Najväčšie bežecké mýty vyvrátené!

25. marca 2025
Dvojica beží trailový beh

Pozreli sme sa na niekoľko zaručených právd a zistili sme, ktoré sú v skutočnosti len mýtom.

Kríze sa nedá vyhnúť…

MÝTUS!

Zdá sa, že vo väčšine prípadov je hlavnou príčinou krízy u bežca únava a nedostatočné dopĺňanie paliva – ak sa vám v tele minú sacharidy, musíte sa spoliehať na zásoby tukov, ktoré vám teraz musia dodať potrebnú energiu. Keďže sa tuk spaľuje iba pri aktivite v relatívne nízkej intenzite, kríza pravdepodobne nastane pre nedostatok sacharidov, keď zaťažujete telo príliš intenzívne na to, aby mohlo ako zdroj paliva využívať tuk.

Ak chcete bežať rýchlejšie, musíte spolu s tukom spáliť aj nejaké tie sacharidy. Riešenie: zvýšte počas pretekov prísun sacharidov. Začnite skoro, aby ste sa vyhli vyčerpaniu zásob a udržali si hladinu energie počas celého behu. Ak nastane kríza, je to preto, že niečo niekde chýba a systém sa pokazil. Či už ide o nedostatočnú prípravu, dehydratáciu či nedostatok paliva.

Dlhý a dôkladný strečing je nevyhnutný…

MÝTUS!

Vhodné je jemné zahriatie pár minútami dynamického strečingu a ľahkým džogingom a postupné zvyšovanie rýchlosti. Na chvíľku sa pri zahrievaní zastavte a ponaťahujte a po behu sa uvoľnite znovu ľahkým džogingom a krátkym statickým strečingom.

Strečing pred behom je dôležitý.
Vhodné je jemné zahriatie pár minútami dynamického strečingu a ľahkým džogingom a postupné zvyšovanie rýchlosti. Foto: Shutterstock.

Soľ lieči svalové kŕče…

FAKT!

Je to pravda, no nezabúdajte tiež dopĺňať tekutiny. Ideálne je použiť roztok, ktorý už soli obsahuje, namiesto toho, aby ste do nápojov pridávali obyčajnú kuchynskú soľ. Soľ je naozaj potrebná iba pri pretekoch, ktoré trvajú dlhšie ako hodinu.

Pri kratších behoch postačuje soľ, ktorej nájdeme v bežnej západnej strave viac než dosť. Izotonické nápoje striedané s vodou doplnia, čo treba, bez toho, aby vám podráždili tráviacu sústavu. V závislosti od teploty, dĺžky behu a stavu dehydratácie po pretekoch zvážte zvýšenie príjmu izotonických nápojov. Ak ste veľmi dehydrovaní, potom vám padne vhod aj rehydratačný roztok z lekárne.

Priveľa behania škodí vášmu srdcu…

MÝTUS!

Srdce je sval, a preto ho treba precvičovať. Riziku sa vystavujete len v extrémnych situáciách, akými sú napríklad prehnané teplo, ultravytrvalostné preteky či tréningová záťaž počas choroby. Ak sa u vás v rodine vyskytli problémy so srdcom, dajte si urobiť prehliadku u svojho všeobecného lekára alebo kardiológa, hoci skryté problémy nie je vždy jednoduché odhaliť.

Podobné články si môžete prečítať v sekcii Behanie alebo v magazíne Running.


Text: Miroslava Belešová / Running
Foto: Shutterstock

3/3
Zavrieť reklamu