Metropoly, ktoré presunuli. Navštívili sme umelo vybudované hlavné mestá
Hlavné mestá sú často prvou a najžiadanejšou zastávkou pri cestách po svete. Iné je to však pri tých metropolách, ktoré sa mnohým ani nevybavia v spojitosti so spojením hlavné mesto.
Často sú bizarné či absurdné. Dôvodom je, že ich postavili umelo a vytvorili hlavné mesto umelo, presunom na zelenú lúku. Ktoré umelo postavené metropoly sa oplatí navštíviť?
Ngerulmud, Palau (od roku 2006, predtým Koror)
Jedna z najmenších krajín sveta, ležiaca v Oceánii, má skutočne bizarné hlavné mesto, ktorého názov je poriadne krkolomný. Ngerulmud nájdete na ostrove Babeldaob a pred vami sa zjaví hlavné mesto, kde nič nie je. Vytŕča tam iba akýsi biely dom s ohromnou gýčovou bielou kupolou (13 metrov) a stĺpiskami ako zo starého Ríma.
Neoklasicistická budova pripomína kópiu washingtonského Kapitolu. Stavba však nie je z mramoru, ale len zo sadrokartónu. Ngerulmud je možno najbizarnejšie hlavné mesto sveta, no pri dovolenke na Palau ho nemožno obísť. Rovnako tak ani skupinu vápencových a koralových ostrovov Rock Islands či Mliečnu dráhu, kde uvidíte morské scenérie ako z inej galaxie.
Astana, Kazachstan (od roku 1997, predtým Almaty)
Astana mala svojím „presunom“ ambíciu zrušiť imidž, ktorý Kazachstanu dodal Borat a podľa viacerých cestovateľov sa jej to podarilo. Obchodný v hlavnom meste Kazachstanu dom nadizajnoval britský architekt Norman Foster. Naprojektoval vstupnú halu ako najväčší stan na svete. Prezidentský palác tu zase vyzerá ako biely dom v Disneyparku.
Najznámejšiu stavbu mesta, vežu s guľou, nakreslil vraj exprezident Nursultan Nazarbajev na servítku a po ňom je tu pomenovaná aj univerzita. Dokonca Astana krátko (v rokoch 2020-2022) niesla názov Nur-Sultan na jeho počesť. Pri zájazde do Kazachstanu zistíte, že sa čoraz viac vymaňuje spod krídel Ruska, ktoré mu v rámci Sovietskeho zväzu vládlo a ide vlastnou a veľmi úspešnou cestou.
Turecko má najviac antických pamiatok na svete
Ankara, Turecko (od roku 1923, predtým Istanbul)
Titul hlavné mesto Turecka niesol ešte pred 100 rokmi Istanbul. Otec moderného tureckého národa Mustafa Kemal Atatürk však taktiež „presunul“ metropolu do Ankary. Hoci toto mesto založili v centrálnej časti Anatólie ešte Chetiti pred 3 000 rokmi, išlo o dedinku a až ako hlavné mesto sa Ankara začala rozrastať.
Dominantou Ankary, ktorú na dovolenke v Turecku navštevuje len minimum turistov (čo je chyba), je mauzóleum prvého prezidenta Tureckej republiky – Anitkabir. Populárnou zastávkou je však aj mešita Melike Hatun, na ktorej sa kombinuje osmanská, seldžucká a moderná architektúra. Rovnako tu však netreba obísť ani archeologické nálezisko Alacahöyük. Panoramatický výhľad zase umožňuje veža Atakule – niečo, ako naše bratislavské UFO.
Washington, USA (od roku 1800, predtým Philadelphia)
Hlavné mesto USA v roku 1800 presunuli z Philadelphie na miestnu lúku na prianie Georgea Washingtona, prvého prezidenta USA. V súčasnosti je naozaj úspešným projektom, pričom sprvu bol najmä kompromisom medzi vzdelaným priemyselným severom a agrárnym juhom.
Keď v rámci dovolenky v USA zamierite do Washingtonu, nemôžete si nechať ujsť návštevu najväčšej knižnice sveta. Library of Congress sa rozprestiera až v troch budovách a má 160 miliónov kníh či dokumentov. Pre milovníkov umenia odporúčame navštíviť National Gallery of Art, fanúšikov špionáže zase poteší International Spy Museum.
Samozrejme, washingtonský Monument, socha Abrahama Lincolna, Biely dom či Kapitol sú povinnými zastávkami dýchajúcimi históriou.
Brazília (od roku 1950, predtým Rio de Janeiro)
Brazília je umelým hlavným mestom rovnomenného štátu, ktoré slúžilo pre mnohých ako vzor. Dvaja blízki architekti (Luis Costa a Oscar Niemeyer), ktorí preferovali rovnaké názory, chceli vytvoriť mesto, kde si budú všetci rovní. Dnes ide skutočne o bezpečnú časť Brazílie, kde sa netreba báť ani v noci.
Ak sa pozriete na hlavné mesto Brazílie z lietadla, zistíte, že centrum vyzerá ako vták či motýľ. Ikonami mesta Brazília sú Metropolitná katedrála, budova Palácio Itamaraty, Najvyšší súd a ďalšia architektonická ikona – Kongres. Oplatí sa však vidieť aj most Ponte Juscelino Kubitschek.
Absurdnosťou je, že tunajší autobusári sú platení od toho, koľko otočiek urobia, a tak sú najrýchlejšími objektmi na ceste a zatáčajú aj vtedy, keď majú ísť rovno – aby si predĺžili cestu. Na dovolenke v Brazílii hneď zistíte, že krajina nie je len o Rio de Janeiro.
Ešte viac tipov si prečítate v BUBO blogu Umelo vytvorené hlavné mestá. Vyberte si svoju vysnívanú dovolenku na webe bubo.sk.
Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Martin Šimko, Tomáš Kubuš, Veronika Hulíková, archív BUBO