na psychiku a bolesť po zraneniach.
Hnedá
Hnednúce lístie, často spadnuté na blate, nás zasa dokonale uzemní, môže vytvárať pocity smútku a osamelosti, preto v tomto prípade buďte opatrní.
Bicyklovanie v zime – čo potrebujete?
Text: MUDr. Pavel Malovič, PhD., MPH.
Foto: Shutterstock