Keď sa dobrodružstvo mení na životný štýl

24. júla 2024
kempovanie

Kempovanie v prírode si žiada trochu vynachádzavosti a prispôsobenie sa minimalizmu v podmienkach, ktoré nie sú vždy lákavé, ale tým skutočným luxusom vždy boli aj budú nezabudnuteľné zážitky, ktoré pobyt na hranici „prežitia“ často prináša.

Rozbaľovanie stanu v daždi nie je príjemné. Deti naň ale budú spomínať ešte tridsať rokov. Rovnako ako na to, keď si na plynovom variči úplne samy uvarili svoje prvé jedlo alebo išli s baterkou hľadať večer toalety v kempe a nevedeli nájsť cestu späť.

Hovorí sa, že na spomienkach treba pracovať za mlada, čo si mnohí vzali k srdcu. Dôkazom je, že posledné roky vídať v kempingoch v prírode, pri bikeparkoch a prímorských letoviskách čoraz viac ľudí. Nedávna (alebo chvalabohu dávna) pandemická situácia mala totiž aj svoju svetlú stránku – začali sme spoznávať destinácie v širokom okolí bydliska, užívať si pobyt v prírode a tráviť viac času spolu.

Počas toho obdobia v sebe mnohí objavili, o čom si už dávno mysleli, že patrí do školských alebo mladších čias – chuť kempovať a zažívať dobrodružstvo. Lenže ľudia v strednom veku už nie sú vysokoškoláci a hľadajú čo možno najvyššiu mieru pohodlia. Preto vymenili klasický stan za autostan. A niektorých dovolenky v autostane uchvátili natoľ ko, že s „apgrejdovaním“ kempovacej výbavy zašli postupne ešte ďalej.

Z expedícií na rodinné výlety

Samotná myšlienka položiť stan na strechu auta nie je nová. Túto formu nocovania využívali rôzne expedičné skupiny, ktoré mesiace cestovali naprieč krajinami, prekonávali nástrahy prírody a niesli si so sebou na streche bezpečné a pohodlné bývanie.

Tak vznikli aj odolné autostany iKamper, ktoré boli navrhnuté a vyrobené s ohľadom na použitie v naozaj nehostinnom prostredí a dodnes patria medzi to najlepšie, čo na trhu nájdete. Ako prvý v rámci startup projektu predstavili SkyCamp 1.0., ktorý sa okamžite stal najvyhľadávanejším expedičným stanom v komunite profesionálnych cestovateľov.

Stany časom prešli vylepšeniami, a keď iKamper v roku 2021 predstavil tretiu generáciu modelu SkyCamp, druhú generáciu X-cover a zároveň ich menšie verzie Mini, základňa používateľov sa začala rozširovať. Túto alternatívu klasického stanovania totiž postupne objavili a stále objavujú aj rodiny s deťmi, dobrodružné páry či jednotlivci, ktorí si chcú vyskúšať takúto formu cestovania.

Prečo si vybrať práve autostan

Stan na streche vozidla je pre každého, kto túži skombinovať niekoľ kodňový pobyt v prírode s bezpečím a komfortom počas noci. Autostan prináša pohodlie spánku na rovnej ploche a komfortnom matraci vo výške, takže sa nemusíte báť nielen o svoj chrbát ale ani toho, že vám dnu vbehne nejaké malé zviera. Takisto vám nikto nebude chodiť „okolo“ hlavy, čo je na klasickom stanovaní asi najmenej príjemný pocit.

Keď spíte nízko, teda na zemi, na karimatke, tak za tenkou látkovou stenou stanu vnímate kroky ostatných osôb v kempe, pohyb psov a podobne. Na rozdiel od klasického stanu sa autostan na streche vozidla veľmi rýchlo rozkladá, stačí ho len odistiť a otvoriť bez toho, aby ste doň museli komplikovane inštalovať výstuhy a zaisťovať ho napínaním šnúr či zatĺkaním kolíkov. Mimochodom – klasický stan na asfaltovom parkovisku nepostavíte, ale auto so stanom na streche na ňom v pohode zaparkujete a môžete nocovať aj na takomto mieste.

K výhodám by sme pridali aj okná, vďaka ktorým dokážete interiér autostanu efektívne prevetrať a keďže ho vozíte na aute, ktoré bežne používate, tak zároveň nie je celá pojazdná súprava cenovo náročná ako veľký karavan. Autostan tvorí v otázke pohodlia, ceny aj skladnosti zlatú strednú cestu medzi bežným stanom a karavanom.

Na čo sa zamerať pri výbere

Autostan je vec, ktorú si kupujete na dlhý čas, preto by mal byť naozaj prepracovaný a vyrobený z kvalitných materiálov. Boom kempovania spôsobil, že na trhu sa objavilo mnoho autostanov ázijskej produkcie, ktoré sú síce cenovo lákavé, ale ich kvalita tomu aj zodpovedá. Oproti takýmto stanom má iKamper náskok vďaka kvalitným materiálom, jeho dno je vyrobené z dvojitého hliníka s izoláciou a nie z umakartu, box/kupola je z kvalitného laminátu a nie z lacného plastu, má hydraulické vzpery a rozložíte ho do minúty.

Takýto iKamper odolá búrke a vetru so silou až do 68 km/h, takže sa nemusíte o svoje bezpečie báť. Okrem takýchto takzvaných hardshellových stanov, teda tých, ktoré sa otvárajú do 60 stupňov a ich záhlavie je zvonku tvorené laminátovým vekom boxu, v ktorom je stan na streche uložený, sú v ponuke aj softshellové stany. Tie sa otvárajú o 180 stupňov a kupola so vstupom a oknami je z odolnej textílie napnutej na pevnej konštrukcii.

Ďalším kritériom výberu je kapacita osôb, ktoré v ňom pohodlne prespia a, samozrejme, cena. Tieto parametre už musí zvážiť každý kupujúci sám. Čo sa týka automobilu, tak v technickom preukaze
drvivej väčšiny je dynamická nosnosť strechy 75 kg (aby náklad pri brzdení z vyššej rýchlosti neodtrhlo zo strechy), pričom autostany vážia približne 50 až 72 kg. Statická nosnosť (stan plus osoby v ňom
v zaparkovanom aute) je však výrazne vyššia, čiže sa nemusíte obávať v stane na streche prespávať.

Autostan nesmie byť upevnený na uzavretých nosičoch, lebo nie sú také pevné, a zákon hovorí, že predmet na streche nesmie prekročiť pôdorys auta. Autostany už nie sú nič nové ani exotické, ľudia ich poznajú a na trhu je naozaj množstvo modelov, ktoré vyhovejú štýlu a požiadavkám širokej verejnosti.

Ako rozšíriť a zároveň minimalizovať výbavu

Po niekoľkých pobytoch v prírode každý sám časom zistí, aké sú jeho požiadavky na aktivity na dovolenke, priestor a komfort, a na základe toho si môže výbavu doplniť. Najčastejším „problémom“, s ktorým sa mnohí na začiatku musia popasovať, je priestor na pohodlné prezliekanie, varenie a oddych aj v nepriaznivom počasí a nedostatok úložného priestoru v aute.

Praktickým vylepšením je prídavná predsieň pre autostany iKamper, ktorá je ideálnym rozšírením kapacity stanu na spanie na aute o relatívne veľ kú miestnosť. Významnejším upgradom je kombinácia autostanu a prívesného minikaravanu, ktorý dokážete ťahať aj za klasickým autom a nepotrebujete naň extra vodičský preukaz, či rapídne nezvyšuje spotrebu ako klasický veľ ký karavanový príves. S jeho pomocou získate neskutočne veľa možností, ako cestovať s deťmi, so psom, s bicyklami, paddleboardmi, kempingovým nábytkom, chladničkou, oblečením a so všetkým, čo si dokážete predstaviť.

