Michala Bátorová: Turistické topánky už z auta ani nevyberáme
Michala Bátorová, alias @forest_mishel, a jej priateľ Šimon spoznali v turistických topánkach mnohé krajiny sveta, no aj tak sa najradšej vracajú domov, pod kopce Malej Fatry.
V dvadsiatich deviatich rokoch ste sa naučili lyžovať, čo je na pomery Slovákov dosť neskoro. Často sa stretávame s názorom, že ľudia sa v dospelosti učia podobné aktivity ťažšie ako deti. Nebolo to príliš náročné?
Bolo to náročné, a ako! A nielen pre mňa, ale aj pre môjho priateľa, ktorý sa podujal, že ma to naučí. Myslím si, že to doteraz ľutuje. Bolo to náročné obdobie plné množstva tvrdohlavých chvíľ a – nebudem klamať – aj sĺz. Ak by som však mohla vrátiť čas a šla by som do toho opäť úplne nanovo, zverila by som sa určite do rúk odborníka. Ako samouk som totiž získala veľa zlozvykov, ktorých sa teraz horko-ťažko zbavujem. Tento rok mám v pláne výcvik s inštruktorom a chcem pracovať práve na týchto zlozvykoch.
Takže sa dá naučiť lyžovať aj v staršom veku?
Určite áno. Pozrite, nemala som absolútne žiadnu skúsenosť, ani len lyžiarsky výcvik zo školy a už pri obúvaní lyžiarok som bola presvedčená, že toto bude moja smrť. V hlave som mala všetky možné strachy, bála som sa rýchlosti a zranenia a šlo mi to veľmi pomaly. Ale teraz som tu, mám za sebou šiestu lyžiarsku sezónu a zjazdila som nielen naše, ale aj francúzske, rakúske a talianske svahy bez jediného zranenia. Ak som na niečo v živote obzvlášť hrdá, tak asi práve na toto.
Ste ambasádorkou lyžiarskej značky aj kvôli vašej láske k skialpom. Ako ste sa k nim dostali?
Bol to veľmi plynulý prechod z lyží. Rovnako za to mohol môj drahý učiteľ. Svoju skialpovú súpravu som si kúpila po troch mesiacoch od prvej hodiny lyžovania. V tom období sa skialp rozbiehal a dostával do povedomia širšej vedomosti. Prišlo mi vhodné rovno si zaobstarať celú súpravu. Čo sa mi na tomto športe najviac páči, je, že kombinuje moju vášeň k výšľapom s lyžovaním.
Čo by ste odporučili skialpinistom – začiatočníkom?
Určite by som im odporučila absolvovať kurz skialpinizmu. Aj tu totiž môžu samoukovia získať zbytočné zlozvyky. Po kurze s inštruktorom sa budete cítiť lepšie a istejšie; otvoria sa vám ďalšie možnosti a môžete si dovoliť aj náročnejší terén. Z lokalít by som odporučila Kubínsku hoľu, Martinské hole, Chopok a Donovaly.
Možno si vyskúšať voľný terén a v prípade neistoty sa môže skialpinista napojiť na zjazdovky. Ak vás láka jazdenie vo voľnom teréne, je veľmi dôležité absolvovať lavínový kurz. Voľný terén dokáže byť zradný a je potrebné vedieť zhodnotiť riziká, keď sa v ňom pohybujete.
Baví vás skôr zjazdovka, alebo je to freeride?
Ak sa bavíme o lyžovaní, tak ma viac baví zjazdovka. Je to preto, lebo voľný terén ponúka zakaždým iné podmienky a iný druh snehu, na ktorý moje lyžiarske schopnosti nie vždy stačia. Niekedy to vie byť aj trápenie. Ak sa ale bavíme o skialpe, tak zásadne volíme trasy na výstup mimo zjazdoviek.
Burgenland: wellness v kúpeľoch – zmyselne & jemne
Keď nie ste v horách, kde vás môžeme zastihnúť? Aké koníčky máte okrem turistiky a prírody?
Myslím si, že najväčšou istotou sú tie hory. Okrem nich sme ale našli záľubu aj v crossfite a radi sa ideme
bicyklovať do okolia Žiliny. Keď príde ten čas, milujem aj beh a ak potrebujem nájsť pokoj, vyhľadávam jogu.
Z lenivca sa stal neposedný človek a asi idem niekedy aj na nervy ľuďom vo svojom okolí, lebo neviem oddychovať.
Kto je Michala Bátorová?
Slovenská cestovateľka, ktorá svet poznáva z turistických chodníkov. Miluje pohyb, no najmä turistiku, ferraty a skialpinizmus. O krásu prírody v lokalitách nielen na Slovensku sa delí na svojom Instagrame:
@forest_mishel.
Text: Eva Fačková
Foto: Archív Michaly Bátorovej