Päť najkrajších vodopádov na svete
Ktoré vodopády sú svetovou topkou? Vybrali sme rovno päť najlepších.
Ako definujeme vodopád? Dalo by sa povedať, že ide o hrmiacu vodu, ktorá vás zamočí na stovky metrov či neuveriteľné prírodné divadlo, ktoré sa postará o životný zážitok. Najkrajšie vodopády planéty sú určite dôvodom na vycestovanie.
3 dni za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky
5. Anjelské vodopády (Venezuela)
Inak aj Salto Angel či Angelove vodopády sú najvyššie na svete. Už iba cesta k nim je ohromným zážitkom. Ak totiž chcete navštíviť Anjelské vodopády, máte na výber z dvoch možností. Buď ide o let nad vodopádmi, alebo sa k nim preplavíte. Plavba je náročnejšia, ale odporúčaná verzia, lebo takto si viac užijete vodopády a celý Národný park Canaima.
Angelove vodopády sa nachádzajú na rieke Rio Churún. Voda padá až 979 metrov zo stolovej hory Auyán Tepui. Ide o výšku, ktorú zmerala novinárka Ruth Agnes Robertsonová. Iný údaj hovorí o tom, že Salto Angel sa nachádzajú vo výške 1 500 m a vodopády padajú dole 807 m s ohromným hukotom. V následnej kaskáde trochu strácajú výšku, ale aj tak je to úžasný pohľad.
4. Vodopád Kaieteur (Guyana)
Vodopád ukrytý v Amazonskej džungli je dokonca 4,5-krát vyšší ako Niagarské vodopády a dvakrát vyšší ako Viktóriine vodopády. Ide o veľmi ťažko dostupný vodopád položený v exotickom štáte Guyana a z cestovateľského hľadiska ide o unikát. Z dôvodu nedostupnosti videlo Kaieteur minimum ľudí.
Treba k nemu zaletieť súkromným lietadlom, no lety tu často rušia. Ak sa na let dostanete, bude vyhliadkový a pilot to naschvál stáča nad Kaieteur – najvyšší single-drop (jednoúrovňový) vodopád sveta. Z úctyhodnej výšky 251 metrov sa rúti do rieky Potaro 663 metrov kubických vody za sekundu. Na rozdiel od Salto Angel Kaieteur padá naraz, neprerušene.
3. Niagarské vodopády (USA, Kanada)
Výnimočné až tak, že tvoria hranice štátov. Niagarské vodopády ležia aj v USA, aj v Kanade a rozdeliť ich môžeme na American Falls aj Canadian Falls. Hovorí sa, že tá kanadská strana je krajšia a má lepší aj nočný život. Kým Američania sa „opúšťajú“ v Las Vegas, Kanaďania tak robia v Niagara Falls.
Američania sú marketingoví profesionáli a aj preto sú Niagarské vodopády najznámejšími na svete. Spomenúť treba aj to, že čo sa týka investovania do infraštruktúry v okolí vodopádov, držia Niagary svetové prvenstvo. Užiť si tu môžete polhodinovú plavbu loďou až tesne pod vodopády. Na strane USA dostanete modré pršiplášte, na kanadskej strane červené, no zmoknete tu aj tak, keďže masa vody je neuveriteľná.
2. Viktóriine vodopády (Zimbabwe, Zambia)
Domorodci ich volajú Mosi-oa-Tunya, teda Dym, ktorý hrmí. Pri pohľade na ne nie je ťažké pochopiť prečo. Pokiaľ šoférujete na severe Zimbabwe a hľadáte odbočku k vodopádom, možno ju miniete, no už z diaľky 10 km vidíte paru, ktorá stúpa, až vyzerá, že les horí. To sú však vodopády a vodná para stúpa vysoko hore. Neprehliadnuteľné.
Viktóriine vodopády sú jedny z najdobrodružnejších na svete. Vyskúšať si tu môžete bungee jumping, no rafting na rieke Zambezi, na ktorej sa Viktóriine vodopády nachádzajú, je ešte populárnejší. Viacerí ho označujú za najlepší rafting v živote.
1. Vodopády Iguazu (Argentína, Brazília, Paraguaj)
Nachádzajú sa na hranici troch juhoamerických štátov a sú naozaj úžasné. Niektorí tvrdia, že Niagara je oproti vodopádom Iguazu len taký chudáčik. Skutočne ide o masu vody, ktorá je ohromujúca, až si človek príde ako skutočne zanedbateľne maličký tvor.
Cestu k vodopádom vám pretínajú quati – brazílske nosále, ktoré sa rozhodli, že práve to vaše jedlo, ktoré máte po ruke, bude pre nich ako stvorené. Číhajú na turistov s maškrtami, no to vám zážitok z hrmiacej vody nepokazí. Iguazu sú najmasívnejšie vodopády na svete a každý z trojice štátov ponúka iný pohľad na ne.
Zabili leva známeho ako kráľ Serengeti.
Bob Junior, známy tiež ako Snyggve, bol sedem rokov nekorunovaným kráľom Serengeti a medzi súpermi mal hrôzostrašnú povesť. Aj preto, že po jeho boku mal brata menom Tryggve. Príroda je však nemilosrdná a dvojicu usmrtili mladšie levy. Bob Junior bol v Serengeti celebritou, pretože ho bolo ľahké spozorovať a rád pózoval návštevníkom. Serengeti v severnej Tanzánii je domovom asi 3 000 levov.
Pohyby Fallen King boli zverejnené online, a to aj od cestovných kancelárií.
Text: BUBO
Foto: BUBO, Ľuboš Fellner