Najlepšie zážitky zo sveta pri cestovaní vlakom

25. decembra 2023
Jazda vlakom naprieč Kanadou, BUBO

Snívate o jazde vlakom na exotických miestach? Kde sa dajú uloviť najlepšie zážitky pri cestovaní vlakom po jednotlivých krajinách sveta? Vybrali sme tie top miesta sveta, kde sa oplatí jazda na koľajniciach.

Celá Kanada vlakom

Kanada od roku 1885 disponuje železničnou traťou, ktorá spája Vancouver a Montreal, čiže ide prakticky od Pacifiku k Atlantiku. Prví pasažieri vtedy prešli túto trať za týždeň. Dnes je rýchlejší aj lacnejší prelet, avšak v lietadle nemáte možnosť vidieť také nádherné scenérie.

Vlakom viete prejsť Rocky Mountains a jazdiť tak medzi nádhernými horami krížom západom Kanady. A pridať si k tomu národné parky Banff či Jasper popri Mount Robson. Čaro kanadskej prírody vystriedajú úžasné a bezpečné veľkomestá a viete si povedať, že ste na dovolenke v Kanade prešli celú druhú najrozsiahlejšiu krajinu sveta vlakom. Navyše, práve pri trati sa nachádzajú najlepšie kanadské hotely postavené práve kvôli železnici.

Jazda vlakom naprieč Kanadou, BUBO
Podobné výhľady v Kanade nemôžete mať z lietadla, vlak je preto vhodným na presuny. FOTO: Patrícia Mrázková, BUBO.

Týždne v indických vlakoch

Vlaky najľudnatejšej krajiny sveta sú nesmierne pomalé a preplnené. Viete v nich stráviť týždne a len ťažko tu nájdete luxus. Alebo je to inak? Indické železnice zamestnávajú 1,3 milióna ľudí (8. najväčší zamestnávateľ sveta). Tunajšie vlaky, ktoré môžu meškať dlhé hodiny, prepájajú všetky dôležité mestá či pamiatky v Indii a napríklad aj stanica v Bombaji je sama o sebe pamiatkou UNESCO.

Indická železnica bola prvou v Ázii a ročne prepraví päť miliárd ľudí. Nájdete tu najdlhšie nástupište aj najväčší železničný most sveta. Cesty do Indie, kde sa budete prepravovať vlakmi, sa oplatí absolvovať. Vlaky sú lacné, viete si tu zaplatiť lepšie lôžko, prespať v nich a ušetriť tak na ubytovaní a zažiť autentickú Indiu z koľajníc.

Takto vyzerá vlaková stanica v Bombaji, BUBO
Vlaková stanica v Bombaji je zrejme aj najkrajšou na svete. FOTO: Ľuboš Fellner, BUBO.

Luxusná cesta na Machu Picchu

Priam opakom indických vlakov je jeden v Peru, ktorý vás dostane k divu sveta Machu Picchu. Nasadnete na historický vláčik v meste Cuzco a údolím rieky Urubamba mierite k skrytým inkským ruinám. A ešte väčší zážitok je luxusný vlak Hiram Bingham, kde sa budete cítiť ako v Orient Expresse.

Ďalšie skvelé tipy na cestovanie nájdete na našom webe v sekcii Cestovanie.

Budete cestovať peruánskymi Andami vo vlaku podľa vzoru áut Pullman z 20. rokov minulého storočia. Vymeníte obyčajnú cestu autobusom, prípadne turistiku, za exkluzívny magický vlak, kde sa o vás dobre postarajú. Jedálenský vozeň, luxusný barový vozeň či observatórium s jedinečnými výhľadmi – to všetko tu nechýba. Cesta v Peru za divom sveta je tak doplnená o ďalší zážitok.

Jazda vlakom v Peru, BUBO
V Peru pri jazde vlakom spoznáte aj tamojšiu kultúru. FOTO: archív BUBO.

Vlaky idúce cez trhy

Vlakové špeciality treba hľadať aj v Thajsku. Priamo cez trhovisko Mae Klong v blízkosti Bangkoku prechádza vlak, ktorý tu ukončuje trasu z Mahacai. Trhovníci uvoľňujú svoje predajné pozície až na najposlednejšiu chvíľu.

Vidieť, ako ide vlak a ako sa sklápajú dáždniky, je unikátnym zážitkom. Preto sa tento trh volá „Trh sklápajúcich sa dáždnikov“. Akonáhle vlak prejde, dáždniky sa opäť otvoria. Domáci ho poznajú aj pod pojmom „Život ohrozujúci trh“. Vlak tu prechádza osemkrát denne a keď prejde, na tunajších trhoch viete v rámci dovolenky v Thajsku kúpiť čerstvé ovocie, zeleninu, morské plody a oveľa viac.

Cesta vlakom v Thajsku, BUBO
Vlaky v Thajsku premávajú aj cez trhy. FOTO: Patrícia Mrázková, BUBO.

Jazda najrýchlejšími vlakmi sveta

Takýto zážitok ulovíte na Ďalekom východe – v Číne a Japonsku. V Číne nájdete dve tretiny všetkých rýchlovlakov Zeme a pekinská južná stanica slúži výhradne rýchlovlakom. Cítite sa tu ako na letisku – aj kvôli kontrolám. Medzi Pekingom a Šanghajom je vzdialenosť 1 300 km, no vlak ide bežne 250 km za hodinu a trasu na zájazde do Číny prekonáte za päť hodín.

Rýchlovlaky v Číne, BUBO
Vlaky v Číne vás dostanú z Pekingu do Šanghaja za päť hodín. FOTO: archív BUBO.

S rýchlovlakmi však začali Japonci a ich sieť šinkansenov je najdokonalejšou na svete, pričom je stále vylepšovaná. Vlaky idú rýchlosťou až 320 km/h, ročne prepravia 160 miliónov pasažierov a ich priemerné ročné meškanie je len 55 sekúnd. Ísť takýmto vlakom počas dovolenky v Japonsku je zážitok na celý život.

Najrýchlejšie vlaky sveta sú v Japonsku, BUBO
Japonsko má najrýchlejšie vlaky sveta. FOTO: Zuzana Hábeková, BUBO.

Viac zážitkov z ciest vlakom si prečítajte v novom BUBO blogu Svetové zážitky na koľajniciach.


Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Ľuboš Fellner, Zuzana Hábeková, Patrícia Mrázková, archív BUBO / BUBO

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu