Kde v mozgu sídli inteligencia?

Toto sú oblasti, ktoré určujú náš inteligenčný kvocient (IQ).
Hoci štruktúra mozgu Alberta Einsteina poodhalila niektoré tajomstvá mozgu a inteligencie, ďalšie výskumy nazreli do myslí oveľa väčšieho počtu ľudí.
Jeden z výskumov analyzoval mozgy takmer 200 veteránov z vojny vo Vietname, ktorí si z boja odniesli rôzne zranenia – mali poškodené špecifické oblasti mozgu. Americkí neurovedci tieto mozgy oskenovali pomocou počítačovej tomografie a potom im dali vyplniť dotazníky s otázkami testujúcimi ich rozumové schopnosti.
Vedci porovnávali schopnosti veteránov s poškodenými konkrétnymi časťami mozgu s ľuďmi, ktorí takéto zranenia nezažili.
„Zistili sme, že všeobecná inteligencia závisí od pozoruhodne ohraničeného nervového systému,“ vysvetľuje docent Aaron Barbey z Illinoiskej univerzity, ktorý výskum viedol. „Niektoré oblasti mozgu a spojenia medzi nimi boli pre všeobecnú inteligenciu mimoriadne dôležité.“

Tieto oblasti sa nachádzajú predovšetkým v čelovom mozgovom laloku (v časti mozgu za čelovou kosťou), v spánkovom laloku za uchom a v temennom mozgovom laloku v hornej zadnej časti hlavy.
Pre inteligenciu sú taktiež dôležité zväzky nervových vláken bielej hmoty – prepojenia medzi vzdialenými miestami, ktoré sa nachádzajú pod šedou hmotou mozgu.
Novší Barbeyho výskum na veteránoch ďalej ukázal, že čelový aj temenný mozgový lalok majú vplyv na emocionálnu inteligenciu, teda schopnosť zhodnotiť a ovládať vlastné pocity alebo pocity iných. Ukazuje
to, ako úzko je v mozgu prepojená emocionálna a všeobecná inteligencia.