Prečo navštíviť Island? Tu je 10 dôvodov

25. septembra 2023
Strokkur je najznámejší islandský gejzír. FOTO: Robert Taraba, BUBO

Unikátny severoeurópsky ostrov, drsná príroda, mesačná krajina a stopy Vikingov. K tomu vodopády, veľryby, exotické vtáčiky puffiny, ale aj fascinujúca spoločnosť. To všetko a oveľa viac ponúka Island, ktorý každoročne láka viac a viac turistov.

Váhate s dovolenkou na Islande? Spísali sme desať dôvodov, pre ktoré by ste sa mali do krajiny ohňa a ľadu vybrať čím skôr.

10. Pokoj Reykjavíku

Jedno z najpokojnejších hlavných miest v Európe. To je Reykjavík, ktorému dominuje kostol básnika Hallgrímssona so sochou objaviteľa Ameriky – Leifa Erikssona. Prejdite sa popri jazere Tjörnina, ale aj po pešej zóne v centre Laugavegur, kde sa sústredia výborné reštaurácie s úžasným jahňacím, ale aj fermentovaným žralokom. V tunajších baroch je napriek pokoju mesta v noci poriadne rušno.

Hallgrimov kostol a socha Leifa Erikssona dominujú Reykjavíku. FOTO: Robert Taraba, BUBO
Hallgrimov kostol a socha Leifa Erikssona dominujú Reykjavíku. FOTO: Robert Taraba, BUBO.

9. Návšteva Vestmanských ostrovov

Na maličké ostrovy vás z juhu Islandu dopraví trajekt v priebehu niekoľkých minút. Počas leta sú Vestmanské ostrovy hlavným hniezdiskom farebných vtáčikov puffinov. Stretnete tu naozaj len máličko turistov. Ideálne je tak sadnúť si na vyhliadku na skalu a sledovať ich farebný život v hniezdach úplne nerušene.

Puffiny či mníšiky sú unikátnymi vtáčikmi severu Európy. FOTO: Robert Taraba, BUBO
Puffiny či mníšiky sú unikátnymi vtáčikmi severu Európy. FOTO: Robert Taraba, BUBO.

8. Plavárne a pláže

Prechádzajúc Islandom si určite všimnete, že na mnohých miestach vyviera horúca voda. Do jazierok či morských vĺn, preto sa tu viete schladiť v lete a zohriať v zime. Každý obyvateľ Islandu má svoju obľúbenú plaváreň či lagúnu. Kúpanie sa v Sky Lagoon alebo ikonickej Modrej lagúne je zážitok na celý život.

Modrá lagúna, jedno z najkrajších kúpaní sa v živote. FOTO: Robert Taraba, BUBO
Modrá lagúna, jedno z najkrajších kúpaní sa v živote. FOTO: Robert Taraba, BUBO.

7. Gejzíry a kontinentálna trhlina

Povinnou jazdou návštevníkov Islandu je tzv. Zlatý trojuholník. To najdôležitejšie pochodíte za deň a pred očami vám budú vybuchovať tie najslávnejšie islandské gejzíry. Pri vodopáde Gullfoss nazrite do krátera Kerid a uvidíte trhlinu oddeľujúcu Európu od Ameriky. Tu vznikol islandský parlament ešte v roku 930.

Pri pohľade na Gullfoss vidíte aj kontinentálnu trhlinu. FOTO: Robert Taraba, BUBO
Pri pohľade na Gullfoss vidíte aj kontinentálnu trhlinu. FOTO: Robert Taraba, BUBO.

6. Ľadovce Islandu

Pokiaľ milujete ľadovce, Island je pre vás povinnou zastávkou. Nájdete ich tu až 269. Najväčším spomedzi nich je Vatnajökull – spomedzi európskych ľadovcov ho prekonávajú iba tie na Špicbergoch. Je veľký asi ako pätina Slovenska. Turisticky najpopulárnejším je však Sólheimajökull, pri ktorom leží nádherná ľadovcová lagúna Jökulsárlón a tiež Diamantová pláž.

Najväčším ľadovcom Islandu je Vatnajökull. FOTO: Robert Taraba, BUBO
Najväčším ľadovcom Islandu je Vatnajökull. FOTO: Robert Taraba, BUBO.

Pokiaľ chcete navštíviť Island, navštívte najprv web bubo.sk.

Pri pohľade na Gullfoss vidíte aj kontinentálnu trhlinu. FOTO: Robert Taraba, BUBO Seljalandsfoss je vodopád, ktorý si viete pozrieť aj zozadu. FOTO: Robert Taraba, BUBO Hallgrimov kostol a socha Leifa Erikssona dominujú Reykjavíku. FOTO: Robert Taraba, BUBO
1/2
Zavrieť reklamu