Príves Northline BaseCamp je dielom chlapíka, ktorý sám so svojou rodinou „bojoval“ s úložným priestorom, a keďže ich kempovanie začalo naozaj baviť, tak vymyslel kvalitný, odolný, multifunkčný príves presne na tento účel. Vnútorný priestor, ktorý je vybavený elektrickými zásuvkami a osvetlením, môžete využiť ako obývačku, spálňu, kuchynku alebo na prevoz kempingovej a športovej výbavy, ktorú máte vnútri bezpečne uzamknutú. Vďaka BaseCampu, na ktorého strechu sa dá upevniť autostan, ste slobodnejší aj počas pobytu v kempe, pretože môžete kedykoľvek využívať auto na bežné nákupy alebo výlety bez toho, aby ste museli baliť stan. Nehovoriac o tom, že po otvorení zadnej strany na striešku vám vznikne naozaj romantická outdoorová obývačka, v ktorej môžete odpočívať a užívať si pohľad na to najcennejšie, čo máme – prírodu.

Ako si spríjemniť kempovanie?

Zdroj elektriny

Prenosné nabíjacie stanice, ktoré môžete nabiť z bežnej zásuvky v kempe alebo napojiť na solárny panel, dokážu v závislosti od kapacity obslúžiť kávovar, kompresorovú chladničku, notebook či nabiť bežnú drobnú elektroniku ako mobil, tablet, čelovku či foťák.

Chladenie potravín

Na izolačné chladiace boxy, ktoré niekoľko hodín udržiavajú vnútornú teplotu vďaka vreckám z mrazničky, zabudnite. Kompresorové cestovné chladničky s nastaviteľnou teplotou napájané elektrinou zo siete, z auta alebo prenosného zdroja sú najefektívnejší spôsob chladenia potravín na cestách. Stačí si vybrať model želaného objemu.

Príprava jedla

Pri varení sa nemusíte obmedzovať na ešus položený na variči priskrutkovanom na plynovej bombe. V súčasnosti sú okrem takýchto kompaktných riešení v ponuke dvojplatničky, kompaktné grily či praktické skladacie cestovné kuchyne.

Teplo/zima

Neuveríte, ale ak vám bude v autostane noci chladno, nemusíte na seba hodiť druhý spacák. Stačí si vybrať z ponuky prenosných klimatizácií, ktoré kúria aj chladia na požadovanú teplotu, dajú sa nastaviť pomocou aplikácie v mobile a zaručia vám pohodlie 365 dní v roku, nech už kempujete kdekoľvek.

3 top autostany

iKamper SkyCamp

N Hardshellový stan s pevnou laminátovou kupolou a vynoveným matracom z pamäťovej peny je top produkt na trhu. Jeho rozloženie zvládnete do minúty a zmestia sa doň až štyri osoby.

iKamper X-Cover

Stan s veľkými oknami pre štyri osoby so softshellovou konštrukciou má v zloženom stave mimoriadne kompaktné rozmery, ale po rozložení patrí pocitovo (aj parametrovo) medzi najväčšie stany a pôsobí veľmi príjemne a komfortne.

iKamper SkyCamo Mini

Rovnako odolný, kvalitný a prepracovaný do najmenších detailov ako klasický SkyCamp, ale vyznačuje sa kompaktnými rozmermi. Je vhodný aj pre menšie vozidlá, prípadne na korbu vozidiel pickup alebo pre single dobroduhov.

Stany iKamper, príves BaseCamp a množstvo príslušenstva na kempovanie nájdete na webe stresnenosice-boxy.sk alebo v predajni:
Northline
Nádražná 34/A
900 28 Ivanka pri Dunaji


Text: Ivana Budajová / RELAX
Foto: Northline

1/1
Zavrieť reklamu